Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Lublin ma cały czas „pod górkę” z zakupem 20 autobusów hybrydowych

infobus
21.01.2025 16:01
0 Komentarzy

21 stycznia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie otworzyło ofertę w przetargu na dostawę 20 autobusów klasy I kategorii z napędem hybrydowym plug-in.

Powtórzone zamówienie, tak jak przy pierwszym podejściu – ma dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Działania 6.3 „Publiczny autobusowy transport zbiorowy”. W pierwszym przetargu zamawiający nie otrzymał żadnej oferty. Teraz spółka otrzyma jedną propozycję, ale drogą. Czyli „pod górkę”. O tym kontrakcie pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie.

Rozkład jazdy:

  1. Jaka jest różnica między budżetem a złożoną ofertą w przetargu na dostawę 20 autobusów hybrydowych dla MPK Lublin?
  2. Jakie parametry techniczne muszą spełniać autobusy hybrydowe oferowane w przetargu?
  3. Która firma złożyła ofertę i jaka jest jej cena brutto oraz netto?
MPK Lublin w trudnej sytuacji – tylko jedna oferta na zakup 20 autobusów hybrydowych

Co chciało MPK Lublin?

Zanim przejdziemy do złożonej dzisiaj oferty, sprawdźmy jakie techniczne preferencje miało MPK Lublin:

  • blokada alkoholowa w pojazdach – 25 pkt,
  • system wczesnego wykrywania, sygnalizacji i alarmowania o zagrożeniach pożarowych magazynu energii układu hybrydowego – 25 pkt,
  • układ do neutralizacji patogenów chorobotwórczych (wirusów, grzybów, bakterii, itp.) – 25 pkt,
  • system ogniw fotowoltaicznych o konstrukcji zalecanej przez zamawiającego – 25 pkt.

Już przy analizie SWZ pierwszego podejścia MPK podkreślaliśmy, że rynek autobusów hybrydowych z wtyczką plug-in jest mocno ograniczony. Natomiast lubelski projekt jest tak napisany, jakby był tworzony „w czasach Volvo”. I to się właśnie przełożyło na aktualne problemy przetarg MPK Lublin. Za pierwszym razem w przetargu nie padło żadne zapytanie mające na celu wyjaśnienie zapisów SWZ w toku przetargu. To świadczyło o zerowym zainteresowaniu tym zamówieniem. Obecnie zamawiający opublikował łącznie 67 pytań od potencjalnych wykonawców. Oznaczało to, że zainteresowany przetargiem jest przynajmniej jeden oferent. I to się dzisiaj potwierdziło.

MPK Lublin w trudnej sytuacji – tylko jedna oferta na zakup 20 autobusów hybrydowych

Jedna oferta

21 stycznia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie ogłosiło wyniki postępowania przetargowego na dostawę 20 miejskich autobusów hybrydowych typu plug-in oraz dwóch ładowarek. Do zamówienia zgłoszono jedną ofertę złożoną przez firmę Solaris Bus & Coach z 72.570.000 PLN brutto / 59.000.000 PLN netto, co daje cenę jednego lubelskiego autobusu hybrydowego MEGA na poziomie … 2.950.000 PLN (z dwoma ładowarkami).

Z kolei zamawiający przeznaczył na realizację projektu kwotę 61.721.400 PLN brutto, co oznacza, że oferta przewyższa założony budżet o 10 848 600 PLN, czyli około 17,57%. Sporo, natomiast MPK jest w rynkowej pułapce i ma przed sobą trzy wyjścia z sytuacji: albo firma unieważni drugie podejście i będzie szukać szczęścia w „trójce:”; albo spróbuje przeformułować projekt na „mild hybrid” i ogłosi nowy przetarg; albo dołoży i postara się jak najszybciej zapomnieć o tej cenie.

Generalnie kryteria oceny ofert nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego przetargu i nadal są to:

  • cena (65%),
  • gwarancja całopojazdowa (15%),
  • gwarancja na magazyn energii układu hybrydowego (5%),
  • warunki techniczne (15%).
MPK Lublin w trudnej sytuacji – tylko jedna oferta na zakup 20 autobusów hybrydowych
MPK Lublin w trudnej sytuacji – tylko jedna oferta na zakup 20 autobusów hybrydowych

Specyfikacja techniczna

Pierwsze hybrydy dla MPK mają mieć długość od 17,5 do 18,75 m i wysokość max. 3,30 m. Mają one posiadać niską podłogę na całej długości autobusu, bez stopni poprzecznych wewnątrz pojazdu oraz bez stopni we wszystkich drzwiach autobusu. MPK wymaga, aby autobusy były napędzane silnikiem spalinowym i silnikiem lub silnikami elektrycznymi w równoległym lub szeregowym systemie hybrydowym. Silniki napędu hybrydowego mogą pracować w zależności od potrzeb, na przemian lub jednocześnie. Zamontowany w autobusie napęd hybrydowy, musi umożliwiać trakcje jazdy podobną do trakcji autobusu wyposażonego w klasyczny układ napędowy Diesla. Silnik spalinowy powinien posiadać moc minimum 200 kW. Z kolei silnik (silniki) elektryczne napędu hybrydowego powinny osiągać moc co najmniej 130 kW. Magazyn energii elektrycznej musi być zabudowany w oparciu o akumulatory lub superkondensatory lub też inne urządzenia, zdolne do magazynowania energii i współpracy z systemem zarządzania energią napędu hybrydowego. Ładowanie magazynu energii będzie odbywać się przewodowo, zewnętrzną ładowarką typu Plug-in, o mocy min. 20 kW.

Miejsce pracy kierowcy to kabina zabudowana, wyprowadzona do pierwszego skrzydła drzwi przednich, tzn. tworząca przestrzeń, która jest dostępna wyłącznie dla kierowcy, oddzielona od przedziału pasażerskiego w taki sposób, aby pierwsze skrzydło drzwi przednich pozwalało na wejście wyłącznie do przestrzeni kabiny kierowcy. Konstrukcja kabiny powinna oddzielać przedział kierowcy od przestrzeni pasażerskiej w sposób ograniczający do minimum wymianę powietrza pomiędzy kabiną, a przedziałem pasażerskim.

W przestrzeni pasażerskiej znajdą się 4 podwójne, podświetlane porty USB (typ A), umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Pasażerowie pojadą na siedzeniach z miękkimi wkładkami w siedzisku i oparciu, łatwo wymiennymi.

Autobusy będą wyposażone w 6 kontrastowych tablic kierunkowych LED (diody w kolorze białym), posiadających układ ciągłej regulacji natężenia świecenia w zależności od warunków oświetlenia zewnętrznego. Informację pasażerską uzupełnią dwie tablice informacyjne wewnętrzne (monitory LCD o przekątnej minimum 38 cali), przeznaczone do prezentowania informacji o trasie przejazdu danej linii. Ponadto, MPK wymaga zamontowania w autobusach systemu zliczania pasażerów.

Postępowanie przetargowe można śledzić na stronie: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-6eea02e7-9d9c-49b3-9000-405b2ed9b098

Komentarze