Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Lublin wyposaży Ursusy w alarm pożarowy

infobus
24.08.2022 15:00
0 Komentarzy

Pożar wbrew pozorom nie jest rzadkim zjawiskiem występującym w trolejbusach i autobusach. Ostatnio przekonali się o tym mieszkańcy Szczecina, gdzie niemal doszczętnie spłonął autobus. W nowych autobusach standardem są systemy gaszenia pożarów. W starszych pojazdach zazwyczaj brak jest takich zabezpieczeń.

Ursusy z alarmem

MPK Lublin zdaje sobie z tego sprawę i dlatego postawiło na system ostrzegania przed pożarem. Lubelski przewoźnik szuka firmy, która zamontuje system wczesnego wykrywania, sygnalizacji i alarmowania o zagrożeniach pożarowych baterii trakcyjnych pojazdu w czasie postoju w zajezdni. System ma być zamontowany w następujących pojazdach:

  • trolejbusy Ursus T70116 – 37 sztuk (każdy posiada po 1 baterii trakcyjnej),
  • autobusie Ursus E 70110 – 1 sztuka (posiada 4 baterie trakcyjne).

Działanie systemu

Zasadą działania systemu ma być pomiar temperatury pakietów baterii trakcyjnych w pojazdach w taki sposób, aby zapewniał on bezpieczeństwo i odpowiadał m.in. ograniczeniom montażowym związanym z bateriami trakcyjnymi oraz konieczności pracy w zmiennych i niekorzystnych warunkach pogodowych.

System ma generować alarm i powiadamiać dyspozytorów i mistrzów natychmiast po wykryciu przekroczenia zapisanych w systemie wartości granicznych temperatur lub w inny analogiczny sposób (np. po wykryciu odpowiedniego przyrostu temperatury). Wykonawca w ramach systemu uruchomi cztery stanowiska nadzoru dla pracy czujników monitorujących baterie, które będą zlokalizowane na dyspozytorniach zakładu autobusowego i trolejbusowego oraz u mistrzów zakładu autobusowego i trolejbusowego. System musi umożliwiać dowolną konfigurację ilości stanowisk, do których kierowane będą powiadomienia o wykryciu przekroczenia zapisanych wartości granicznych temperatur w danym pojeździe (np. do dwóch lub czterech wybranych stanowisk nadzoru). Dyspozytorzy i mistrzowie muszą zostać powiadomieni o alarmie przy wykorzystaniu sygnalizacji świetlnej oraz dźwiękowej w taki sposób, aby została także przekazana informacja co najmniej o numerach bocznych zagrożonych pojazdów. Alarm musi dotyczyć konkretnego pojazdu, na którym wystąpiło zagrożenie. Ogólne wskazanie obszaru zagrożenia (np. części zajezdni) będzie niewystarczające.

Zamawiający wymaga, aby inne zdarzenia mające znaczenie dla skuteczności działania systemu, jak np. właściwe podłączenie jego komponentów, poziom naładowania baterii, właściwe działanie modułów komunikacji, były na bieżąco i automatycznie diagnozowane przez system i w razie konieczności powodowały wygenerowanie odpowiedniej informacji bądź alarmu. System ma być aktywny w czasie, w którym pojazdy są wyłączone i zaparkowane na terenie zajezdni. Wyłączenie głównego zasilania energii elektrycznej w pojeździe nie może dezaktywować lub w jakikolwiek sposób ograniczać skuteczności działania systemu.

Formalności

System ma być dostarczony i zamontowany w ciągu 30 dni od podpisania umowy z wykonawcą. Zamawiający czeka na oferty od wykonawców do dnia 29 sierpnia. Jedynym kryterium oceny ofert jest cena.

Komentarze