Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Wejherowo o krok od przetargu na zakupu sześciu autobusów wodorowych

infobus
24.10.2024 09:05
0 Komentarzy

16 października Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo ogłosił plan zakupu sześciu fabrycznie nowych autobusów miejskich napędzanych wodorem.

Ten ambitny i debiutanci projekt wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju i ekologicznej transformacji komunikacji miejskiej w Wejherowie, która ma na celu ograniczenie emisji spalin oraz poprawę jakości powietrza.

  1. Ile autobusów wodorowych planuje zakupić Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie?
  2. Jaka była rola wcześniejszych testów w Wejherowie w 2022 roku?
  3. Z jaką firmą MZK Wejherowo współpracowało w zakresie dostaw paliwa wodorowego i stacji tankowania?
Autobus wodorowy testowany na liniach MZK Wejherowo / fot. UM Wejherowo
Autobus wodorowy testowany na liniach MZK Wejherowo / fot. UM Wejherowo

Wcześniejsze testy

Plany te są kolejnym krokiem w realizacji wizji miasta w zakresie wprowadzania innowacyjnych technologii transportowych, a jednocześnie naturalnym następstwem wcześniejszych testów autobusów wodorowych. W grudniu 2022 roku MZK Wejherowo jako pierwsze na Kaszubach testowało autobus wodorowy Solaris, co otworzyło drogę do dalszego rozwoju tej technologii.

„Wodorowe autobusy to przyszłość komunikacji miejskiej w Wejherowie. Mimo że ich koszt jest wyższy niż tradycyjnych pojazdów, stawiamy na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które pomogą ograniczyć zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście” – podkreślił wówczas prezydent Wejherowa, Krzysztof Hildebrandt.

Testy prowadzone w 2022 roku były kluczowym elementem przygotowań do tego kroku, a zakup nowych autobusów stanowi kontynuację działań mających na celu modernizację floty MZK. Współpraca z firmą Linde, dostawcą paliwa wodorowego oraz mobilnej stacji tankowania, pozwoliła MZK na pełne przygotowanie do wprowadzenia pojazdów tego typu do codziennej eksploatacji. Dodajmy, że był to pierwszy projekt w transporcie realizowany z tym znany na świcie dostawcą gazów technicznych.

Autobus wodorowy testowany na liniach MZK Wejherowo / fot. UM Wejherowo
Autobus wodorowy testowany na liniach MZK Wejherowo / fot. UM Wejherowo

kategoria MAXI

Plan zakupu sześciu nowych autobusów jest zgodny z dyrektywą UE 2014/25 i przewiduje sukcesywne dostawy pojazdów o długości od 11,8 do 12,2 metra – czyli klasy I kategorii MAXI.

Autobusy będą wyposażone w nowoczesne systemy napędowe oparte na wodorze, co pozwoli na ich eksploatację w pełni zgodną z ideą zeroemisyjności.

Data publikacji przetargu to IV kwartał 2024 roku.

Komentarze