MPK Łódź zamawia autobusy spalinowe z lusterkami elektronicznymi. Analiza SWZ
W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Łodzi trwa przetarg na najem 64 autobusów z silnikiem Diesla. Chodzi o pojazdy klasy I kategorii MAXI i MEGA.
To prawdopodobnie ostatni taki przetarg na autobusy z silnikiem spalinowym w MPK przed wejściem w życie nowelizacji do ustawy o elektromobilności. O ogłoszeniu tego dużego zamówienia pisaliśmy w InfoBusie tutaj. Co kryje SWZ? Sprawdzamy.
Rozkład jazdy:
Kryteria oceny ofert
Zamawiający wybierze najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (80%), parametrów techniczno-użytkowych (10%), parametrów ekologicznych (10%).
Wśród kryteriów technicznych, MPK wyodrębniło następujące rozwiązania, za które przyzna najwięcej punktów:
- zastosowanie modułu hybrydowego – po 25 pkt (łącznie 50 pkt),
- zastosowanie rozwiązań umożliwiających kontrolę i uzupełnienie materiałów eksploatacyjnych w autobusie, w jednym miejscu obsługowym – po 7 pkt (łącznie 14 pkt),
- liczba miejsc pasażerskich siedzących dostępnych bezpośrednio z poziomu niskiej podłogi – powyżej 15 miejsc w autobusach przegubowych i powyżej 11 miejsc w autobusach solowych – po 15 pkt (łącznie 30 pkt),
- siedzenia pasażerskie (co najmniej korpus włącznie z uchwytem nad oparciem siedziska) wykonanych jest z materiałów zawierających nanocząsteczki zdolne likwidować lub powstrzymywać wzrost i namnażanie się mikroorganizmów (antybakteryjne) – po 3 pkt (łącznie 6 pkt).
MAXI i MEGA iesle
Nowe autobusy mają mieć długość od 11,5 do 12,5 m (MAXI) i od 17,5 do 18,75 m (MEGA). Oferowane konstrukcje powinny być pojazdami z całkowicie niską podłogą, bez stopni pośrednich wewnątrz o wysokości w wejściu nie większej niż 340 mm od podłoża.
Autobusy będą napędzane silnikiem spełniającym normę czystości spalin Euro 6, o mocy minimum 180 kW (MAXI) i 220 kW (MEGA). MPK preferuje zastosowanie modułu hybrydowego, co też jest odpowiednio punktowane.
Stanowisko pracy kierowcy ma być oddzielone od przedziału pasażerskiego, wyposażone w pełną, zabudowaną, zamykaną kabinę, gwarantującą skuteczność działania klimatyzacji stanowiska pracy kierowcy. Wymagane jest zabudowanie prawej strony ściany kabiny kierowcy tak, aby obejmowała ona przestrzeń wraz z przednim skrzydłem pierwszych drzwi i aby kierowca niezależnie od dostępu ze środka pojazdu miał do niej również dostęp bezpośrednio z zewnątrz autobusu. Kabina będzie wyposażona m.in. w lodówkę, gniazdo USB, uchwyt na napoje. Autobusy powinny być wyposażone w lusterka zewnętrzne elektroniczne, tj. wykonane w technologii kamer zewnętrznych i wyświetlaczy wewnętrznych.
Siedzenia pasażerskie mają być wykonane z tkaniny odpornej na uszkodzenia. Materiał obiciowy siedzeń będzie wykonany z tkaniny według wzoru stosowanego przez MPK, zawierającego jego logo. Zarówno przedział pasażerski, jak i kabina kierowcy będą klimatyzowane.
System informacji pasażerskiej to tablice kierunkowe wykonane w oparciu o diody wysokiej jaskrawości w kolorze białym. W środku znajdzie się tablica wewnętrzna podsufitowa, umieszczona w osi podłużnej autobusu za kabiną kierowcy – z napisem dwurzędowym, umożliwiająca wyświetlanie numeru linii (możliwość wyświetlenia numeru w inwersji kolorystycznej, a także z obwódką), nazwę przystanku końcowego oraz pośrednich oraz bloku napisów informacyjnych i komunikatów specjalnych jak zmiana przebiegu trasy, aktualna data, godzina, itp.; w sekwencji statycznej i płynącej. Tablica może być wykonana w technologii LCD lub LED. Dodatkowo zamawiający wymaga montażu elektronicznej tablicy dwustronnej LCD z uchwytami do zamocowania wewnątrz pod sufitem, umożliwiające prezentowanie reklam, numeru linii, nazwę przystanku końcowego oraz pośrednich oraz bloku napisów informacyjnych i komunikatów specjalnych jak zmiana przebiegu trasy, aktualna data, godzina, itp.; w sekwencji statycznej i płynącej i innych treści graficznych i tekstowych. Informację pasażerską uzupełni tablica wewnętrzna boczna LCD o przekątnej minimum 38 cali, umożliwiająca prezentowanie listy przystanków w formie graficznej (zaznaczenie przystanku strefowego), numeru linii, nazwę przystanków krańcowych, kierunku jazdy, mapki przejazdu (wszystkie przystanki na trasie, ulice, informacje o przesiadkach, wyróżnienie informacji o bieżącym przystanku przed dojazdem do niego oraz o następnym przystanku po ruszeniu z przystanku), czasu przejazdu między przystankami, nr służbowego kierowcy, reklam, piktogramu środka transportu (autobus), piktogram np. dworca lub szpitala i innych treści graficznych i tekstowych.
Łódzki klasyk?
W Łodzi od jakiegoś czasu o autobusowe zamówienia walczy niezmiennie dwóch producentów: Solaris i Mercedes. Nic nie wskazuje na to, żeby tym razem było inaczej. Kryteria oceny ofert uległy wprawdzie kosmetycznym zmianom, ale nie wpłyną one na zmianę układu sił. Walka odbędzie się tu tradycyjnie na polu ceny. Otwarcie ofert odbędzie się w dniu 11 kwietnia.
Przetarg można śledzić na stronie: https://www.platformazakupowa.pl/transakcja/1077109
Komentarze