Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Grudziądz preferuje „twarde” hybrydy z szeregowym układem. Analiza SWZ

infobus
02.03.2023 13:07
0 Komentarzy

Miejski Zakład Komunikacji w Grudziądzu jest w trakcie zakupów sześciu autobusów hybrydowych (3 szt. MAXI i 3 szt. MEGA z opcją na tyle samo pojazdów).

Warunki formalne, jak i finansowanie tego przetargu opisaliśmy już wcześniej w InfoBusie. Czasu na dostawę hybryd jest stosunkowo mało, bowiem autobusy mają pojawić się w bazie MZK do 30 listopada. To zapewne zadecyduje o liczbie ofert. Standardowo przyszła pora na analizę pozostałych wymogów SWZ.

Kryteria oceny ofert

Zamawiający wybierze najlepszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (60%), oceny rozwiązań technicznych (30%), oceny warunków gwarancji (10%).

Wśród kryteriów typowo technicznych, zamawiający preferuje:

  • materiał oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego elementów konstrukcyjnych karoserii: szkieletu nadwozia i szkieletu (kratownicy/ ramy) podwozia – profile ze stali odpornej na korozję (zgodnie z PN-EN 10088 lub równoważną), aluminium – 27 pkt,
  • szeregowy napęd hybrydowy – 10 pkt,
  • wysokość autobusu do 3200 mm – 13 pkt,
  • podział szyby przedniej pionowo w osi pojazdu na lewą i prawą oraz osobna szyba tablicy kierunkowej – 23 pkt,
  • rodzaj magazynu energii elektrycznej – superkondensator – 7 pkt,
  • poszycie boczne podzielone pionowo w całym pasie podokiennym montowane na wkręty bez konieczności klejenia oraz zgrzewania – 20 pkt.
fot. Solaris Urbino 12 electric w barwach MZK Grudziądz. / fot. MZK Grudziądz

Jakie autobusy?

Autobusy solowe mają mieć długość od 11,8 do 12,15 m, zaś przegubowce – od 17,5 do 18,75 m. Hybrydy będą napędzane silnikiem spalinowym o mocy minimum 150 kW (MAXI) i 175 kW (MEGA). Silnik lub silniki elektryczne napędu hybrydowego mają być elektryczną jednostką napędową, zapewniającą optymalną dynamikę jazdy autobusu w ruchu miejskim, jednakże moc znamionowa lub maksymalna moc netto silnika (lub silników) nie może być mniejsza niż odpowiednio 100 kW i 130 kW. Energia elektryczna do magazynu energii musi być generowana podczas hamowania autobusu na zasadzie rekuperacji.

Przechodzimy do przedziału pasażerskiego, gdzie znajdą się poręcze pionowe podświetlone diodami LED jako udogodnienie dla osób niedowidzących. Fotele pasażerskie będą o budowie modułowej, profilowane. Stelaże i poręcze foteli będą wykonane ze stali nierdzewnej – kwasoodpornej. Do dyspozycji pasażerów będą ładowarki USB dedykowane dla pojazdów komunikacji zbiorowej. Z kolei kabina kierowcy ma być wydzielona, zabudowana typu „zamkniętego” z oszklonymi, odpornymi na uderzenia drzwiami. Drzwi kabiny kierowcy mają być wyposażone w zamek patentowy i zamykane okienko. Autobusy będą wyposażone w tablice kierunkowe LED wykonane w oparciu o diody SMD w kolorze białym. Wewnątrz znajdzie się tablica informacji pasażerskiej – dwurzędowa.

Jeden faworyt

Kryteria techniczne nie pozostawiają dużej przestrzeni do wyobraźni o potencjalnych oferentach. MZK szuka „twardych” hybryd i w tym przypadku naszym faworytem jest Solaris, który może w technice liczyć na komplet punktów. Otwarcie ofert odbędzie się w dniu 22 marca.

Komentarze