Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MAN otworzy w Europie centra naprawy akumulatorów. Również w Polsce

infobus
12.05.2024 17:01
0 Komentarzy

W Niemczech i Hiszpanii działają już dwa centra naprawy akumulatorów MAN, a w następnych latach powstaną kolejne. W latach 2024 i 2025 MAN Truck & Bus otworzy centra naprawy akumulatorów we Włoszech, Danii/Norwegii, Austrii, Belgii, Holandii, Francji, Polsce i Wielkiej Brytanii.

W ciągu najbliższych dwóch lat w te centra zostaną zainwestowane miliony euro.

Coraz więcej akumulatorów w pojazdach

Dwa centra naprawy akumulatorów działają już w Niemczech (zakład w Hanowerze-Laatzen) i Hiszpanii (Barcelona). Uruchomienie ośrodków naprawy akumulatorów w Europie jest konieczne, ponieważ pierwsze egzemplarze nowej generacji MAN eTruck zostaną dostarczone klientom w 2024 r. Ponad 1000 akumulatorowo-elektrycznych autobusów miejskich MAN i ponad 2400 w pełni elektrycznych samochodów dostawczych MAN jest już na drogach Europy. Wraz ze wzrostem produkcji pojazdów MAN eTruck w nadchodzących latach liczba pojazdów elektrycznych będzie nadal znacząco rosła.

„Naprawa akumulatorów jest dla firmy MAN koniecznością, aby zapewnić efektywność ekonomiczną i gotowość eksploatacyjną pojazdów elektrycznych naszych klientów na wysokim poziomie. Naprawa akumulatorów wydłuża nie tylko jego żywotność, ale także żywotność pojazdu, co oszczędza ważne zasoby” – mówił Christopher Kunstmann, starszy wiceprezes ds. zarządzania obsługą klienta w MAN Truck & Bus.

Kilkuletnie doświadczenie

Pierwsze centrum naprawy akumulatorów powstało w 2020 roku. Pierwsze naprawy pilotażowe i dokumentację procesową przeprowadzono dla akumulatora elektrycznego samochodu dostawczego MAN eTGE, który został wprowadzony na rynek w roku 2020. W 2018 r. pojawiły się akumulatory do ciężarówki MAN eTGM, która została wprowadzona na rynek w małej serii w 2020 r. Rozpoczęcie seryjnej produkcji elektrycznego autobusu miejskiego MAN Lion’s City E nastąpiło również w 2020 r. Przeprowadzono próby naprawcze w przypadku wszystkich tych akumulatorów, jak również przeszkolono pracowników, stworzono instrukcje napraw i zdefiniowano wymagania dotyczące miejsca pracy.

Wiedza ta, zdobyta w pierwszym centrum naprawy akumulatorów MAN w Hanowerze-Laatzen, jest obecnie sukcesywnie transferowana na inne rynki. Celem jest prowadzenie centrum naprawy akumulatorów na każdym rynku, na którym firma MAN jest reprezentowana w postaci akumulatorowo-elektrycznych pojazdów użytkowych. Krótkie trasy transportowe i wysoko wykwalifikowani technicy na miejscu zapewnią szybką naprawę akumulatora. Minimalizuje to przestoje pojazdu.

W firmie MAN centrum naprawy akumulatorów musi spełniać określone kryteria oparte na praktycznym doświadczeniu i normach prawnych obowiązujących w poszczególnych krajach. Z jednej strony do obsługi poszczególnych typów akumulatorów pojazdów potrzebne są odpowiednie narzędzia wysokonapięciowe i specjalistyczne. Ponadto, dla pracujących tam elektryków musi być dostępny specjalny sprzęt ochronny. Lokale spełniają także określone wymagania, m.in. kontrola dostępu, podwójne drzwi, klimatyzacja, odpowiednia wentylacja, gniazdko 400 V.

Wydłużenie żywotności akumulatorów

Podstawowym celem firmy MAN Truck & Bus jest jak najdłuższe wykorzystanie akumulatora pojazdu. Dlatego naprawy i regeneracja znajdują się w centrum obecnych działań. Od 2023 roku MAN przewodzi projektowi REVAMP, w którym uczestniczy konsorcjum dziewięciu partnerów z przemysłu i nauki. Celem trzyletniego projektu jest automatyzacja procesu oceny stanu zużytych akumulatorów samochodowych. Wiedza ta zostanie wykorzystana do ekonomicznej regeneracji akumulatorów, tak aby można je było następnie wykorzystać w pojazdach (drugie użycie) lub do innych celów (drugie życie). Projekt REVAMP jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK).

Recykling akumulatorów

MAN już teraz koncentruje się na recyklingu i powrocie surowców wtórnych (recyklatu) do nowych ogniw akumulatorowych. Rosnące zapotrzebowanie na ogniwa akumulatorowe do elektryfikacji oferty MAN spowoduje wzrost emisji gazów cieplarnianych w łańcuchu dostaw, chyba że zostaną podjęte specjalne działania, aby temu przeciwdziałać. Warunkiem powyższego, jest dostępność wystarczającej ilości materiału pochodzącego z recyklingu. Aby mieć pewność, że tak będzie w przyszłości, MAN współpracuje obecnie ze swoją spółką-matką TRATON SE i COE (Centrum Doskonałości) w Volkswagen AG nad koncepcjami, które umożliwią zamknięte cykle. Celem jest zapewnienie w przyszłości wystarczającej ilości recyklatu do nowych akumulatorów, aby osiągnąć wartości docelowe określone w nowym rozporządzeniu Unii Europejskiej dotyczącym akumulatorów (BattVO).

Komentarze