Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Konin z umową na dostawy wodoru. Z ZAE PAK

infobus
27.02.2022 13:00
0 Komentarzy

18 lutego ZE PAK i Miejski Zakład Komunikacji w Koninie podpisały umowę na dostawę wodoru do MZK.

To pierwszy taki dokument w naszym krajów zakresie transportu publicznego. Przypomnijmy, że pierwszy w Polsce autobus wodorowy – Solaris Urbino 12 hydrogen – przyjedzie do Konina najpóźniej 7 lipca tego roku.

Ranne tankowanie

Pierwszy w Polsce autobus wodorowy tankowany będzie w elektrowni „Konin” przy ulicy Przemysłowej przed rozpoczęciem pracy przewozowej, czyli we wczesnych godzinach porannych. Taki proces potrwa około 20 minut.

-„W pierwszych tygodniach będziemy testowali, ile kilometrów uda się nam zrobić na jednym tankowaniu. Wersja pesymistyczna jest taka, że 10 kilogramów wodoru będzie potrzebne do przejechania 100 kilometrów, ale możemy też zejść poniżej 7-8 kilogramów. Minimum to jest 350 kilometrów na jednym tankowaniu – powiedziała podczas podpisania umowy Magdalena Przybyła, prezes MZK Konin.

W odróżnieniu od eksploatowanych od 2020 roku 13 autobusów marki Solaris (hybrydowych i elektrycznych), najnowszy wodorowiec ma mieć zieloną tapicerkę, czyli kojarząca się z zielonym wodorem. W pozostałych pojazdach występuje ona w odcieniach czerwieni z nadrukiem. Przypomnijmy, że ten pojazd zostanie wydzierżawiony od firmy Solaris na cztery lata.

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin – należący do Zygmunta Solorza – jako pierwszy w Wielkopolsce otrzymał pod koniec grudnia pozwolenie na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru. W Elektrowni Konin zamontowano elektrolizer wytwarzający wodór przy użyciu energii ze spalanej tam biomasy. Trafiać on będzie najpierw do magazynów mobilnych a później do stacji tankowania. ZE PAK zamierza uruchomić taką stację także w Warszawie. Warto podkreślić, że produkcja wodoru jest ważnym elementem w strategii dekarbonizacji ZE PAK i odchodzenia od wykorzystywania węgla.

Komentarze