Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Łódź odbiera pierwsze elektryczne autobusy przegubowe. Od Solarisa

infobus
06.11.2023 12:06
0 Komentarzy

6 listopada do Łodzi przyjechały właśnie trzy przegubowe autobusy elektryczne Solaris Urbino 18 electric.

To także pierwsze elektrobusy wielkopolskiego producenta w tym mieście. Za kilka tygodni pojazdy wyjadą na trasy, a jeszcze w tym miesiącu wielkopolski producent dostarczy kolejne. Oprócz samych pojazdów zamontowane zostaną również ładowarki do wolnego ładowania. Przypomnijmy, że o ten kontrakt starały się także spółki Daimler Buses Polska i Volvo Polska. Ostatecznie wygrał go Solaris i dzisiaj mamy pierwsze dostawy.

trzy z ośmiu

MPK Łódź powiększa swoją flotę. I to elektrycznie. W listopadzie do Łodzi dostarczono pierwsze trzy z ośmiu zamówionych nowoczesnych autobusów. Czeka je teraz seria testów oraz odbiory techniczne. W grudniu autobusy wyjadą na łódzkie trasy. Do końca listopada producent zadeklarował dostarczenie kolejnych pojazdów. Tym samym łódzka flota elektrobusów zwiększy się do 25 sztuk.

Pierwsze elektryczne przegubowce dla Łodzi mają długość od 17,8 do 18,75 m i wysokość maksymalnie 3,4 m. Każdy z pojazdów pomieści co najmniej 110 osób, z czego 35 na miejscach siedzących.

Elektrobusy są zasilane bateriami High Energy o łącznej pojemności ponad 400 kWh. Ładowanie elektrobusów ma się odbywać poprzez ładowarki typu plug-in zlokalizowane w zajezdni, a także ładowarki zlokalizowane na krańcówkach (pętlach krańcowych) o mocy nominalnej 300 i 400 kW. W tym przypadku zastosowanie znajdzie tzw. odwrócony pantograf, tj. opuszczany z kopuły masztu połączonego z ładowarką.

Dodajmy, że te pojazdy będą w 100% kompatybilne z działającymi już ładowarkami na pętlach oraz w zajezdni. Oprócz samych pojazdów zamontowane zostaną również ładowarki do wolnego ładowania.

MPK Łódź ma nowe autobusy elektryczne. To klimatyzowane i wygodne Urbino 18 electric
MPK Łódź ma nowe autobusy elektryczne. To klimatyzowane i wygodne Urbino 18 electric

Łódzkie elektrobusy

W autobusach znajdą się także liczne udogodnienia i nowoczesne rozwiązania, m.in. system informacji pasażerskiej z funkcją autoadaptacji, który pozwala na przystosowanie poziomu głośności emitowanych komunikatów.

W przedziale pasażerskim znajdą się wygodne, profilowane siedzenia. Zamawiający preferuje pojazdy wyposażone w siedzenia pasażerskie, których co najmniej korpus włącznie z uchwytem nad oparciem siedziska wykonany jest z materiałów zawierających nanocząsteczki zdolne likwidować lub powstrzymywać wzrost i namnażanie się mikroorganizmów, a materiał obiciowy zaimpregnowany jest środkiem brudoodpornym. Wentylację zapewnią przesuwne okna, a także klimatyzacja i wentylatory.

Z kolei stanowisko kierowcy oddzielone będzie od przedziału pasażerskiego, wyposażone w pełną, zabudowaną, zamykaną kabinę z wyjściem przez pierwszą połówkę pierwszych drzwi. Miejsce pracy kierowcy będzie wyposażone m.in. w fotel obrotowy, zawieszony pneumatycznie, z pełną regulacją bezstopniową w zależności od indywidualnych potrzeb kierowcy, wyposażony w składane i regulowane podłokietniki, a także w dwa wieszaki, zabudowaną we wnętrzu kabiny kierowcy lodówkę (schładzarkę) elektryczną, uchwyt (podstawkę) umożliwiający bezpieczne postawienie typowej szklanki (kubka) lub butelki z napojem o pojemności 0,5 l, pojedynczy port USB.

System informacji pasażerskiej stanowić będą tablice zewnętrzne LED (przednia, boczna, tylna). Wewnątrz znajdzie się tablica boczna LCD o przekątnej minimum 38 cali – umożliwiająca prezentowanie listy przystanków w formie graficznej (zaznaczenie przystanku  strefowego), numeru linii, nazwę przystanków krańcowych, kierunku jazdy, mapki przejazdu, czasu przejazdu między przystankami, nr służbowego kierowcy, reklam, piktogramu środka transportu (autobus), piktogramu np. dworca lub szpitala i innych treści graficznych i tekstowych.

Informację pasażerską uzupełnią również tablica wewnętrzna podsufitowa, umieszczona w osi podłużnej autobusu za kabiną kierowcy – z napisem dwurzędowym, umożliwiająca wyświetlanie numeru linii, nazwę przystanków końcowego oraz pośrednich, a ponadto elektroniczna tablica dwustronna LCD o przekątnej minimum 22 cale, z uchwytami do zamocowania wewnątrz pod sufitem, umożliwiająca prezentowanie reklam, numeru linii, nazwę przystanków końcowego oraz pośrednich.

Komentarze