Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Ostrów Wlkp. będzie miał 22 elektrobusy. Wszystkie od Solarisa

infobus
04.10.2022 18:00
0 Komentarzy

3 października Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na zakup sześciu nowych autobusów elektrycznych oraz trzech ładowarek stacjonarnych.

To już czwarty e-zakup przewoźnika. W 2017 roku MZK zakupiło pierwsze cztery Urbino 12 electric, trzy lata później sześć kolejnych (wszystkie z unijnych dotacji RPO). W 2022 r. nastąpiła dynamiczne przyspieszenie – na początku roku z I edycji „Zielonego Transportu Publicznego” spółka zamówiła pierwszą szóstkę elektryków, a w ramach dodatkowych środków z POIiŚ – drugą szóstkę. Razem daje to w sumie 22 elektrobusy – wszystkie marki Solaris – które powinny pojawić się w komplecie w przyszłym roku.

W tym roku

O dofinansowaniu do najnowszego zamówienia MZK Ostrów Wlkp. pisaliśmy już w InfoBusie wcześniej. Podobnie jak o jedynej ofercie złożonej przez Solarisa  16 września. Tak jak pisaliśmy wcześniej: -„Przewoźnik chciał takich samych elektrobusów jak ostatnio.” I dokładnie tak się stało.  

MZK najkorzystniejszą ofertę wybrało na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (60%), parametrów techniczno-eksploatacyjnych (40%). Wśród kryteriów technicznych, zamawiający preferował:

  • materiał elementów konstrukcyjnych szkieletu nadwozia szkieletu/ kratownicy, ramy/podwozia – profile ze stali odpornej na korozję (zgodnie z PNEN 10088 lub normą równoważną), lub aluminium – 10 pkt,
  • materiał poszycia zewnętrznego nadwozia (elementy ścian bocznych, dachu, ściany przedniej, tylnej, drzwi i pokryw – aluminium, blachy ze stali odpornej na korozję zgodnie z PN-EN 10088 lub normą równoważną, tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym nie wymagające dalszego zabezpieczenia antykorozyjnego – 5 pkt,
  • wysokość od podłoża wszystkich wejść pasażerskich autobusu, zawierająca się w zakresie od 300 do 320 mm – 4 pkt,
  •  zastosowanie jednego silnika elektrycznego ułożonego wzdłużnie do osi autobusu i połączonego wałem napędowym z mostem napędowym – 8 pkt, najniższe zużycie energii elektrycznej kWh/100 km – 7 pkt,
  • autobusy wyposażone w 100% oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne wykonane w technologii LED, nie wyłączając świateł mijania i drogowych – 2 pkt,
  • zaoferowanie przez wykonawcę w autobusach technologii SiC w przetwornicy napięcia zasilania silnika trakcyjnego – 4 pkt.
fot. UM Ostrów Wlkp.

W budżecie

16 września ofertę w Ostrowcu Wlkp. położyła firma Solaris Bus & Coach z ceną 17.697.240,00 PLN brutto  / 1.438.780 PLN netto, co daje jednostkową cenę Solaris Urbino 12 electric ( z ładowarką) poziomie 2.397.967 PLN netto.

Z kolei budżet zamawiającego wynosił 18.523.800,00 PLN brutto. Czyli Solaris idealnie się w niego wpasował, a nawet będą jeszcze oszczędności. w tej sytuacji wybór najkorzystniejszej oferty był czystą formalnością. Czekamy zatem teraz już tylko na umowę. Warto zauważyć, że jest to drugi elektryczny kontrakt MZK w tym roku, a Ostrów jako jedno z nielicznych polskich miasta ma dostęp do czystej energii elektrycznej. I to dostarczanej przez komunalną firmę. Przy obecnych cenach prądu ma to kapitalne znaczenie. Brawo!

OSTROWSKIE AUTOBUSY

Sześć kolejnych autobusów klasy MAXI dla MZK Ostrowiec Wlkp. mają mieć długość od 11,8 do 12,15 m, a wysokość max. 3,5 m. Autobusy muszą pomieścić minimum 69 pasażerów, w tym minimum 24 na miejscach siedzących. Autobus ma być napędzany silnikiem albo silnikami elektrycznymi o mocy co najmniej 160 kW, zasilanymi magazynami energii elektrycznej o pojemności użytecznej min. 250 kWh. Urządzenia magazynujące energię elektryczną w autobusach mają być ładowane za pomocą złącza plug-in za pomocą ładowarki zewnętrznej o mocy dostosowanej do potrzeb ładowania baterii zastosowanych w autobusie w taki sposób, by można było naładować całkowicie rozładowane baterie w czasie nie dłuższym niż 6 godzin. Do tego, autobusy powinny posiadać zamontowane w osi pojazdu, na dachu, pantografy 5 polowe pozwalające na ładowanie baterii trakcyjnych prądem o mocy ładowania co najmniej 200 kW.

Przechodzimy do środka autobusów, gdzie na przodzie znajdzie się wydzielona kabina kierowcy typu ,,zamkniętego” lub tzw. „półzamknięta”, z drzwiami wyposażonymi w okienko zamykane klapką. MZK nie dopuszcza wykorzystania skrzydła pierwszych drzwi jako drzwi wejściowych do kabiny kierowcy. Prowadzący pojazd będzie patrzył na drogę poprzez szybę czołową dzieloną w układzie pionowym 2-częściową oraz wyodrębnioną podgrzewaną szybę dla tablicy kierunkowej. Z kolei w przedziale pasażerskim znajdą się fotele z wkładkami tapicerskimi siedziska i oparcia łatwo wymiennymi, wyposażonymi w gąbkę (piankę) zmiękczającą pod tapicerką o grubości co najmniej 10 mm.

Autobusy muszą zostać wyposażone w system informacyjnych tablic elektronicznych diodowych, w kolorze diod żółto-pomarańczowym lub zbliżonym. Wewnętrzna informacja pasażerska to kolorowy monitor LCD typu TFT, o przekątnej minimalnej 21 cali, dający możliwość wyświetlania w czasie rzeczywistym informacji o numerze linii i kierunku jazdy, obsługiwanego przystanku oraz co najmniej 5 kolejnych przystanków (w formie tekstowej lub graficznej, pod postacią tzw. „koralików”).

Komentarze