Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Olkusz: Nietrzeźwy kierowca za kółkiem autobusu miejskiego. Interwencja policji

infobus
02.04.2025 17:08
0 Komentarzy

W poniedziałek, 31 marca 2025 r. na Alei 1000-lecia w Olkuszu doszło do mało przyjemnego dla branży transportu publicznego incydentu.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli autobus miejski, którym podróżowało dziesięciu pasażerów. Kierowca – 38-letni mężczyzna – miał w organizmie 0,6 promila alkoholu.

Rozkład jazdy:

  1. Ile promili alkoholu miał kierowca autobusu zatrzymany w Olkuszu?
  2. Ilu pasażerów przewoził nietrzeźwy kierowca w chwili zatrzymania?
  3. Jakie konsekwencje grożą za prowadzenie pojazdu z ponad 0,5 promila alkoholu we krwi?
Nietrzeźwy prowadził autobus z pasażerami w Olkuszu. 38-latek stracił prawo jazdy / fot. Policja
Nietrzeźwy prowadził autobus z pasażerami w Olkuszu. 38-latek stracił prawo jazdy / fot. Policja

Poważne konsekwencje

O zdarzeniu poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu. Funkcjonariusze podkreślają, że kierowca nie kontynuował dalszej jazdy, a jego uprawnienia do kierowania pojazdami zostały natychmiast zatrzymane.

Zgodnie z obowiązującym prawem, prowadzenie pojazdu z taką zawartością alkoholu kwalifikowane jest jako przestępstwo. Grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat i grzywna. Orzeczone zostanie także obowiązkowe świadczenie pieniężne – co najmniej 5 tys. zł.

Zdarzenie z Olkusza to nie jednostkowy przypadek. Tylko w 2024 roku w powiecie olkuskim policjanci przeprowadzili 29 485 kontroli trzeźwości – o 5 565 więcej niż rok wcześniej. Ujawnili 145 kierowców pod wpływem alkoholu, co oznacza wzrost o 20 przypadków. Zarejestrowano również 35 zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących – o 12 więcej niż w 2023 r.

Jak podaje Komenda Główna Policji, w całym kraju w 2024 roku wykonano ponad 16 mln badań na zawartość alkoholu – to wzrost o blisko 16% rok do roku. Ujawniono 91,3 tys. nietrzeźwych kierowców.

Dla przewoźników publicznych każda taka sytuacja to nie tylko zagrożenie dla życia pasażerów, ale też poważny problem reputacyjny. Incydenty z udziałem nietrzeźwych kierowców rzucają cień na bezpieczeństwo transportu publicznego i podważają zaufanie do operatorów.

Nieodpowiedzialne zachowanie jednego człowieka może zniweczyć wysiłki całej branży.

Komentarze