Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Biała Podlaska odebrała trzeciego Solarisa. W wersji mild hybrid

infobus
26.01.2023 18:09
0 Komentarzy

W styczniu flotę Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Białej Podlaskiej zasilił pierwszy autobus z napędem hybrydowym w wersji mild hybrid.

Przypomnijmy, że to kolejny nowy autobus w podlaskim mieście. W zeszłym roku MZK odebrało dwa Solarisy Urbino 10 i były to pierwsze pojazdy z logo „jamnika” w bialskopodlaskiej flocie.

Trzeci Solaris

Zgodnie z podpisaną w kwietniu 2022 r. umową ze spółką Solaris Bus & Coach, teraz do miasta przybył „jamnik” najnowszej generacji układ napędowy „mild hybrid” (napęd spalinowo-elektryczny), który wspomaga pracę silnika spalinowego m.in. podczas ruszania autobusu z przystanku. Dzięki temu pojazd emituje w tym czasie znacznie mniej zanieczyszczeń do środowiska, niż autobusy o klasycznym napędzie spalinowym. To nie tylko oszczędność paliwa, ale też rozwiązanie przyjaźniejsze środowisku.

Podkreślmy, że niskopodłogowy, 12-metrowy autobus o wartości 1 461 240 zł brutto spółka miejska zakupiła ze środków własnych.

Jak powiedział prezydent miasta, Michał Litwiniuk:

-„Transport w Białej Podlaskiej jest coraz bardziej przyjazny środowisku i komfortowy dla pasażerów. W tej kadencji tabor zyskał już 8 nowych pojazdów, w tym 5 marki Scania zakupionych dzięki środkom Unii Europejskiej. W zeszłym roku oficjalnie przekazaliśmy MZK dwa nowe autobusy marki Solaris klasy MIDI – teraz kolejny z systemem „mild hybrid”. Konsekwentnie podnosimy komfort pasażerów komunikacji miejskiej i dbamy o środowisko” – podkreślił prezydent miasta.

fot. UM Bielsk Podlaski

Z bramką

Nowe pojazdy wyposażone są m.in. w nowatorski system zakupu biletu za przejazd za pomocą karty bankomatowej, co eliminuje konieczność drukowania biletu. System bezpieczeństwa uniemożliwia ingerencję w dane zapisane na karcie. Do tego mamy bramkę do liczenia potoku pasażerów.

Obecnie tabor MZK tworzy 36 pojazdów o niskiej podłodze. Dzięki zeszłorocznym zakupom, z eksploatacji wycofano cztery wysłużone Jelcze – ostatnie wysokopodłogowe pojazdy we flocie podlaskiego przewoźnika.

 -„Zezłomowany został m.in. ten z graffiti niepodległościowym, niestety przepraszamy, ale tego autobusu już nie zobaczymy na naszych ulicach. To był ostatni wysokopodwoziowy Jelcz w naszym taborze – przyznał prezes MZK, Krzysztof Trochimiuk.

Firma chce także wnioskować do programów unijnych o dofinansowaniu zakupu 12 pojazdów elektrycznych.

fot. UM Bielsk Podlaski

Komentarze