Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZA blisko zakupu 30 elektrobusów. Trzy oferty w budżecie. Yutong wjedzie do stolicy?

infobus
12.01.2024 15:09
0 Komentarzy

Miejskie Zakłady Autobusowe są posiadaczem największej floty autobusów zeroemisyjnych w Polsce. A będzie ich jeszcze więcej.

W tej chwili w barwach stołecznego przewoźnika kursują 162 elektrobusy, w tym dwa testowe marek MAN i Yutong. Wraz z realizacją najnowszego przetargu na 30 pojazdów oraz zakupami Zarządu Transportu Miejskiego obejmującymi 12 „elektryków” przegubowych, zeroemisyjna flota MZA przekroczy 200 elektrobusów.

Przetarg na 30 elektryków  

Miejskie Zakłady Autobusowe zamierzają zasilić swoją flotę o trzydzieści fabrycznie nowych autobusów elektrycznych.

12 stycznia oferty na dostawę tych pojazdów stołeczny przewoźnik otrzymał sześć ofert. O ich szczegółach pisaliśmy już wcześniej w InfoBsuie. Dodajmy, że przetarg na dostawę nowych elektrobusów został podzielony na dwa zadania.

W pierwszej części znalazło się dwanaście autobusów High Power o długości 12 metrów (klasa maxi), które mogą być zasilane zarówno za pomocą ładowarki wtyczkowej, jak też poprzez pantograf.  W tej części swoje oferty złożyły:

  • Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. – 38.080.800,00 złotych brutto
  • Daimler Buses Polska Sp. z o.o. – 39.837.240,00 złotych brutto
  • Irizar e-mobility SL – 44.139.985,00 złotych brutto
Bliżej nowych „elektryków” dla MZA
MZA podało budżet w netto. Kwota brutto to 100.478.700,00 PLN.

Drugim zadaniem w przetargu jest dostawa 18 autobusów dwunastometrowych High Energy, które mogą być ładowane wtyczką. Chęć produkcji tych pojazdów złożyli następujący oferenci:

  • Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. – 60.393.492,00 złotych brutto
  • Busnex Poland Sp. z o.o. – 58.272.480,00 złotych brutto
  • Irizar e-mobility SL – 64.431.737,45 złotych brutto

Z kolei łączną wartość jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia to 81.690.000 PLN brutto, w rozbiciu: zadanie nr 1 – 42.139.000 PLN brutto i zadanie nr 2 – 58.338.000 PLN brutto. To oznacza, że Solaris i Mercedesem zmieścili się w wyznaczonej kwocie w I zadaniu, natomiast w „dwójce” tylko Busnex z Yutongiem. Zapowiada się debiut nowej marki na ulicach stolicy!

Bliżej nowych „elektryków” dla MZA
Bliżej nowych „elektryków” dla MZA

Co chciało MZA?

Na koniec przypominamy parametry techniczne, które dla obu zadań są niemalże identyczne. MZA preferuje następujące rozwiązania:

  • najniższa wartość zużycia energii elektrycznej – 8 pkt,
  • wykorzystanie wyłącznie energii elektrycznej pochodzącej z baterii trakcyjnych do zapewnienia komfortu termicznego w zakresie temperatur otoczenia od -10oC do 30oC – 8 pkt,
  • największy gwarantowany zasięg – 10 pkt,
  •  liczba miejsc pasażerskich 90 (zadanie 2) oraz 95 (zadanie 1) lub większa – 2 pkt,
  • szyba przednia składająca się z przynajmniej dwóch części (podział poziomy – tj. część górna część dolna, dopuszczalny podział pionowy części dolnej- część lewa i część prawa lub część środkowa, część boczna lewa, część boczna prawa) – 0,2 pkt, poszycia zewnętrzne ścian bocznych podzielone pionowo na części w całym pasie podokiennym, podzielonym dodatkowo poziomo na część górną i dolną – 0,8 pkt,
  • autobus, w którym nie występuje konieczność zabezpieczania antykorozyjnego profili zamkniętych i przestrzeni wewnętrznych nadwozia w całym okresie eksploatacji – 1 pkt.

Jak widać MZA stawiało przede wszystkim na niską cenę (aż 70% wagi). Oprócz tego, dla przewoźnika ważne były również niskie koszty eksploatacji i gwarantowany zasięg autobusów. I to w tych trzech aspektach odbędzie się teraz walka producentów o oba zadania.

Bliżej nowych „elektryków” dla MZA
Bliżej nowych „elektryków” dla MZA

AUTOBUSY „HIGH POWER”

Opis specyfikacji technicznej zaczynamy od autobusów „High Power”. Będą to elektrobusy o długości  od 11,8 do 12,2 m. Pojazdy mają umożliwić przewóz dla minimum 80 pasażerów. Przepływ pasażerów ma odbywać się przez troje dwuskrzydłowych drzwi, w układzie 2-2-2. Autobusy mają być napędzane przez silnik elektryczny centralny (zalecany) lub silniki w osi napędowej. Maksymalna moc netto silnika lub zespołu silników ma być nie mniejsza niż 160 kW. Energia elektryczna magazynowana ma być w bateriach litowo-jonowych o pojemności min. 160 kWh. Baterie będą ładowane poprzez wtyczkę plug-in oraz urządzenie pantografowe. MZA ma rygorystyczne wymagania względem siedzeń pasażerskich. Fotele mają mieć ściśle określone nachylenie – tj. siedzisko z minimalnym spadkiem siedziska ku części tylnej o 4° i z odpowiednio nachylonym oparciem – minimalne pochylenie oparcia ma wynosić 17°. Pokrycie foteli będzie wykonane ze skóry ekologicznej posiadające wierzchnią stronę fakturowaną (zapobiegającą ześlizgiwaniu się z fotela) lub z tapicerki materiałowej. Stanowisko pracy kierowcy to kabina typu zamkniętego, z wydzielonym wejściem dla kierowcy przez przednie skrzydło pierwszych drzwi sterowane osobno i niezależnie oraz z wejściem z przestrzeni pasażerskiej przez oszklone drzwi wewnętrzne zamykane od zewnątrz na zamek patentowy z możliwością ich zablokowania od wewnątrz. Zamawiający chce, aby nowe elektrobusy były wyposażone w systemy bezpieczeństwa, wspomagające jazdę kierowcy – np. ADAS.

Tablice kierunkowe zewnętrzne mają być wykonane w oparciu o diody w kolorze białym. Wewnątrz znajdą się tablice – monitory LCD. Chodzi o tablice podsufitowe – których zadaniem będzie wyświetlanie nazwy krańca, do którego zmierza pojazd, trasy przejazdu (ulice z przystankami) oraz reklam i ogłoszeń w dolnej części. Do tego dojdzie tablica boczna (o przekątnej minimum 37 cali) wyświetlająca trasę przejazdu, prezentowaną w zdefiniowanym układzie graficznym, a także informacje o czasie przejazdu pomiędzy bieżącym przystankiem a każdym kolejnym na trasie.

Bliżej nowych „elektryków” dla MZA
Bliżej nowych „elektryków” dla MZA

autobusy „HIGH ENERGY”

Z kolei autobusy typu „High Energy” mają umożliwić przejazd dla co najmniej 70 pasażerów. Jednostką napędową, tak jak w przypadku autobusów „High Power” będzie silnik elektryczny centralny (zalecany) lub silniki w osi napędowej. Moc silnika lub silników nie może być mniejsza niż 160 kWh.

Pojazdy będą wyposażone w baterie litowo-jonowe (baterie o dużej pojemności energetycznej). Wymagana pojemność energetyczna baterii to minimum 450 kWh. Te autobusy będą ładowane wyłącznie poprzez wtyczkę plug-in. Pozostałe wymagania i wyposażenie nie odbiegają od zamawianych autobusów elektrycznych typu „High Power”.

Teraz komisja przetargowa MZA w zadaniu 1, jak i zadaniu 2, będzie punktować wykonawców w trzech kryteriach – ceny (70%), ekologii (16%), parametrów technicznych (14%). Reszta informacji na stronie: https://mza.eb2b.com.pl/open-preview-auction.html/415361/zakup-i-dostawa-30-szt-autobusow-elektrycznych-klasy-maxi-12m

Komentarze