Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Mercedes na Kongresie UITP 2023: Premiera autobusu eCitaro G Fuel Cell

infobus
22.05.2023 13:01
0 Komentarzy

Podczas Światowego Szczytu Transportu Publicznego (GPTS) 2023, który odbędzie się w dniach 4-7 czerwca 2023 r., Daimler Buses zaprezentuje pierwszy seryjnie produkowany autobus elektryczny z ogniwem paliwowym.

Zgodnie z zapowiedziami, zastosowany w Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell system ogniwa paliwowych to „range extender”, czyli dodatkowy elementem zwiększającym zasięg elektrobusu, czyli jest to inna koncepcja, niż np. w pojazdach marki Solaris z serii Urbino 12 hydrogen.

Zwiększyć zasięg

Nowy, bezemisyjny autobus regularny łączy większy zasięg z dużą pojemnością pasażerską. W wersji autobusu przegubowego, dostępnej od czerwca, eCitaro z ogniwami paliwowymi może przejechać około 350 kilometrów bez konieczności ładowania, oferując miejsce dla 128 pasażerów. Czyli bezproblemowo zastąpić autobusy miejskie z silnikami spalinowymi. Jednocześnie jest to idealne uzupełnienie dla przewoźników posiadających istniejącą flotę akumulatorowo-elektryczną, którzy chcą obsługiwać swoje długie trasy bez konieczności ich ładowania.

Nowy model Mercedes-Benz eCitaro G Fuel Cell oparty jest bateryjnym układzie napędowym z wysokowydajnymi akumulatorami NMC 3, natomiast ogniwo paliwowe o mocy 60 kW służy jako generator wodoru zwiększający zasięg. Ta kombinacja umożliwia ekonomiczną eksploatację, ponieważ energia elektryczna z sieci jest dostępna po niższej cenie niż zielony wodór, a zaawansowany elektroniczny system sterowania optymalnie reguluje mieszankę mocy akumulatora i pracy ogniw paliwowych.

Jak informuje Daimler – w przeciwieństwie do pełnowartościowego pojazdu napędzanego wodorem z małym akumulatorem buforowym, eCitaro Fuel Cell znacznie lepiej radzi sobie również z całkowitym i użytecznym magazynowaniem energii odzyskanej podczas hamowania poprzez rekuperację w dużych akumulatorach. Wreszcie, ogromna pojemność baterii wynosząca maksymalnie 392 kWh w autobusie przegubowym umożliwia również wykorzystanie dużej mocy napędowej na dłuższych dystansach – na przykład w terenie górzystym – bez konieczności pracy ogniwa paliwowego w szczycie, czyli w nieefektywnym zakresie mocy.

Do tego dzięki korzystnemu rozkładowi masy akumulatorów i ogniw paliwowych technologia ta umożliwia przewożenie dużej liczby pasażerów. Ze względu na duży zasięg nie przewiduje się ładowania okazjonalnego na trasie; ładowanie odbywa się tylko przez wtyczkę w zajezdni.

Przed seryjną produkcją

Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej, w czerwcu eCitaro Fuel Cell musiało przejść liczne testy wytrzymałościowe i funkcjonalne. Skupiono się w szczególności na nowym ogniwie paliwowym i systemie wodorowym. Zbiorniki wodoru zostały już przetestowane pod kątem odporności na ogień, uderzenia i temperaturę zgodnie z nową normą UN ECE R 134. Wszystkie komponenty, a także system mocowania na dachu, zostały poddane testom wibracyjnym i obciążeniowym w celu symulacji uderzenia. Nowy system zarządzania temperaturą, który z zyskiem wykorzystuje ciepło wejściowe z ogniwa paliwowego, przeszedł szeroko zakrojone testy laboratoryjne i praktyczne w ekstremalnie gorących i ekstremalnie zimnych środowiskach. Nowe komponenty ogniwa paliwowego eCitaro pomyślnie przeszły wszystkie testy.

Oprócz nowego ogniwa paliwowego eCitaro, Daimler Buses zaprezentuje na targach GPTS 2023 swoje portfolio usług dla autobusów elektrycznych. Eksperci doradzają klientom w przejściu na elektromobilność, a nawet zapewniają infrastrukturę do ładowania, zarządzanie ładowaniem i zarządzanie flotą na żądanie. Szczególnie w przypadku eksploatacji autobusów elektrycznych analiza danych eksploatacyjnych autobusów w celu optymalizacji efektywności ekonomicznej odgrywa coraz ważniejszą rolę. Daimler Buses jest zatem jednym z pierwszych producentów pojazdów w Europie, który oferuje wirtualny interfejs danych TiGR, interfejs do zdalnego monitorowania autobusów zgodnie z uniwersalnym, międzynarodowym standardem zdefiniowanym przez ITxPT. Dzięki temu operatorzy transportowi posiadający floty mieszane mogą korzystać z jednolitej bazy danych dla całej floty.

W celu kompleksowej analizy danych eksploatacyjnych autobusu, Daimler poleca też portal Omniplus On, który oferuje liczne funkcje – od monitorowania zużycia energii po zdalną diagnostykę w czasie rzeczywistym dzięki usłudze Omniplus On Uptime pro. Dzięki nowym interfejsom Omniplus eProcurement własne systemy ERP klientów c być połączony z Omniplus eShop, co znacznie ułatwia zakup części zamiennych. Bogatą ofertę Omniplus uzupełniają szkolenia i kontrakty serwisowe.

Trochę techniki

Poniżej podstawowe dane techniczne Mercedes-Benz eCitaro G Fuel Cell z całkowicie elektrycznym napędem:

  • Długość/szerokość/wysokość: 18125/2550/3400 mm
  • Pojemność pasażerska: maks. 130+1
  • Wodór: 6 zbiorników H2
  • Napęd: dwa elektryczne silniki w piastach kół, 2 x 125 kW / 2 x 485 Nm;
  • Baterie: cztery akumulatory NMC 3 każdy o pojemności 98 kWh
  • Układ drzwi: 2-2-2-0
  • Dodatkowe wyposażenie: reflektory LED, asystent skrętu, asystent hamowania,

Komentarze