Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Łódź przetestuje autobus MAN Lion`s City 18 E. Do połowy grudnia

infobus
30.11.2023 08:08
0 Komentarzy

29 listopada do zajezdni MPK Łódź przyjechał na testy przegubowy autobus elektryczny MAN Lion’s 18 E.

Pojazd w najbliższych dniach wyjedzie na łódzkie ulice. Dodajmy, że miasto czeka na przyjazd ośmiu autobusów elektrycznych marki Solaris wraz z infrastrukturą ładowania. Spodziewamy się, że te pojazdy zostaną zaprezentowane już podczas zbliżającej się grudniowej Komisji Autobusowej (07-08.12), której organizatorem jest właśnie łódzkie MPK. Plus oczywiście „elektryczny lew”.

Klasa MEGA

-„Do Łodzi przyjechał przegubowy, elektryczny autobus MAN Lion’s 18 E. Pojazd w najbliższych dniach wyjedzie na łódzkie ulice. Jeśli będziecie mieli okazję się nim przejechać dajcie znać jak Wasze odczucia – zachęca MPK Łódź.

Autobus będzie stacjonować na zajezdni przy ulicy Limanowskiego i jeszcze nie są znane linie, na których go zobaczymy. W Łodzi zostanie do połowy grudnia 2023 r.

18-metrowy e-bus Lion’s City 18 E oferuje miejsce dla 130 pasażerów, w tym 45 miejsc siedzących. Do tego dochodzi wyjątkowy napęd. Elektryczne serce przegubowca to aż dwa silniki centralne na drugiej i trzeciej osi, co zdecydowanie poprawia właściwości jezdne. To innowacyjne rozwiązanie m.in. gwarantuje bardziej płynne przyspieszenia pojazdu podczas startu z przystanku i pewniejszą jazdę w śliskich warunkach. Oprócz komfortu podróżowania, MAN pomyślał także o kierowcach i bezpieczeństwie w codziennym ruchu. Dlatego demonstracyjny pojazd wyposażony jest m.in. w system zapobiegjący kolizjom czołowym oraz asystenta ostrzegającego o pieszych i rowerzystach znajdujących się w martwy polu z boków pojazdu.

Do tego  MAN Lion`s City 18 E wyróżnia się futurystyczną stylistyką oraz świetnie zaaranżowanym wnętrzem, za co MAN był już wielokrotnie nagradzany i to w tak prestiżowych konkursach jak IF, czy Reddot Award.

Warto też podkreślić, że wszystkie elektryczne autobusy miejskie marki MAN – podobnie jak ten demonstracyjny model – produkowane są w zakładzie w Starachowicach. 

Autobus elektryczny MAN na testach w MPK Łódź

Dostawa z Bolechowa

„Elektryczny lew” to na razie pierwsze przegubowy autobus elektryczny we flocie MPK Łódź. Ale niebawem się to zmieni. Pod koniec 2022 r., przedstawiciele Miasta Łodzi podpisali umowę z firmą Solaris na dostawę ośmiu elektrycznych autobusów klasy MEGA wraz z infrastrukturą ładowania. Dodajmy, że jest to pierwszy kontrakt na autobusy elektryczne realizowany dla Łodzi przez producenta z Bolechowa. Jego wartość to prawie 32 mln zł brutto.

Poza dostarczeniem pojazdów, kontrakt obejmuje również dostawę infrastruktury ładowania. Dzięki odpowiedniej konfiguracji baterii i infrastruktury ładowania operacyjność Urbino electric może wynosić nawet 24 godziny na dobę.

-„To świetna wiadomość dla łódzkiej floty autobusów, która wzbogaci się o kolejne elektryki. Dziś podpisujemy umowę na zakup pierwszych przegubowych elektrycznych autobusów z firmą Solaris. Bardzo się cieszę, i jestem przekonany, że to początek długofalowej współpracy” – powiedział podczas podpsiania umowy Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łodzi.

Zamówione elektrobusy będą zasilane nowoczesnymi bateriami High Energy o łącznej pojemności nominalnej ponad 400 kWh. Magazyny energii będą mogły być ładowane zarówno poprzez wtyczkę plug-in, umieszczoną w przedniej masce autobusu, jak i pantograf odwrócony, opuszczany z ładowarki do specjalnych szyn zamontowanych na dachu pojazdu. Płynną jazdę osiemnastometrowych e-busów zapewni elektryczny centralny silnik trakcyjny.

Autobus elektryczny MAN na testach w MPK Łódź

Łódzki standard

W komfortowych wnętrzach Urbino 18 electric, zaopatrzonych w pełni zautomatyzowaną klimatyzację całopojazdową, pomieści się co najmniej 110 osób, z czego 35 na miejscach siedzących. W autobusach znajdą się także liczne udogodnienia i nowoczesne rozwiązania, jak na przykład elektroniczny system biletowy, umożliwiający płatność za przejazd za pomocą karty płatniczej, automat do zakupu biletów czy też system informacji pasażerskiej z funkcją autoadaptacji, który pozwala na przystosowanie poziomu głośności emitowanych komunikatów wygłaszanych wewnątrz pojazdu do głośności tła.

W trosce o optymalne wykorzystanie możliwości elektrycznej floty, wraz z pojazdami dostarczone zostanie również autorskie wsparcie zdalnej diagnostyki autobusów, w postaci nowoczesnego systemu eSConnect. Dzięki informacjom takim jak stan naładowania akumulatorów wraz z danymi o przewidywanym zasięgu autobusu czy też wskaźnik chwilowego i całkowitego zużycia energii elektrycznej, przewoźnik może optymalizować działanie swojej floty. eSConnect pozwala więc zwiększyć dostępność pojazdów, ograniczyć czas przestoju autobusów i uniknąć niepotrzebnych powrotów pojazdów do zajezdni.

Autobusy Solarisa po raz pierwszy pojawiły się w Łodzi w 2000 roku. Od tego czasu transport publiczny w tym mieście konsekwentnie zmierza w kierunku zielonej transformacji. Zamówione dzisiaj pojazdy będą pierwszymi elektrobusami Solarisa, kursującymi w Łodzi. Nie jest to jednak pierwsza inwestycja miasta w pojazdy marki Solaris zasilane alternatywnymi źródłami energii. W latach 2022/2023 roku wielkopolski producent dostarczył do Łodzi 59 niskoemisyjnych Urbino 12 mild hybrid.

Komentarze