Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Wrocław ponownie kupuje autobusy elektryczne. 9 elektrobusów z dużą opcją

infobus
24.04.2024 12:02
0 Komentarzy

24 kwietnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu ogłosiło przetarg na dostawę autobusów elektrycznych o napędzie zeroemisyjnym wraz z systemami ich ładowania.

MPK Wrocławiu jest już posiadaczem 13 szt. elektrobusów Mercedes-Benz eCitaro G, a teraz chce dokupić dziewięć kolejnych przegubowców. Razem daje to 22 e-busy we flocie. Wszystkie klasy I kategorii MEGA.

Z ZTP 3.0

MPK Wrocław chce tym razem kupić:

  • 9 szt. autobusów elektrycznych przegubowych do komunikacji miejskiej;
  • dwie stacje szybkiego ładowania typu pantograf o mocy max. 400kW, kompatybilnych z pojazdami EV posiadanymi już przez zamawiającego
  • jeden system wolnego ładowania dla 9 autobusów – także w pełni kompatybilny z aktualnym e-taborem.
  • jedną mobilną ładowarkę plug-in o mocy min. 60 kW wyposażonej w złącze typu CCS Combo2.

Zamawiający wymaga aby udział produktów będących przedmiotem niniejszego postępowania, pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej – dyrektywa 2014/25/UE – był większy niż 50%.

MPK Wrocław dodaje jeszcze , że dofinansowanie do zakupu pochodzi ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach III edycji programu „Zielony transport publiczny (Faza III)” , natomiast nie ma tutaj jeszcze podpisanej umowy.

Najlepsze jest to, że ramach opcji MPK chce kupić więcej e-busów – aż 12 egzemplarzy klasy I kategorii MAXI (pierwsze takie we Wrocławiu) plus:

  • Dostawy, montażu, instalacji i uruchomienia stacji szybkiego ładowania typu pantograf o mocy max. 400kW,
  • Dostawy, montażu, instalacji i uruchomienia 12 mobilnych ładowarek plug-in o mocy min. 60 kW wyposażonych w złącze typu CCS Combo2.

W ramach prawa opcji wykonawca, ma także m.in. przeprowadzić szkolenia pracowników, czyli podobnie jak w zadaniu podstawowym.

24 kwietnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu ogłosiło przetarg na dostawę autobusów elektrycznych o napędzie zeroemisyjnym wraz z systemami ich ładowania.
24 kwietnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu ogłosiło przetarg na dostawę autobusów elektrycznych o napędzie zeroemisyjnym wraz z systemami ich ładowania.

Przetargowe wymagania

W zakresie doświadczenia mamy wymóg dostawy co najmniej jednego fabrycznie nowego miejskiego autobusu elektrycznego, który jest eksploatowany w publicznym transporcie zbiorowym przez okres min. 12 m-cy.

Na oferty MPK czeka do 27 maja, a następnie oceni złożone propozycje według aż sześciu kryteriów:

  • Cena / waga – 65%
  • Okres gwarancji i rękojmi na magazyny energii elektrycznej w oferowanych autobusach – 10%
  • Okres gwarancji i rękojmi oferowanych autobusów z wyłączeniem magazynów energii elektrycznej – 10%
  • Okres gwarancji i rękojmi na stanowiska szybkiego ładowania typu pantografowego, system wolnego ładowania oraz ładowarkę mobilną – 4%
  • Poszycie boczne w panelach z podziałem poziomym i pionowym – 7 %
  • Zastosowanie automatycznego systemu detekcji i gaszenia pożarów magazynu energii – 3 %\
  • Zużycie energii elektrycznej – 1 %

Link do zamówienia https://mpk-wroclaw.logintrade.net/rejestracja/ustawowe/html

MPK Wrocław ogłasza dwa przetargi dot. modernizacji tramwajów Skoda 19T oraz dalszej elektryfikacji floty autobusowej.
MPK Wrocław ogłasza dwa przetargi dot. modernizacji tramwajów Skoda 19T oraz dalszej elektryfikacji floty autobusowej.

do 300 km

Jak przekazał na konferencji prasowej MPK. chodzi o kupno 21 autobusów, w tym 9 autobusów przegubowych i 12 jednoczłonowych, mogących pokonywać dziennie do 300 km, na bateriach ładowanych w zajezdniach i podczas postoju.

– Zakup ten możliwy będzie dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek MPK o dofinansowanie został już bardzo dobrze oceniony pod kątem formalnym i merytorycznym – zaznacza prezes MPK Witold Woźny – obecnie czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia w zakresie oceny finansowej. Środki do dyspozycji NFOŚiGW pochodzić będą z funduszy unijnych w ramach KPO.

Celem prowadzonych przez MPK Wrocław działań jest elektryfikacja dwóch kolejnych linii autobusowych, tj. linii 106 i 129, prowadzących, odpowiednio z Dworca Głównego i ul. Poświęckiej na wrocławskie lotnisko. Obecnie autobusy elektryczne eCitaro – nowoczesne, klimatyzowane, komfortowe, niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – obsługują linię K, pierwszą prawdziwie zieloną, niskoemisyjną linię autobusową. Rozbudowywana będzie także infrastruktura – mowa o mobilnej ładowarce do szybkiego ładowania elektrobusów na zajezdni oraz dwóch stacjach ładowania na terenie Portu Lotniczego.

W maju rozpoczną się także pogłębione testy autobusu elektrycznego o wydłużonym czasie pracy baterii, umożliwiającym pokonanie na jednym ładowaniu nawet 400 km. Do września MPK Wrocław prowadzić będzie także testy różnych modeli autobusów z napędem wodorowym, tak by w przyszłości i one zasiliły wrocławski tabor.

Komentarze