Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MAN, Mercedes i Autosan rezygnują ze Szczecinka. Jest za to Yutong, Ikarus i SOR

infobus
03.07.2023 13:02
0 Komentarzy

3 lipca Urząd Miejski w Szczecinku otworzył oferty w trzecim już przetargu na dostawę pięciu autobusów elektrycznych oraz ładowarek mobilnych.

I tym razem mamy nieco mniej ofert. Z przetargu zrezygnowali MAN, Mercedes i Autosan, którzy złożyli oferty poprzednim razem. Na placu boju pozostali za to: Yutong i Ikarus oraz pojawił się SOR.

Trzecie podejście

Przypomnijmy, że to już trzecie zamówienie miasta na elektrobusy dla KM Szczecinek. Za pierwszym i drugim razem oferty przekroczyły budżet i w konsekwencji przetargi zostały anulowane. Szczecinek cały czas szukał sposobów na uzyskanie tańszych ofert. Miasto wcześniej punktowało w warunkach gwarancji, również gwarancję całopojazdową i gwarancję układu napędowego. Tym razem Szczecinek zrezygnował z tych kryteriów, a pozostawił jedynie gwarancję na baterie. Dodatkowo miasto ucięło jeszcze bardziej wymaganą pojemność magazynów energii. Z początkowej pojemności 380 kWh zostało już tylko 310 kWh. To pozwoliło na uzyskanie tańszych ofert.

Trzy oferty

W dniu 3 lipca Szczecinek otworzył oferty od następujących firm:

  • Electrobus Europe, Węgry (Ikarus) – na sumę 13 124 100,00 PLN brutto / 10 670 000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt 120e na poziomie 2 134 000 PLN netto,
  • SOR Libchavy s.r.o., Czechy  – na sumę 14 852 250,00 PLN brutto / 12 075 000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt NS12 electric na poziomie 2 415 000,00 PLN netto,
  • Busnex Poland, Warszawa (dealer Yutonga) na sumę 14 950 000,00 PLN brutto / 12 154 471,54 PLN netto, co daje jednostkowy koszt E12 na poziomie 2 430 894,31 PLN netto.

Zabrakło więc oferentów z poprzedniego przetargu, takich jak: MAN, Mercedes, czy Autosan, za to ponownie pojawił się SOR.

Na złożone oferty nałóżmy jeszcze budżet zamawiającego, który wynosi 13 530 000,00 PLN.

Zamawiający wybierze najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny trzech kryteriów:

  • ceny – 60 pkt,
  • okresu gwarancji na magazyny energii elektrycznej – powyżej 96 miesięcy – 30 pkt,
  • zasięgu autobusu – co najmniej 270 km – 10 pkt.

Czyli po raz kolejny to Ikarus jest najbliżej zwycięstwa (najniższa cena i duże baterie w standardzie), z tą różnicą, że tym razem jego oferta mieści się w budżecie zamawiającego. Na ostateczne rozstrzygnięcie jeszcze musimy poczekać.

Szczecineckie elektryki

Pięć autobusów solowych ma mieć długość od 11,8 do 12,2 m, a wysokość max. 3,4 m. Autobusy muszą pomieścić minimum 70 pasażerów, w tym minimum 22 na miejscach siedzących. Pojazdy mają być napędzane silnikiem elektrycznym centralnym lub silnikami zbudowanymi zbudowanych w osi napędowej o sprawdzonej konstrukcji. Łączna minimalna moc silników musi wynieść 160 kW. Magazyn energii trakcyjnej elektrycznej układu napędowego o pojemności nominalnej minimum 310 kWh (poprzednio zamawiający wymagał 360 kWh, a jeszcze wcześniej 380 kWh) musi zapewnić w trakcie eksploatacji autobusu na linii autobusowej dzienny przebieg minimum 240 km, bez konieczności ładowania akumulatorów. Każdy autobus musi być wyposażony w  system ładowania akumulatorów trakcyjnych za pomocą wtyczki (plug-in) oraz w mobilną ładowarkę zewnętrzną o mocy ładowania akumulatorów w dwóch zakresach 40/80 kW (ładowanie noc/dzień).

Przechodzimy do środka autobusów, gdzie na przodzie znajdzie się wydzielona kabina kierowcy typu ,,zamkniętego” z pełnowymiarowymi drzwiami. Zamawiający nie dopuszcza wykorzystania skrzydła pierwszych drzwi jako drzwi wejściowych do kabiny kierowcy. Z kolei w przedziale pasażerskim znajdą się uniwersalne siedzenia o modułowej budowie. Konstrukcja foteli ma być lekka, trwała, z jednoczęściowej bryły siedziska, wykonana w całości z tworzywa sztucznego o ergonomicznym kształcie, bez podłokietników.

Autobusy muszą zostać wyposażone w system informacyjnych tablic elektronicznych zewnętrznych, diodowych, wykonanych w technologii LED, świecących w kolorze białym. Wewnątrz znajdą się dwie tablice – podsufitowa, wykonana z matrycy LCD o minimalnej przekątnej 22 cale (umożliwiająca prezentowanie istotnych z punktu widzenia pasażera informacji o oznaczeniu linii, kierunku jazdy, trasie przejazdu, o bieżącym przystanku, aktualnym czasie) oraz boczna umieszczona przed II drzwiami pojazdu (ma ona przedstawiać przebieg trasy w formie graficznej informacji (wszystkie przystanki na trasie, ulice, informacje o przesiadkach).

Komentarze