Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Poznań unieważniło przetarg na siedem elektrobusów. Wiemy dlaczego

infobus
23.11.2022 19:00
0 Komentarzy

18 listopada Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu anulowało swój najnowszy kontrakt na nowe autobusy elektryczne.

Firma chciała nabyć siedem e-busów klasy MEGA (z opcją na siedem kolejnych), jednak zrezygnowała z ubiegania się o dotację z konkursu CUPT i tym samy unieważniła całe postępowanie. O warunkach tego zamówienia pisaliśmy już w InfoBusie wcześniej.

Poznańskie unieważnienie

Poznańska decyzja jest trochę zaskakująca, ale MPK Poznań już w przypadku zakupu autobusów wodorowych pokazało, że nie ma problemu z podejmowaniem takich trudnych decyzji. Jeżeli są jakieś wątpliwości – lepiej od razu się wycofać z takiego kontraktu.

Jak powiedziała nam Agnieszka Smogulecka, rzecznik prasowy MPK:-„Postępowanie zostało unieważnione, ponieważ Zamawiający chcąc sfinansować zamówienie z udziałem środków unijnych, z przyczyn związanych z ogłoszonymi warunkami konkursu postanowił ostatecznie nie składać wniosku o dofinansowanie. Z uwagi na fakt, że postępowanie było na etapie przed składaniem ofert Zamawiający uznał, że dalsze prowadzenie postępowania będzie w tych okolicznościach nieuzasadnione.”

Przypomnijmy, że CUPT czekało na wnioski o dofinansowanie w terminie do 14 listopada, także decyzja MPK zapewne została podjęta na drodze pierwszych informacji zwrotnych dotyczących złożonego projektu. Czy podobnie postąpią inne miasta? Zobaczymy.

co chciało MPK?

MPPK Poznań planowało miało otworzyć ofert w dniu 21 listopada. W swoim zamówieniu firma po raz kolejny kładła nacisk na najniższą cenę. Z kolei kryteria techniczne dawały niewielką przewagę Solarisowi nad konkurencją, lecz nie na tyle, aby producent z Bolechowa mógł się czuć pewnym zwycięzcą. Do tego, ładowanie elektryków miało się odbywać tylko poprzez wtyczkę plug-in, co otwierało drogę do złożenia oferty przez MAN-a. Tak jak w przypadku przetargu na diesle, spodziewaliśmy się nawet trzech ofert. Dziś już wiemy, że nic z tego nie będzie, ale warto podkreślić fakt, że poznańska spółka powoli zmienia swoje preferencje taborowe.

Na zakończenie przypomnijmy co MPK Poznań chciało otrzymać. Po pierwsze zamawiający zamierzał wybrać  najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (75%), właściwości techniczno-eksploatacyjnych (7%), warunków gwarancji i serwisu (15%), gotowości technicznej (3%).

Do tego firma premiowała następujące rozwiązania:

  • napęd z wykorzystaniem asynchronicznego silnika centralnego – 16 pkt,
  • technologia SiC w przetwornicy napięcia zasilania silnika trakcyjnego – 10 pkt,
  • możliwość jednoczesnej regulacji wysokości i nachylenia kolumny kierowniczej wraz z kokpitem – 2 pkt, największa powierzchnia niskiej podłogi [m2] – 25 pkt, 3-częściowy zderzak przedni –  4pkt,
  • spełnienie wymogów odnoszących się do palności materiałów użytych wewnątrz konstrukcji oferowanych autobusów – 5 pkt,
  • spełnienie wymogów homologacji typu pojazdu w zakresie wytrzymałości ich konstrukcji nośnej – 8 pkt,
  •  zaoferowanie autobusu spełniającego wymóg zużycia energii elektrycznej E<1,4 kWh/km – 30 pkt.

Kolejne przegubowe elektryki dla Poznania miały mieć długość od 17,5 do 18,0 m (z tolerancją +/- 15 cm). Przepływ pasażerów ma odbywać się przez czworo dwuskrzydłowych drzwi, w układzie 2-2-2-2, o szerokości czynnej nie mniejszej niż 1130 mm. Autobusy mają być napędzane centralnym asynchronicznym silnikiem elektrycznym lub silnikami elektrycznymi asynchronicznymi umieszczonymi w osi napędowej lub silnikami elektrycznymi synchronicznymi  umieszczonymi w piastach kół lub centralnym synchronicznym silnikiem elektrycznym o mocy umożliwiającej osiągnięcie przez pojazd warunków jezdnych analogicznych do autobusów z napędem konwencjonalnym. Silnik lub silniki mają mieć moc sumaryczną minimum 200 kW. Energia elektryczna magazynowana ma być w bateriach trakcyjnych o pojemności całkowitej min. 600 kWh oraz pojemności użytecznej min. 400 kWh. MPK wymaga aby przy pełnym napełnieniu pasażerskim zasięg elektrobusów wynosił minimum 220 km bez konieczności doładowywania. Baterie będą ładowane tylko poprzez system plug-in.

Stanowisko pracy kierowcy to kabina typu zamkniętego, z wydzielonym wejściem dla kierowcy przez przednie skrzydło pierwszych drzwi sterowane osobno i niezależnie oraz z wejściem z przestrzeni pasażerskiej przez oszklone drzwi wewnętrzne zamykane od zewnątrz na zamek patentowy z możliwością ich zablokowania od wewnątrz. Pasażerowie pojadą na siedzeniach w wersji miękkiej o budowie modułowej wykonanych z tworzywa sztucznego na szkielecie stalowym lub z tworzywa sztucznego z możliwością łatwego montażu i demontażu w kolorystyce uzgodnionej z zamawiającym. Tablice kierunkowe zewnętrzne mają być wykonane w oparciu o diody w kolorze białym. Wewnątrz znajdą się dwie tablice podsufitowe LED oraz tablica boczna z przebiegiem linii tzw. termometr – będzie to ekran LCD o przekątnej minimum 38 cali. Oprócz tego, w pojazdach zamontowane mają być dwa monitory informacji publicznej, tj. ekrany LCD o przekątnej minimum 22 cali.

Komentarze