Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nie tylko cena się liczy, ale i technika. Cztery elektrobusy dla Pomiechówka od Solarisa

infobus
16.12.2022 19:02
0 Komentarzy

16 grudnia Pomiechówek przekazał informację o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na zakup czterech autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ładowania pojazdów.

Mazowiecka gmina chce zakupić elektrobusy klasy MIDI i MAXI w ramach unijnego projektu „Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności w gminie Pomiechówek i obszarze funkcjonalnym Warszawy” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Termin dostawy to 12 miesięcy od zawarcia umowy. O ten kontrakt starały się dwóch polskich producentów: Solaris Bus & Coach, która zaproponował wyższą cenę  i ARP E-Vehicles, które próbowało zrekompensować brak punków za Technikę” odpowiednio niższą kwotą. Ten manewr jednak się nie udał.

taborowy mix

Sąsiadująca z lotniskiem w Modlinie gmina Pomiechówek liczy ok. 8,7 tys. mieszkańców i może się pochwalić się dobrze rozwiniętym transportem publicznym. Aktualnie funkcjonujących tutaj 9 linii autobusowych. A będzie jeszcze lepiej. Początkowo Pomiechówek chciał zakupić w ramach unijnego projektu z mazowieckiego RPO aż osiem elektrycznych autobusów ze stacjami do ładowania prądu, natomiast w ramach przetargu ogłoszonego 22 czerwca liczba ograniczona została do czterech, w tym:

  • 3 szt. o długość od 8,5 m do 9,5 m (MIDI)
  • 1 szt. o długość od 10,0 m do 12,0 m (MAXI)

Do tego należy dostarczyć dwie dwustanowiskowe ładowarki o mocy min. 80 kW. Na takie wymagania 29 lipca odpowiedziały dwie firmy:

  • Solaris Bus & Coach z autobusami Urbino 9 LE electric i Urbino 12 electric w cenie 10.448.850 PLN brutto;
  • ARP E-Vehicles z autobusami Pilea 8,6 i Pilea 10 w cenie 9.471.000 PLN brutto.

Z kolei gminny budżet na ten cel wynosił równo 9 mln zł, czyli obie oferty go przekroczyły. Następnie złożone propozycje zostaną ocenione na podstawie trzech kryteriów:

  • Cena (KC) 60%
  • Parametry techniczne (KPT) 20% (liczba miejsc siedzących)
  • Warunki gwarancji (KWG) 20%

Jak się okazało, ARP zdobyło od razu przewagę w pierwszym kryterium, ale tylko na niecałe 6 pkt, natomiast zarówno w „Technice”, jak i „Gwarancji” straciło aż 40. Tym samym Solaris może szykować się do podpisania umowy w Pomiechówku.

POMIECHOWSKIE AUTOBUSY

Z racji ciekawych wymagań gabarytowych warto prześledzić, czego dokładnie oczekuje zamawiający. To:

  • Trzy fabrycznie nowe autobusy elektryczne o wymiarach: długość od 8,5 m do 9,5 m; max. wysokość 3,4 m; szerokość od 2,4 m do 2,55 m – sztuk 3: każda. Układ drzwi dla pasażerów: 1-2-0. Liczba miejsc pasażerskich: Liczba miejsc ogółem co najmniej 50, w tym: liczba miejsc siedzących (pełnowymiarowych/nieskładanych): min. 20 (dopuszcza się dodatkowe siedzenia uchylne tylko w zatoce wózka inwalidzkiego). Preferowany autobus niskopodłogowy, wysokość od podłoża do wejścia do autobusu max. 340 mm, bez stopni wejściowych we wszystkich drzwiach, oraz bez stopni poprzecznych na całej długości autobusu, (dopuszcza się autobus niskowejściowy przy zachowaniu podłogi bez stopni poprzecznych między pierwszymi a drugimi drzwiami). Autobus napędzany silnikiem/silnikami elektrycznymi o mocy min. 120 kW, napęd realizowany poprzez silnik centralny, dopuszcza się rozwiązanie z silnikami umieszczonymi w osi. Preferowana zabudowa baterii trakcyjnych w sposób umożliwiający ich łatwą obsługę. Pojemność nominalna baterii minimum 260 kWh. Autobus wyposażony w gniazdo Plug- In (zgodne z systemem Plug-In-Combo II) umożliwiające ładowanie z ładowarki zewnętrznej – gniazdo zlokalizowane na ścianie przedniej. Zamawiający wymaga, aby autobus mógł przejechać min. 180-200 km na jednym ładowaniu. 
  • Jeden fabrycznie nowy autobus elektryczny o wymiarach: długość od 10,0 m do 12,0 m; max. wysokość 3,4 m; szerokość od 2,4 m do 2,55 m. Układ drzwi dla pasażerów: 1-2-0 lub 2-2-0. Liczba miejsc pasażerskich: Liczba miejsc ogółem co najmniej 60, w tym: liczba miejsc siedzących (pełnowymiarowych/nieskładanych): min. 35 (dopuszcza się dodatkowe siedzenia uchylne tylko w zatoce wózka inwalidzkiego). Preferowany autobus niskopodłogowy, wysokość od podłoża do wejścia do autobusu max. 340 mm, bez stopni wejściowych we wszystkich drzwiach, oraz bez stopni poprzecznych na całej długości autobusu, (dopuszcza się autobus niskowejściowy przy zachowaniu podłogi bez stopni poprzecznych między pierwszymi a drugimi drzwiami). Autobus napędzany silnikiem/silnikami elektrycznymi o mocy min. 120 kW, napęd realizowany poprzez silnik centralny, dopuszcza się rozwiązanie z silnikami umieszczonymi w osi. Preferowana zabudowa baterii trakcyjnych w sposób umożliwiający ich łatwą obsługę. Pojemność nominalna baterii minimum 350 kWh. Autobus wyposażony w gniazdo Plug- In (zgodne z systemem Plug-In-Combo II) umożliwiające ładowanie z ładowarki zewnętrznej – gniazdo zlokalizowane na ścianie przedniej. Zamawiający wymaga, aby autobus mógł przejechać min. 220 km na jednym ładowaniu.

Komentarze