Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Niemcom też brakuje kierowców autobusów. Trzy kluczowe punkty

infobus
04.10.2022 15:00
0 Komentarzy

Brak kierowców staje się coraz większym problemem nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech.

Pracowniczy kryzys dotyczy zarówno w branży autobusowej, jak i w drogowego transportu towarowego, dlatego branżowe izby: Federalne Stowarzyszenie Niemieckich Przedsiębiorstw Autobusowych (bdo) oraz Federalne Stowarzyszenie Transportu Drogowego, Logistyki i Utylizacji (BGL) apelują do polityków, aby wreszcie się obudzili.

10 000 wakatów

Według bdo, w niemieckiej branży autobusowej brakuje obecnie ponad 5000 kierowców autobusów. Ze względu na różnicę między zbyt małą rekrutacją nowych pracowników, a odejściami na emeryturę, każdego roku jest wolnych ponad 10 000 wakatów. Ze względu na planowany wzrost ruchu, niedobór kierowców w branży autobusowej wzrośnie do łącznie 76 000 wolnych wakatów do 2030 roku. Z kolei według BGL w drogowym transporcie towarowym brakuje już ponad 80 tys. kierowców ciężarówek.

Zdaniem stowarzyszeń, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania problemu z pracownikami i ich zdaniem różne środki muszą zostać zaaplikowane i to zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Trzy kluczowe środki mające na celu szybkie i skuteczne usunięcie niepotrzebnych przeszkód biurokratycznych to:

  • włączenie kwalifikacji kierowcy zawodowego do szkolenia kierowców (2 w 1). Dzięki temu szkolenie będzie znacznie skrócone i tańsze – bez negatywnego wpływu na jego jakość.
  • prowadzenie egzaminów teoretycznych i praktycznych w zakresie szkolenia kierowców i kwalifikacji kierowców zawodowych również przez wykwalifikowane szkoły nauki jazdy.
  • dopuszczenie języków obcych na egzaminie z pomocą tłumacza.
fot. Daimler

złożone wyzwanie

-„Niedobór kierowców stanowi dramatyczne i złożone wyzwanie, któremu nie można sprostać jednym środkiem, a raczej zestawem środków” – powiedziała dyrektor zarządzająca bdo, Christiane Leonard. „Skutki zagrażają nie tylko łańcuchom dostaw, ale także istniejącym ofertom w transporcie turystycznym i szkolnym, a także planowanej rozbudowie transportu publicznego. W szczególności bdo uważa, że integracja kwalifikacji ze szkoleniem jest niezbędna. Dostęp do zawodu byłby wtedy łatwiejszy i bardziej atrakcyjny dzięki obniżonym kosztom szkolenia, firmy mogłyby przeszkolić więcej pracowników przy pomocy posiadanych zasobów, a kierowcy zawodowi byliby szybciej gotowi do działania.

Na koniec oba stowarzyszenia ostrzegają polityków, że jeżeli nie zaczną zmian podaż ruchu towarowego i pasażerskiego w Niemczech nie będzie mogła zostać utrzymana na obecnym poziomie.

Komentarze