Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Monachium zamawia 71 autobusów elektrycznych od Ebusco, MAN i Mercedesa

infobus
04.08.2023 17:02
0 Komentarzy

Niemiecka firma Stadtwerke München (SWM) rozstrzygnęła przetarg na dostawę łącznie 71 nowych autobusów elektrycznych.

Niewątpliwie największym wygranym tego kontraktu jest holenderski producent Ebusco, który dostarczy po raz pierwszy do MVG przegubowe modele w najnowszej wersji 3.0 i to w liczbie aż 28 sztuk.

Z federalnym wsparciem

Monachijskie zamówienie dotyczy łącznie zakupu 71 autobusów, w tym:

  • 30 przegubowych autobusów elektrycznych Mercedes-Benz eCitaro G;
  • 28 przegubowych autobusów elektrycznych Ebusco 3.0;
  • 14 solowych autobusów elektrycznych MAN Lion`s City 12 E.

Wartość inwestycji to prawie 54 mln euro, a wszystkie zamówione pojazdy mają być dostarczone dla Monachium (a dokładniej do floty MVG) od wiosny 2024 do wiosny 2025. Zakup ma dofinansowanie od rządu federalnego i landu Bawarii. Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 r. Stadtwerke München otrzymało od Federalnego Ministerstwa Transportu zawiadomienie o przyznaniu dotacji na zakup 71 autobusów elektrycznych.

-„Dzięki autobusom elektrycznym, które już eksploatujemy i tym, których spodziewamy się jeszcze w tym roku plus nowe zamówienia, nasza flota zwiększy się o 132 zeroemisyjne autobusy. To kolejny duży krok przybliżający nas do naszego celu, jakim jest korzystanie wyłącznie z autobusów napędzanych energią elektryczną do 2035 roku” – powiedział Ingo Wortmann, dyrektor generalny MVG.

Ważny krok Ebusco

MVG ma już w swojej flocie 28 autobusów elektrycznych Ebusco (26 autobusów przegubowych Ebusco 2.2 i dwa autobusy solo Ebusco 3.0). W sierpniu 2022 r. przedsiębiorstwo komunalne zamówiło 21 przegubowych autobusów elektrycznych MAN Lion`s City 18 E, a pojazdy Mercedes eCitaro G jeżdżą po drogach Monachium od 2021 r. Innymi słowy, MVG ma już doświadczenie ze wszystkimi zamówionymi obecnie e-busami.

Wszystkie nowe autobusy elektryczne będą stacjonować w zajezdni w dzielnicy Moosach. Obiekt ten został otwarty dopiero w listopadzie 2022 roku przez SWM i MVG. Zajezdnia przystosowana jest do obsługi / ładowania do 170 autobusów elektrycznych.

Duża bateria – lekka konstrukcja

O ile dla MAN i Mercedesa monachijskie zamówienie to kolejne kontrakty z niemieckiego rynku, tak dla holenderskiego Ebusco to ważny element europejskiej ofensywy. 2 sierpnia firma podpisała ze Stadtwerke München umowę na dostawę 28 szt. 18-metrowych autobusów Ebusco 3.0.

Niemcy liczą na niskie zużycie energii i duży zasięg. Dlatego SWM zamówiło e-busy z dużą baterią (>500 kWh), a lekka konstrukcja autobusu w wersji 3.0 sprawia, że jest on aż o 5 ton lżejszy niż jego poprzednik (18-metrowy Ebusco 2.2). Monachium szacuje, że autobusy elektryczne pokonują około 60 000 km rocznie, co pozwoli zaoszczędzić co najmniej 55 000 kg CO2 i ponad 90 000 kg azotu na autobus rocznie.

Jak przypomina SWM, solowe Ebusco 3.0 jeździ już od ponad półtora roku na linii 100 w centrum Monachium. Zużycie energii tego 12-metrowego pojazdu okazuje się być o ponad 30 procent niższe w porównaniu z jego poprzednikiem (Ebusco 2,2).

-„Oprócz innowacyjnego charakteru, pojazdy Ebusco 3.0 są niezawodne i wyjątkowo ekonomiczne. Nie możemy się doczekać dodania do naszej floty kolejnych 28 18-metrowych autobusów, co uczyni transport publiczny w Monachium jeszcze bardziej zrównoważony” – powiedział Ingo Wortmann, szef MVG.

Komentarze