Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MAN również walczy o autobusy elektryczne przed KIO. W MPK Tarnów. Analiza SWZ

infobus
10.07.2024 11:01
0 Komentarzy

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie szuka dostawcy aż 17. autobusów elektrycznych i ładowarek.

O ogłoszeniu przetargu w tym przedmiocie pisaliśmy w InfoBusie wcześniej. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z projektu w ramach programu priorytetowego: „Zielony Transport Publiczny 3.0”. Poniżej nasza analiza SWZ. Natomiast równolegle producent z logo lwa postanowił zaskarżyć te zapisy do Krajowej Izby Odwoławczej.

Spis treści:

  1. Jakie kryteria techniczne przy ocenie ofert przetargowych zaskarżyła firma MAN do Krajowej Izby Odwoławczej?
  2. Jakie zmiany w kryteriach oceny ofert proponuje firma MAN w swoim odwołaniu?
  3. Jakie wymagania techniczne muszą spełniać autobusy elektryczne dla MPK Tarnów, w tym dotyczące silników i pojemności magazynu energii?
MPK Tarnów punktuje producentów elektrobusów w 15 kryteriach technicznych. Analiza SWZ
PK Tarnów punktuje producentów elektrobusów w 15 kryteriach technicznych. Analiza SWZ

kto kogo faworyzuje?

24 czerwca firma MAN złożyła odwołanie do KIO. Producent ma zastrzeżenia przede wszystkim do kryteriów oceny ofert – a konkretnie do kryteriów technicznych. W odwołaniu czytamy, że:

-„Analiza opisu oceny ofert w poszczególnych kryteriach pozwala na sformułowanie stanowiska, że zostały one ustanowione na potrzeby uzyskania najkorzystniejszego wyniku Postępowaniu przez konkretnego wykonawcy, tj. firmy Solaris Bus & Coach sp. z o.o. Celem tych kryteriów jest uzyskanie pewności przez Zamawiającego, że to ten podmiot uzyska zamówienie”.

 Zarzuty MAN przedstawiają się następująco:

  • co do punktacji materiału nadwozia. Przypomnijmy, że MPK przyznaje 6 pkt za nadwozie wykonane ze stali nierdzewnej i 4 pkt za zastosowanie technologii KTL. Według MAN, nie ma merytorycznego uzasadnienia dla takiego zróżnicowania punktacji. Wykonanie elementów konstrukcyjnych szkieletu lub kratownicy, ramy lub podwozia w autobusach ze stali zabezpieczonej metodą kataforezy, które stanowią materiały odporne na korozję i spełniają wszelkie wymogi techniczne, oznacza zabezpieczenie konstrukcji pojazdu przed korozją w najlepszy z możliwych sposobów,
  • co do punktacji szyby dzielonej w pionie na prawą i lewą. Odwołujący twierdzi, że sztuczny podział szyby przedniej na dodatkowe części wpływa negatywnie na komfort oraz bezpieczeństwo kierowania pojazdem. Dodatkowo, zdaniem MAN, wymiana kompletu szyb będzie wiązała się z koniecznością poniesienia większych kosztów, niż w przypadku szyby dzielonej na dolną i górną lub szyby niedzielonej,
  • co do punktacji w zakresie spełnienia wymogu Regulaminu EKG ONZ nr 93. Skarżący wskazuje, że regulamin ten dotyczy pojazdów ciężarowych i nie powinien mieć zastosowania w przedmiotowym postępowaniu przetargowym. Ponadto, według MAN, wykonawca powinien mieć możliwość udowodnienia spełnienia tego regulaminu innymi dokumentami, aniżeli przez określoną jednostkę oceniającą zgodność. Dodajmy jeszcze, że regulamin ten dotyczy bezpieczeństwa pojazdów – zabezpieczenia przed wjechaniem pod przód pojazdu.
MPK Tarnów punktuje producentów elektrobusów w 15 kryteriach technicznych. Analiza SWZ

Oczekiwania MAN

W związku z w/w zarzutami MAN wniósł o:

  • zmianę punktacji w kryterium materiału nadwozia poprzez przyznanie maksymalnej liczby punktów za nadwozie wykonane ze stali zabezpieczonej metodą KTL,
  • zmianę punktacji w kryterium szyby dzielonej w pionie, poprzez przyznanie maksymalnej liczby punktów również za szybę dzieloną w poziomie (na górną i dolną część),
  • wykreślenie kryterium dotyczącego spełnienia Regulaminu EKG ONZ nr 93 lub ewentualnie punktowanie konkretnych cech lub funkcjonalności bez odnoszenia się do rzeczonego regulaminu.

Zamawiający nie dokonał jeszcze żadnych zmian w SWZ. Aktualny termin otwarcia ofert to 19 lipca.

Punkty od zamawiającego

Na koniec nasza analiza SWZ przetargu MPK, gdzie firma będzie oceniać wykonawców w trzech kryteriach: ceny (60%), parametrach technicznych (35%), gwarancji (5%). W kryteriach technicznych zamawiający wyodrębnił aż 15 rozwiązań za które przyzna najwięcej punktów:

  • nadwozie wykonane ze stali odpornej na korozję wg normy PN-EN 1008-1 lub normy równoważnej – 6 pkt,
  • silnik elektryczny centralny o mocy 160 kW – 4 pkt,
  • zużycie energii według testu SORT-2 – 0,7 kWh/km – 0,8 kWh/km – 2 pkt,
  • oś przednia – zawieszenie niezależne ze stabilizatorem – 3 pkt,
  • szyba przednia dzielona w pionie na lewą i prawą – 2 pkt,
  • szyba tablicy kierunkowej oddzielona od szyby czołowej w poziomie 3 pkt,
  • poszycie boczne zewnętrzne dzielone w pionie w całym pasie podokiennym – 3 pkt,
  • siedzenia dostępne z poziomu niskiej podłogi – więcej niż 8 – 1 pkt,
  • uruchamianie autobusu za pomocą kluczyka – 1 pkt,
  • odzysk energii uruchamiany po naciśnięciu pedału hamulca – 1 pkt,
  • asystent ruszania na wzniesieniu (pojazd się nie cofa) – 1 pkt,
  • autobus spełnia warunki Regulaminu EKG ONZ nr 29 – 1 pkt,
  • autobus spełnia warunki Regulaminu EKG ONZ nr 93 – 2 pkt,
  • autobus spełnia warunki Regulaminu EKG ONZ nr 66 – 2 pkt,
  • zderzak przedni podzielony na 3 elementy – 3 pkt.
MPK Tarnów punktuje producentów elektrobusów w 15 kryteriach technicznych. Analiza SWZ

Elektryki dla MPK Tarnów

Autobusy elektryczne dla Tarnowa mają mieć długość od 11,8 do 12,5 m, a ich wysokość nie może przekroczyć 3,4 m. Będą to pojazdy całkowicie niskopodłogowe na całej powierzchni przeznaczonej dla pasażerów stojących bez stopni poprzecznych w podłodze, przejściu środkowym, bez stopni w drzwiach. Podłoga będzie pokryta wykładziną antypoślizgową. Elektryki powinny przewieźć minimum 70 pasażerów, w tym co najmniej 25 na miejscach siedzących.

Pojazdy będą zasilane jednym silnikiem elektrycznym centralnym o mocy ciągłej nie mniejszej niż 160 kW lub dwoma silnikami elektrycznymi w osi napędowej o mocy sumarycznej nie mniejszej niż 160 kW. Zastosowany napęd elektryczny musi posiadać funkcję odzysku energii elektrycznej dla potrzeb ładowania magazynu energii autobusu. Magazyn energii elektrycznej, elektrycznego układu napędowego, może być wyposażony w baterie wykonane w dowolnej technologii. Łączna pojemność energetyczna (nominalna) magazynu energii nie może być mniejsza niż 400 kWh, jednakże energia dostępna dla użytkownika, nie może być mniejsza niż 340 kWh. Energia zmagazynowana w magazynie energii pozwalająca na wykonanie na jednym pełnym ładowaniu trasy o długości minimum 200 km zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych przy maksymalnym wykorzystaniu urządzeń klimatyzacyjnych lub urządzeń grzewczych przy pełnym obciążeniu. Ładowanie magazynu energii odbywać się będzie w systemie plug-in za pomocą stacjonarnej ładowarki.

Miejsce pracy kierowcy to kabina typu zamkniętego z wydzielonym wejściem dla kierowcy przez przednie skrzydło pierwszych drzwi sterowane osobno i niezależnie oraz z wejściem przez drzwi wewnętrzne z przestrzeni pasażerskiej. Wyposażona będzie w okienko do sprzedaży biletów z zamknięciem z półką po stronie kierowcy oraz kasetką na bilon i bilety. Znajdzie się tam także radioodtwarzacz oraz gniazdo do ładowania typu zapalniczka 12V i gniazdo typu USB 5V typu A do ładowania telefonu komórkowego. W przestrzeni pasażerskiej znajdą się fotele o ergonomicznym kształcie. Przednia krawędź wkładki tapicerskiej siedziska powinna być łagodnie zaokrąglona i płynnie przechodzić w przednią krawędź siedziska. Wkładki tapicerskie siedziska i oparcia mają być wyposażone w gąbkę zmiękczającą pod tapicerką.

System informacji pasażerskiej to tablice zewnętrzne w kolorze diod – białym. Oprócz tego, wewnątrz zamontowany zostanie wyświetlacz TFT LCD, o przekątnej 22 cale.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://platformazakupowa.pl/transakcja/941510

Komentarze