Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Zielona Góra zwiększa liczbę punktów socjalnych dla kierowców autobusów

infobus
26.05.2024 15:08
0 Komentarzy

1 czerwca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (PTZ), która sprecyzowała m.in. kwestię punktów socjalnych.

Generalnie są to miejsca, w których kierowcy czy motorniczy mogą odpocząć w trakcie przerwy, i skorzystać z toalety. Przykładowo w Zielonej Górze – W myśli nowych przepisów – powinno powstać sześć budynków socjalnych na pętlach. Przewoźnik na to czas do czerwca 2025 roku.

Spis treści:

  • Dlaczego w Zielonej Górze powstają nowe punkty socjalne dla kierowców autobusów?
  • Jaka ustawa określa liczbę budynków socjalnych dla prowadzących pojazdy w transporcie publicznym?
  • Do kiedy miasta muszą spełnić wymogi ustawy w zakresie punktów socjalnych?
Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze zadba o kierowców,
Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze zadba o kierowców,

Nowela o PTZ

Znowelizowana ustawa o publicznym transporcie zbiorowym (PTZ) określa, że przynajmniej na jednym krańcu linii komunikacyjnej powinna być zlokalizowana toaleta dla prowadzących pojazdy, a na krańcu, na którym jest wyznaczona przerwa na spożywanie posiłku, odpowiednie pomieszczenie przeznaczone do spożywania posiłków.

Co więcej, jeżeli planowany czas przejazdu linii komunikacyjnej pomiędzy krańcami przekracza 90 minut, to na drugim krańcu również wymagana jest toaleta.  Nie może ona znajdować się dalej niż 125 metrów od pojazdu. Liczba toalet powinna być dostosowana do liczby jednocześnie przebywających tam pracowników. Jeżeli korzysta z nich więcej niż 10 osób, organizator musi zapewnić oddzielnie toaletę damską i męską.

Obecnie, zgodnie z przepisami, za dostęp pracowników do toalet odpowiada pracodawca, czyli MPK. Teraz ten obowiązek ten spoczywa na organizatorze. Czyli w przypadku Zielonej Góry – na MZK.

Przykładowy wygląd wnętrza punktu socjalnego dla kierowców,

W zielonej Górze

W myśl nowych przepisów w Zielonej Górze powinno powstać minimum sześć punktów socjalnych. I Miejski Zakład Komunikacji zabrał się do ich stawiania. Gdzie staną kontenery?

-„Dla nas najwygodniej byłoby postawić je w miejscach, gdzie stoją ładowarki dla autobusów elektrycznych – wyjaśnia Robert Karwacki, prezes MZK. – I dodaje: – Prąd pozwoli nam zasilić w energię tę punkty socjalne. Niewykluczone, że część linii zmieni trasę i zakończy bieg w miejscu, w którym staną kontenery. Na pierwszy ogień pójdzie autobus „101” – zamiast na parking przy Palmiarni pojedzie na Centrum Przesiadkowe przy ul. Bema.

W punktach socjalnych, co cztery godziny, kierowcy nabiorą sił podczas 20-minutowej przerwy.

-„W tych miejscach w spokoju zjedzą posiłek, a zimą wypiją ciepłą herbatę – dopowiada Jacek Newelski, kierownik działu przewozów MZK. – Ogrzewane pomieszczenie wyposażymy w toaletę i zlew z bieżącą wodą.

Komentarze