Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowa generacja Mercedesa Citaro

infobus
12.06.2006 12:03
0 Komentarzy
Latem 2006 r., do produkcji wejdzie nowa generacja popularnej rodziny autobusów miejskich Mercedes-Benz Citaro. Fot. Evobus  Oprócz wersji solo, nowa generacja Citaro będzie oczywiście dostępna także w wersji trzyosiowej (L) i przegubowej (G). Fot. Evobus
Jedna z najpopularniejszych konstrukcji autobusów miejskich w Europie –Mercedes Citaro –doczekała się zapowiadanej, gruntownej modernizacji. Rodzina autobusów, którą po raz pierwszy zaprezentowano podczas Kongresu UITP w Stuttgarcie w 1997 r., weszła do produkcji rok później. Do dziś sprzedano blisko 15 000 sztuk tych pojazdów i można je spotkać w całej Europie. Latem 2006 r. do produkcji wejdzie druga generacja tej popularnej rodziny autobusów, w której wprowadzono zarówno zmiany stylistyczne, jak i techniczne, a także poszerzono o trzy warianty niskowejściowe.
Najbardziej specyficznym elementem stylistycznym Citaro zawsze była przednia ścian a. Tak jest i w nowym modelu, którego sylwetka została upodobniona do prezentowanego już jesienią 2005 r. wersji niskowejściowej. Zmienił się kształt przetłoczeń pomiędzy reflektorami oraz krawędzie kierunkowskazów, które –w przeciwieństwie do poprzedniej wersji –wygięto ku górze. Specjalny, pomalowany na czarno panel pod przednią szybą daje wrażenie płynnego przejścia szyby w pas podokienny. Z tyłu zwraca uwagę nowa, duża szyba w kształcie litery V, sięgająca aż po dach oraz nowe lampy tylne. Wśród zmian wprowadzonych wewnątrz należy zwrócić uwagę na nowy kształt paneli nadokiennych, wykonanych z aluminium, które zdają się zlewać w jedną całość z podsufitką.
Stanowisko kierowcy w autobusie Mercedes-Benz Citaro nowej generacji. Fot. Evobus
Na stanowisku kierowcy zachowano znany i sprawdzony pulpit VDO. Zmiany objęły inną szybę przednią o lepszych właściwościach termoizolacyjnych oraz większą liczbę schowków dla kierowcy.
Podstawą układu napędowego Citaro nowej generacji stanowią jednostki Euro 4, pracujące w technologii BlueTec. Podobnie, jak w poprzedniej wersji, w nowym modelu stosowane są dwa 6-cylindrowe silniki: OM 906 hLA o pojemności 6,4 dm3 oraz OM457 hLA o pojemności 12,0 dm3. Pierwsza z nich dostępna jest w jednej wersji, osiągającej 210 kW (286 KM) mocy oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 1120 Nm w zakresie 1200-1600 obr./min. Większa jednostka ma dwie odmiany, osiągające odpowiednio 220 kW (299 KM) lub 260 kW (354 KM) mocy oraz maksymalny moment obrotowy 1250 Nm lub 1600 Nm przy 1100 obr./min.
Duże zmiany zaszły natomiast w układzie jezdnym. Dzięki zastosowaniu nowej konstrukcji osi przedniej z niezależnym zawieszeniem, autobus lepiej się prowadzi i zapewnia wyższy komfort jazdy, w czym swój udział ma zapewne zastosowanie nowych miechów pneumatycznych o większym skoku. Kierowcy docenią z kolei zmodernizowany układ kierowniczy, zapewniający lepszą zwrotność.
Na tylnej ścianie uwagę zwraca nowa szyba w kształcie litery „V”oraz inne lampy, przypominające te z modelu Travego.
Tak jak w przypadku poprzednika, nowe Citaro dostępne jest w 3 wariantach miejskich (12-metrowej, 15-metrowej Citaro L i przegubowej, 18-metrowej Citaro G) oraz 3 międzymiastowych (Ü–12 metrów, MÜ–13 metrów i LÜ–15 metrów). Ofertę uzupełniają –zaprezentowane w październiku 2005 r. –autobusy niskowejściowe w wersji miejskiej (12-metrowy Citaro LE) oraz międzymiastowej (12-metrowy Citaro LE-Üi 13-metrowy Citaro LE-MÜ).
Przestrzeń pasażerska w autobusie Mercedes-Benz Citaro G nowej generacji. Fot. Evobus

Komentarze