Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Największa dostawa eCitaro w regionie. Dla Volanbusz [FILM]

infobus
01.09.2021 15:00
0 Komentarzy
31 sierpnia konsorcjum Volánbusz i Mobiliti Volánbusz zaprezentowało 40 pierwszych autobusów Mercedes-Benz eCitaro, które w 2022 r. wejdą do obsługi m.in. budapesztańskich linii.

Ich zakup został zrealizowane w ramach państwowego programu „Zielony Autobus”. Węgierski przewoźnik do końca roku odbierze jeszcze 60 elektrobusów „z gwiazdą”.

Zbudować infrastrukturę

Volánbusz wprowadzi swoje najnowsze nabytki w ramach stołecznej aglomeracji oraz Székesfehérvár, Győr, Zalaegerszeg, Eger, Szolnok i Szeged. Wszędzie tam wysłużone autobusy z silnikami diesla zostaną zastąpione nowoczesnymi, zielonymi autobusami.

Każdy niebieski Mercedes-Benz eCitaro może przewozić jednocześnie 28 pasażerów na miejscach siedzących i 50 na miejscach stojących. Ich zasięg to 240 kilometrów na jednym ładowaniu. Klimatyzowane pojazdy mają m.in. miejsce na wózek inwalidzki i dziecięcy, rampę do wsiadania, system informacji pasażerskiej, system kamer pokładowych oraz 13 ładowarek USB.

Równolegle z przejęciem autobusów powstaje infrastruktura do ładowania nowych pojazdów, którą realizuje partner konsorcjum Volánbusz – Mobiliti Volánbusz Kft. Do czasu zakończenia budowy, Volánbusz będzie testował autobusy podczas zadań transportu pasażerskiego związanych z kluczowymi wydarzeniami, jak 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Planowo liniowy debiut odbędzie się 1 stycznia 2022 r.  

Zobaczcie 40 eCitaro na filmie:

Zdaniem VIP-ów

Podczas wydarzenia Attila Steiner, sekretarz Stanu ds. Rozwoju Gospodarki w Ministerstwie Innowacji i Technologii, powiedział:

„Węgierski rząd zwraca szczególną uwagę na neutralną dla klimatu transformację i tworzy mniej zanieczyszczone, zdrowsze środowisko. Tworząc „bardziej zielone miasto”, pojazdy elektryczne, a zwłaszcza autobusy elektryczne, są w stanie ograniczyć lokalne emisje. Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na zapotrzebowanie na energię, zarządzanie ruchem i integrację z całym transportem publicznym. I taki jest cel testów przed stopniowym wprowadzaniem na rynek 100 autobusów elektrycznych. ”

György Kóbor, prezes i dyrektor generalny Grupy MVM, wyjaśnił: „Mobiliti Volánbusz Kft. zainstaluje blisko 100 urządzeń ładujących w łącznie siedmiu lokalizacjach. Już rozpoczęła się ich budowa, a oddane właśnie autobusy już czerpią energię ze stacjonarnych ładowarek o mocy 100 kW. Do tego Mobiliti Volánbusz obsługuje również 20 ładowarek na terenie Hungexpo oraz zapewnia ich obsługę oraz serwis. ”

Z kolei Zoltán Pafféri, prezes i dyrektor generalny Volánbusz, podkreślił: –

„100 e-busów to unikalna inwestycja w Europie, która pozwali zaoszczędzić 5 343 ton dwutlenku węgla rocznie w miastach i aglomeracji Budapesztu, które są najbardziej narażone na zanieczyszczenie środowiska. Pierwsza partia 40 autobusów przyniesie redukcję emisji o około 1867 ton rocznie. Oprócz autobusów elektrycznych ogłosiliśmy również postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zakup 164 pojazdów napędzanych CNG, z których 75 będzie służyło również w aglomeracji Budapesztu. Dzięki prowadzonemu od 2018 roku programowi odnowy floty Volánbusz, na węgierskich drogach pojawi się w tym roku 1700 nowoczesnych pojazdów, a w przyszłym roku planujemy pozyskać blisko 800 pojazdów. ”

3
3 1

Komentarze