Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowa Citea debiutuje on-line. VDL buduje nową fabrykę [FILM]

infobus
27.05.2021 16:00
0 Komentarzy
27 maja firma VDL Bus & Coach przedstawiła on-line swoją nową generację autobusów miejskich – Citea.

Wprowadzenie na rynek nowej serii produktowej spółka ogłosiło pod koniec ubiegłego roku, a jej wielka premiera miała mieć miejsce podczas targów Busworld 2021. Jednak brukselska wystawa z powodu COVID-19 się nie odbędzie, dlatego już teraz VDL zorganizowało własną inaugurację. On-line. Za moment rusza produkcja.

Co się zmieniło?

-„Główne ulepszenia nowej generacji Citea to całkowicie elektryczny układ napędowy. Akumulatory są zintegrowane z podłogą, tworząc więcej miejsca dla pasażerów i obniżając środek ciężkości autobusu, co skutkuje stabilniejszym prowadzeniem na drodze. Dla tej nowej generacji elektrycznych autobusów miejskich firma VDL Bus & Coach opracowała kompozytową ścianę boczną, która składa się z jednego elementu. Powoduje to mniejsze wibracje, zmniejsza zanieczyszczenie hałasem i ma dobrą wartość izolacyjną, co ostatecznie przyczynia się do komfortu pasażerów – mówił dzisiaj Alex de Jong, dyrektor ds. transportu publicznego w VDL Bus & Coach.

Na początek do produkcji wejdą dwa niskopodłogowe modele: LF-122 i LF-181. Potem dołączą do nich trzy niskowejściowe wersje: LE-122, LE-135 i LE-149 (wszystkie wersje Low Entry).

Jak podkreśla VDL, opcja 13,5 ma dwie osie i może śmiało konkurować z 15-metrową jednostką trzyosiową pod względem liczby miejsc siedzących.

Co pod maską?

W 12,2-metrowej Citei VDL oferuje akumulator o pojemności aż 490 kWh. Tym samym holenderski producent odpowiada na wyzwania stawiane e-busom nie tylko w miastach, ale także w transporcie regionalnym: Standardowy akumulator nowej generacji Citea jest zintegrowany z podłogą. Brak akumulatorów w przedziale pasażerskim zapewnia optymalny przepływ pasażerów i maksymalizuje liczbę miejsc siedzących. Umieszczając akumulatory w podłodze, środek ciężkości autobusu jest niższy, co poprawia stabilność prowadzenia na drodze. Zmniejsza to również wagę pojazdu.

Nowością jest ściana boczna, która jest zbudowana jako jednolity element i opracowana została przez samą firmę VDL. Ta kompozytowa ściana boczna zapewnia znaczną redukcję wagi. Powoduje to także mniej wibracji i filtruje dźwięk dochodzący z zewnątrz. Innowacyjna konstrukcja kompozytowego panelu bocznego jest o 15% lżejsza niż konwencjonalny panel boczny. Co więcej, wprowadzenie tej kompozytowej ściany bocznej zarówno znacznie poprawiło izolację autobusu, jak i znacznie zmniejszyło zużycie systemu klimatyzacji. W konsekwencji pojazd zużywa mniej energii i zapewnia większy komfort pasażerom.

Dla kierowcy i pasażera

Ponieważ nie ma czegoś takiego jak idealna temperatura dla wszystkich pasażerów, nowa Citea ma różne strefy klimatyczne, które przyczyniają się również do zmniejszenia zużycia energii przy jednoczesnej optymalizacji komfortu. Aby móc ustawić różne strefy klimatyczne w nowej generacji Citeas, VDL Bus & Coach opracował własny system pompy ciepła.

Kierowca może stworzyć własną strefę termiczną za pomocą dodatkowej nagrzewnicy kabiny, która dostarcza ciepłe powietrze wokół nóg i tułowia. Pozwala to kierowcy na ustawienie własnej komfortowej temperatury w zakresie od 17 do 27 stopni.

W nowej generacji Citeas znacznie poprawiono nie tylko pozycję siedzącą kierowcy, ale także kolumnę kierownicy z większym zakresem regulacji plus system wspomagania kierowania.  Nowością jest również dobranie odpowiedniego ułożenia pedałów.

Zobaczcie debiutanta na filmie:

Produkcja w Europie

Proces produkcyjny nowej generacji VDL Citea przygotowany został zgodnie z mottem Grupy: „Przemysł w Europie ma przyszłość – Europa ma przyszłość ze względu na przemysł”.

Jak podaje VDL, komponenty, które razem stanowią ponad 80% masy autobusu, dostarczane są z krajów Europy Zachodniej i to w promieniu do 1250 km od linii montażowych. Po montażu pozostaje już tylko transport do klienta, który następnie oddaje autobus do eksploatacji. Zdaniem holenderskiego producenta, optymalizacja lokalnego łańcucha dostaw znacząco przyczynia się m.in. do niskiego wpływu na środowisko. Ponad to podczas gdy inni producenci autobusów w coraz większym stopniu przenoszą swoją produkcję do krajów o niskich płacach, VDL świadomie decyduje się kontynuować budowę autobusów w Europie Zachodniej. Blisko klientów, neutralnie pod względem emisji CO2 i przy użyciu zrównoważonych metod produkcji.

Docelowo układ produkcyjny VDL ma wyglądać następująco:

  • nowy zakład VDL Bus Roeselare w Belgii – ma produkować tylko nową generację Citea i być neutralnym pod względem emisji CO2. Czyli to kolejny zakład w Europie dedykowany tylko elektrykom. Budowa obiektu rozpocznie się jesienią br. z zamiarem uruchomienia fabryki do końca przyszłego roku.
  • VDL Bus Valkenswaard w Holandii (aktualnie autokary i transport publiczny) – ma do 2022 r. pełnić rolę centrum elektromobilności, ale również w przyszłości będą tutaj wytwarzane autobusy elektryczne. W tym celu została utworzona dedykowana linia produkcyjna e-busów.
  • VDL Bus Heerenveen w Holandii (linie LLE-Electric) zostanie przekształcony w montownię … modułów budowlanych w ramach planowanej współpracy z firmą Van Wijnen. Produkcja autobusów zostanie stąd przeniesiona do Valkenswaard w I kwartale 2022 r. i definitywnie zamknięta 31 marca 2022 r. Oficjalna współpraca z Van Wijnen rozpocznie się 1 stycznia 2022 r.

Zobaczcie, jak aktualnie wygląda proces produkcyjny VDL na filmie:

Komentarze