Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Toruń ponawia przetarg na cztery autobusy hybrydowe. Bez opcji  

infobus
26.03.2024 09:05
0 Komentarzy

26 marca Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ponowił przetarg na dostawę czterech autobusów hybrydowych klasy I kategorii MAXI.

Podobnie jak za pierwszym razem, zamawiający o tego postępowania dołączył zakup dwóch pojazdów technicznych. Natomiast nie znaleźliśmy zapisu o prawie opcji (w jedynce MZK przewidywało, że hybrydy może zamówić dwa więcej iż w podstawie).  O unieważnieniu wcześniejszego zamówienia i jedynej ofercie Solarisa pisaliśmy wcześniej w InfoBusie.

Przetargowe wymagania

MZK Toruń poszukuje cały czas dostawcy czterech fabrycznie nowych hybrydowych autobusów niskopodłogowych klasy MAXI zasilanych olejem napędowym oraz dwóch pojazdów technicznych o masie całkowitej pojazdu maksymalnie 3,5t.

Termin dostawy to 12 miesięcy od momentu podpisania umowy. W zakresie doświadczenia wymagana jest co najmniej jedna dostawa obejmującą co najmniej 2 hybrydowe autobusy miejskie niskopodłogowe MAXI zasilane olejem napędowym.

Kryteria udzielenia zamówienia (identyczne jak za pierwszym razem) to:

  • ceny (70%),
  • parametry techniczno-eksploatacyjnych (23%),
  • kosztów emisji CO2 (3%),
  • kosztów emisji NOx, PM, THC (2%),
  • kosztów zużycia energii (2%).

Na oferty toruński przewoźnik czeka do 22 kwietnia.

Link do przetargu: https://mzk-torun.ezamawiajacy.pl/pn/mzk-torun/demand/notice/public/125388/details

MZK Toruń ponawia przetarg autobusy hybrydowe. Bez opcji
MZK Toruń ponawia przetarg autobusy hybrydowe. Bez opcji  / fot. MZK Toruń

Za pierwszym razem

Za pierwszym razem – 5 marca – tylko jedna firma położyła ofertę. To trochę zaskakujące, gdyż hybrydy dla Torunia miały być przede wszystkim tanie i ekonomiczne w eksploatacji, i tym samym liczyliśmy na sporę liczbę ofert. O zwycięstwie miała zadecydować nie tylko cena, ale również zużycie paliwa oraz koszty eksploatacji. Wszyscy producenci mieli zatem otwarte pole do manewru.

Okazało się jednak, że tylko Solaris podszedł do tego zamówienia – z cenami: 8.821.437,00 PLN brutto / 7.171.900 PLN netto w podstawowym zadaniu (4 sztuki), co daje cenę autobusu Solaris Urbino 12 hybrid (plus dwa pojazdy techniczne) na poziomie 1.792.975 PLN netto;

Z kolei budżet przewoźnika to 7.072.500,00 PLN brutto w wersji podstawowej, czyli mieliśmy przekroczenie o ponad 1,7 mln zł brutto. Sporo i dlatego postępowanie zostało unieważnione

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Na koniec dodajmy, że autobusy dla MZK Toruń mają mieć  długość od 11,5 do 12,2 m i wysokość do 3,2 m. Oferowane konstrukcje powinny być pojazdami z całkowicie niską podłogą, bez stopni pośrednich wewnątrz, o wysokości podłogi maksymalnie 340 mm od podłoża. Przepływ pasażerów ma odbywać się przez troje dwuskrzydłowych drzwi, w układzie 2-2-2, otwieranych do wewnątrz. Autobusy będą napędzane czterosuwowym silnikiem spełniającym normę czystości spalin EURO 6, o mocy minimum 150 kW. Silnik spalinowy wspomagany będzie w czasie jazdy pojazdu przez silnik elektryczny, którego moc znamionowa ma wynosić co najmniej 14 kW. Pojazdy mają być wyposażone w funkcję odzysku i magazynowania energii, która następnie będzie wykorzystana do wspomagania napędu autobusu.

W przedziale pasażerskim znajdą się siedzenia pasażerskie o ergonomicznym kształcie z tworzywa sztucznego, gładkiego, atestowane z uchwytami dla pasażerów, z wkładkami tapicerowanymi tkaniną o runie minimum 80 % wełny, z możliwością ich montażu i demontażu. Siedzenia mają być odporne na ścieranie, zabrudzenia, łatwe do czyszczenia. Przestrzeń pasażerska jak i kabina kierowcy mają być klimatyzowane. Pasażerowie będą mogli naładować urządzenia mobilne dzięki gniazdom USB zamocowanym do poręczy.

Z kolei kabina kierowcy ma być wydzielona i w pełni oddzielona od przestrzeni pasażerskiej. Wymagana jest kabina kierowcy w pełni zamknięta, w której pierwsza połówka pierwszych drzwi służy tylko do wejścia do kabiny kierowcy i nie jest przeznaczona dla pasażerów.

Informacja dla pasażerów to przede wszystkim trzy diodowe lub klapkowe tablice zewnętrzne. W przypadku tablic klapkowych każdy płatek ma być podświetlany indywidualną diodą, zaś przy zastosowaniu tablic diodowych – mają to być diody koloru białego jaskrawego lub bursztynowego. Wewnątrz ma być panel LCD oparty na monitorze o przekątnej minimum 23 cali, kompatybilny z komputerem pokładowym, zapewniający możliwość pokazania w sposób czytelny aktualnie realizowanego przebiegu trasy.

Komentarze