Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Minibusy ładowane odwróconym pantografem? Tak! W łotewskim Ventspils

infobus
03.04.2023 09:01
0 Komentarzy

W Ventspils lokalny przewoźnik włączył do eksploatacji autobusy elektryczne klasy MINI ładowane także poprzez szybkie ładowarki pantografowe.

Elektrobusy i infrastruktura dostarczone zostały w pakiecie przez rodzimego producenta – inżynieryjną firmę Electrify. Pojazdy obejmują dzisiaj 65% tras w mieście i zapewniają tam zrównoważony transport. Kluczem do sukcesu było zamontowanie ładowarek pantografowych na krańcówkach plus nocne ładowanie plug-in w zajezdni

Pojazdy plus infrastruktura

W sumie Ventspils Reiss zakupiło:

  • 14 minibusów produkcji Universals (907 OPP) na bazie pojazdów Mercedes-Benz Sprinter;
  • 18 punktów ładowania wolnego, jak i szybkiego: dwie stacje szybkiego ładowania autobusów elektrycznych znajdują się na trasie nr 1, a a trzecia – stacja powolnego lub nocnego ładowania (obejmująca 14 punktów ładowania) – przy bazie trasy Ventspils. Warto wspomnieć, że obok stacji nocnego ładowania wybudowano również parking dla autobusów elektrycznych.

Nadwozia autobusów zostały wyprodukowane w jełgawskiej firmie SIA Universals LTD, natomiast wszystko, co dotyczy elektryki i integracji powstało w Ogre, w fabryce SIA Electrify. Warto podkreślić, że minibusy z Ventspils to pierwsze elektrobusy, które w całości wyprodukowane zostały na Łotwie. Dodajmy, że w tym zakresie Electrify ściśle współpracuje z Universal Ltd, największym producentem minibusów w tym kraju, który dostarcza ponad 200 autobusów rocznie, bazując na furgonach od Mercedesa, Volkswagena i MAN.

Minibusy elektryczne Universāls 907 OPP dla Ventspils Reiss mają niskopodłogową konstrukcję i oferują 20 miejsc. Wszystkie wyposażone zostały w akumulatory Toshiba SCIB. Przewoźnik na bieżąco analizuje parametry i przyzwyczajenia pasażerów, co pomogło odpowiednio zaprojektować odpowiednią pojemność akumulatorów i moc silnika do tras.

Każdy minibus realizuje przewozy przez 14 godzin dziennie, pokonując dziennie ponad 200 km. Ładowanie odbywa się na każdej krańcówce i zabiera około 10 minut.

Autobusy elektryczne mają na dachu specjalne szyny do ładowania. Gdy pojazd przejeżdża pod pantografem i uruchamia ładowanie, system łączy ładowarkę z autobusem. Na relingi dachowe opuszczane są specjalne ramiona, które automatycznie zapewniają ładowanie akumulatorów przy pełnej kontroli bezpieczeństwa. Zobaczcie jak to wygląda na filmie:

Unijne wsparcie

-„W tej chwili mogę powiedzieć, że autobusy w pełni spełniają wymagania mieszkańców Ventspils czyli tak, jak chcieliśmy. Do tego koszty eksploatacji wprowadzonych autobusów elektrycznych i infrastruktury są znacznie niższe niż koszty eksploatacji analogowych autobusów spalinowych, biorąc pod uwagę poczynione inwestycje.” – powiedział dyrektor Ventspils Reiss, Arvis Bernits.

Szef łotewskiej firmy przewozowej dodaje, że sporym wyzwaniem był hałas powodowany przez urządzenia ładujące dużej mocy, który powodował niedogodności dla osób mieszkających w pobliżu, zwłaszcza wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Po przestudiowaniu wszystkich możliwych rozwiązań w Europie zakupiono najnowszą generację sprzętu do ładowania i aktualnie generowany hałas jest minimalny.

Na koniec dodajmy, że w ramach unijnego projektu zakupiono również jeden nowy niskopodłogowy autobus hybrydowy o dużej pojemności. Projekt został zrealizowany przy współfinansowaniu programu operacyjnego Funduszu Spójności UE – 4.5.1. Rozwój przyjaznej dla środowiska infrastruktury transportu publicznego. Całkowity koszt wyniósł 6.574.289,57 EUR, w tym dofinansowanie pokryło 85% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu, czyli 4.628.249,99 EUR.

Komentarze