Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Mercedes-Benz LO 1112 i jego argentyńskie korzenie

infobus
19.02.2022 15:00
0 Komentarzy

W Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie można podziwiać ulubieńca publiczności – autobus Mercedes-Benz LO 1112 z niezliczonymi detalami kolorystycznymi i motywami, który niemal magicznie przyciąga uwagę kolekcji w sali 1: Galeria Voyager.

Argentyński styl

LO 1112 pochodzi z Argentyny i jest zaprojektowany w stylu „fileteado porteño”. Ta artystyczna tradycja samochodów osobowych w Buenos Aires z lokami, girlandami, kwiatami i kolorowymi symbolami sięga końca XIX wieku. Początkowo ten styl był używany do ozdabiania powozów konnych. „Fileteado porteño” służył nawet jako narzędzie zabezpieczające przed kradzieżą, ponieważ każdy samochód był wyjątkowy. Później tradycję kontynuowały autobusy, które od dziesięcioleci są częścią ulicznej sceny argentyńskiej metropolii i są atrakcją dla turystów.

Zaszyfrowane dane

LO 1112 to jeden z popularnych pojazdów z krótkim nosem produkowanych przez Mercedes-Benz od lat 50. jako ciężarówki i na eksport jako autobusy. Są uważane za niezniszczalne i cenione na całym świecie. Ich przyjazny przód, z okrągłymi reflektorami, zakrzywionymi skrzydłami i wielką gwiazdą Mercedesa w osłonie chłodnicy, wygląda sympatycznie. Nawiasem mówiąc, „L” w oznaczeniu modelu LO 1112 oznacza „Lastwagen”, niemieckie słowo oznaczające „ciężarówkę” i „O” – jak omnibus. Autobus w Muzeum Mercedes-Benz waży 11 ton. Z kolei liczba „12” oznacza moc silnika w starej jednostce: 88 kW (120 KM). Łącznie wyprodukowano 5 338 sztuk tego egzemplarza w latach 1965-1973.

Historia eksponatu

LO 1112 należący do Muzeum Mercedes-Benz został przejęty w 1969 roku przez Hectora Prieto, który obsługiwał linię 6 wraz z kolegami. Ponieważ w Buenos Aires nie było przedsiębiorstw transportu miejskiego, kierowcy, którzy mieli własny autobus, łączyli siły i organizowali regularne połączenia na jednej linii: „colectivos”. Jeździli po ulicach stolicy w określonych godzinach i stanowili kręgosłup lokalnego transportu publicznego. Kolorowy design służył również jako reklama: ponieważ na lukratywnych trasach wiodących przez stolicę Argentyny znajdowało się wiele przedsiębiorców. Prieto dostosował pojazd zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Prawie żadna widoczna powierzchnia nie pozostała niepoddana obróbce. Kolory i chrom, a także wzory wyryte w niektórych oknach sprawiają, że LO 1112 jest dziełem sztuki na kołach. Dekoracja zawiera szczególnie dużą liczbę gwiazdek Mercedesa, co jest dobrym świadectwem wysokiego przywiązania do marki i dumy właściciela. Jego firma nazywała się „Transportes La Perlita S.A.”, a jej nazwa jest namalowana na boku pojazdu.

Autobus jak talizman

Charakterystyczne dla autobusu Prieto są liczne malowane symbole szczęścia na zewnątrz i wewnątrz, takie jak karty do gry i kości do gry czy magiczne akcesoria. W ten sposób autobus stał się talizmanem zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Sam Prieto każdego dnia niezliczoną liczbę razy kładł prawą rękę na figurce Chrystusa: znajduje się ona w gałce zmiany biegów. Z kolei z tyłu widnieje wizerunek Carlosa Gardela, ikony tanga. Chociaż pod koniec lat 60. nie żył on już od ponad 30 lat, piosenkarz i kompozytor tanga cieszył się w Argentynie niezrównaną popularnością.

Nowa era

Koniec klasycznych „colectivos” przypada na 1975 rok. Administracja miasta zakazała wówczas autobusów w stylu „fileteado porteño” w celu ujednolicenia transportu publicznego. Stopniowo liczba kolorowych autobusów w Buenos Aires malała. Prieto również wycofał swój klejnot w 1984 roku po 15 latach służby. Przez wiele lat autobus ten stał w zajezdni. W 2006 roku rada miasta zniosła zakaz „fileteado porteño”, ale do tego czasu autobus już dawno znalazł nowe i niezwykłe przeznaczenie: kiedy Mercedes-Benz planował nowy budynek muzeum i szukał eksponatów ze specjalną historią, Prieto, od dawna odnoszący sukcesy przedsiębiorca autobusowy z dużą flotą pojazdów, wkroczył do akcji: w 1999 roku autobus został całkowicie przywrócony do dawnej świetności. W tym samym roku autobus wyruszył w podróż statkiem do Europy, wjeżdżając do Stuttgartu na własnych kołach i od października 2000 r. należy do kolekcji pojazdów Mercedes-Benz Classic.

Komentarze