Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Największy kontrakt MAN na autobusy elektryczne w Polsce. Z GAiT Gdańsk

infobus
02.08.2022 19:00

2 sierpnia firma MAN Truck & Bus podpisała umowę ze spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje na dostawę łącznie 18 autobusów elektrycznych.

Zamówienie podzielone zostało na 10 szt. modeli MAN Lion`s City 12 E o długości 12 metrów i 8 szt. przegubowych pojazdów MAN Lion`s City 18 E o długości 18 metrów. W tej ważnej dla obu stron uroczystości wzięli udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Miasta Gdańska, Maciej Lisicki – prezes Zarządu GAiT oraz Jolanta Ostaszewska – wiceprezes ds. Ekonomicznych w GAiT.  Z kolei spółkę MAN Truck & Bus reprezentowali Michał Fiuta – członek zarządu dyrektor finansowy, Olga Żarkowska – dyrektor ds. sprzedaży autobusów oraz Piotr Kwiatkowski – regionalny kierownik sprzedaży autobusów miejskich.

Kiedy przyjadą?

Zgodnie z podpisanymi dokumentami pierwsze elektryczne autobusy marki MAN dołączą do gdańskiej floty już w przyszłym roku.

– Po testach, po różnych próbach, ale też po postępowaniu przetargowym, bo w inny sposób, jak państwo wiedzą, nie można zakupić autobusów, dzisiaj nastąpi podpisanie umowy. W ciągu 14 miesięcy, i mam nadzieję, że ten termin zostanie dotrzymany, bo jako gdańszczanie bardzo czekamy na nową flotę, zostanie dostarczonych do Gdańska 18 autobusów – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – To jest pierwszy, ale nie ostatni krok, żeby na ulicach Gdańska pojawiły się nowoczesne, ale także zapatrzone w przyszłość, super wyposażone autobusy.

Wato dodać, że demonstracyjny autobus MAN Lion1s City E 18 , który uświetnił dzisiejszą ceremonię w Gdańsku przyjechał z Warszawy do Gdańska na jednym ładowaniu.

-„To pokazuje, jak zmieniła się technologia w ciągu ostatnich lat. Prawdopodobnie za kilka lat będziemy operować już tylko autobusami bateryjnymi bądź autobusami na wodór. Ładowanie na mieście prawdopodobnie przejdzie do historii, ponieważ zasięgi i możliwości technologiczne nowych pojazdów na to już pozwalają – skomentował ten fakt Maciej Lisicki, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Gdańsk, ul. Elektryków. Autobusy elektryczne dla Gdańska.

Powrót lwa

Najnowszy kontrakt to wielki powrót do floty Gdańskich Autobusów i Tramwajów autobusów z logo MAN. W taborze spółki możemy jeszcze spotkać „lwy” z silnikami wysokoprężnymi, które teraz zostaną godnie zastąpione przez ekologiczne pojazdy najnowszej generacji MAN Lion`s City E.

-„Bardzo cieszymy się, że kolejne miasto w Polsce będzie miało zeroemisyjne autobusy, które wyprodukowane zostaną w polskim zakładzie MAN w Starachowicach. Pojazdy te należą czołówki najnowocześniejszych autobusów elektrycznych na świecie, dlatego jesteśmy szczególnie dumni, że Gdańsk – jeden z pionierów w stosowaniu zielonych rozwiązań w komunikacji miejskiej w Polsce – będzie miał je w swojej flocie” – powiedziała podczas uroczystości Olga Żarkowska, Dyrektor Sprzedaży Autobusów w MAN Truck & Bus Polska.

Pierwsza jazda przegubowym i elektrycznym MAN-em / Fot. Renata Dąbrowska

Innowacyjne rozwiązania

Gdańskie autobusy elektryczne będą ładowane wyłącznie poprzez wtyczki plug-in, czyli nie będą musiały korzystać z drogiej infrastruktury szybkich ładowarek zlokalizowanych „na mieście”. Dzięki temu te pojazdy będą przez cały czas w pełnej dyspozycji przewoźnika i nie będą musiały robić przerw technicznych na doładowywanie baterii.

-„To efekt zastosowania baterii o dużej pojemności, wynoszących odpowiednio 480 kWh (w MAN Lion`s City 12 E) i 640 kWh (w MAN Lion`s City 18 E), które zapewniają przebiegi przekraczające 250 km w rzeczywistych warunkach drogowych i to w całym okresie gwarancji” – podkreślił Piotr Kwiatkowski, Regionalny Kierownik Sprzedaży w MAN Truck & Bus Polska.

Co jest unikalne w skali całej Polski, za napęd w przegubowym elektrobusie MAN odpowiadają aż dwa silniki elektryczne, każdy o mocy 160 kW, które napędzające drugą i trzecią oś    w MAN Lion`s City E 18 (w mniejszym autobusie zastosowano jeden taki silnik). To innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje bardziej płynne przyspieszenia pojazdu podczas startu z przystanku i pewniejszą jazdę w śliskich warunkach.  Oprócz komfortu podróżowania, MAN pomyślał także o kierowcach i bezpieczeństwie w codziennym ruchu. Dlatego wszystkie autobusy dla Gdańska wyposażone zostaną m.in. w system zapobiegjący kolizjom czołowym oraz ostrzegającym o pieszych i rowerzystach znajdujących się w martwy polu z boków pojazdu.

Ponadto gdańscy pasażerowie docenią rekordową liczbę miejsc siedzących – wynoszącą odpowiednio 33 wygodnych foteli w MAN Lion`s City 12 E oraz 45 siedzeń w przegubowym MAN Lion`s City E 18. W obu modelach aż 14 dostępnych miejsc siedzących będzie bezpośrednio z niskiej podłogi, co ma olbrzymie znaczenie dla pasażerów z niepełnosprawnościami.

Michał Czlonek Zarządu MAN i Olga Żarkowska Dyrektor ds. Sprzedaży MAN / Fot. Renata Dąbrowska

Z myślą o pasażerach

Gdańskie autobusy elektryczne na tle innych pojazdach obecnych na rynku będą wyróżniały się również futurystyczną stylistyką oraz świetnie zaaran żowanym wnętrzem, za co MAN był już wielokrotnie nagradzany i to w tak prestiżowych konkursach jak IF, czy Reddot Award. Szczególnie imponująco na tle innych elektrobusów w Polsce wygląda wnętrze pojazdów. Zastosowano tutaj wysokiej jakości materiały o jasnej kolorystyce, co w połączeniu ze znacznie większą powierzchnią okien i brakiem wieżowej zabudowy silnika w środku daje poczucie przestronności i dobrego doświetlenia.

Na pokładzie „lwów” w barwach GAIT nie zabraknie też innych udogodnień, takich jak tablice informacyjne LED, monitoring, zautomatyzowane defibrylatory AED, porty USB czy wydzielona przestrzeń do transportu wózków inwalidzkich czy dziecięcych wraz z rampą ułatwiającą wjazd na pokład autobusu. Odpowiedni komfort podróżowania w elektrobusach i to nawet w najbardziej upalne dni zapewni wydajna cało pojazdowa klimatyzacja z pompą ciepła. Wszystkie autobusy marki MAN dla Gdańska powstają w zakładzie w Starachowicach.  

-„Gdański kontrakt jest pierwszym tak dużym zamówieniem na e-busy z polskiego rynku, natomiast warto pamiętać, że MAN jest jednym z liderów wprowadzania Europy w świat bezemisyjnej mobilności miejskiej. Imponujące doświadczenie niemieckiego producenta na tym polu to ponad 700 autobusów elektrycznych, w tym pierwsze egzemplarze dostarczone do Polski (dla Kędzierzyna-Koźla). Do tego dochodzi pełne portfolio elektrycznych pojazdów dostawczych (MAN eTGE), budowa własnej fabryki produkującej baterie oraz wprowadzanie pierwszych napędów elektrycznych do ciężarówek. To pokazuje, że MAN myśli o rozwoju elektromobilności bardzo szeroko, a autobusy elektryczne w strategii firmy są jednym ze strategicznych filarów zielonej przyszłości naszych miast” – powiedział Michał Fiuta, Członek Zarządu Dyrektor Finansowy MAN Truck & Bus Polska.

Zobaczcie dzisiejszą uroczystość na filmie: