Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Malbork ma już dwie szybkie ładowarki. Od Ekoenergetyki

infobus
09.12.2021 18:00
0 Komentarzy
W grudniu firma Ekoenergetyka Polska przekazała Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Malborku dwie stacje szybkiego ładowania do autobusów elektrycznych.

Urządzenia zostały zainstalowane na dwóch pętlach – przy Cmentarzu Komunalnym na Wielbarku i na Piaskach.

Wolne i szybkie

Tym samym elektryczne autobusy MZK Malbork ładowane są zarówno na terenie bazy, gdzie znajdują się ładowarki wolnego ładowania, jak i „na mieście”.

-„Zależało nam, by stacje szybkiego ładowania były gotowe jak najszybciej, jednak kwestie formalne, niezależne od nas, spowodowały, że musieliśmy poczekać na nie nieco dłużej. Najważniejsze jest to, że ta wyczekiwana inwestycja dobiega końca i nasze nowe autobusy będą doładowywane także podczas przerw w kursowaniu – informuje Małgorzata Zemlik, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Malborku. – Da nam to większe możliwości planowania kursów, ustalania harmonogramu ładowania baterii w autobusach, co wpłynie korzystniej też na świadczenie naszej usługi.

Zakup sześciu elektrobusów Solaris Urbino 12 electric plus budowa nowoczesnych stacji ładowania pojazdów wyprodukowanych przez konsorcjum firm Ekoenergetyka-Polska S.A. oraz Westa Building sp. z o.o. jest początkiem technologicznych zmian w MZK. Spółka planuje w przyszłości w szerszym zakresie korzystać z paneli fotowoltaicznych, a zielona energia już jest wykorzystywana do ładowania baterii w pojazdach.

Elektryczny Malbork

Przypomnijmy, że nowe e-busy zastąpiły wysłużone, 23-letnie scanie. Każdy z tych autobusów przejechał około 1,5 miliona kilometrów. Każdy napędzany był silnikiem na olej napędowy i spalał średnio 11 litrów paliwa na sto kilometrów, produkując sporą ilość dwutlenku węgla, która przedostawała się do atmosfery. Siedem tych pojazdów zniknęło już z ulic Malborka.

-„Realizacja inwestycji współfinansowanej ze środków unijnych związana była z koniecznością utylizacji siedmiu scanii. Nie mogły być one sprzedane, by jeszcze jeździły w innym miejscu – wyjaśnia Małgorzata Zemlik.

Kolejnym wymiernym efektem będzie redukcja hałasu. Z racji tego, że praca silnika elektrycznego jest niezwykle cicha, założenia projektu mówią o redukcji hałasu, w porównaniu do autobusów spalinowych, aż o 90 procent.

-„Obniżenie poziomu hałasu zauważają już nie tylko piesi, których mijają nasze nowe autobusy, ale przede wszystkim pasażerowie – mówi prezes MZK. – Jazda pojazdem elektrycznym daje wiele przyjemności, jest prawie nieodczuwalna. Wystarczy wygodnie usiąść i cieszyć się podróżą do miejsca docelowego.

Zakup autobusów elektrycznych przez Miejski Zakład Komunikacji w Malborku był możliwy dzięki wygraniu konkursu CUPT w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz pozyskaniu „Pożyczki Miejskiej” realizowanej przez Pomorski Fundusz Rozwoju. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 16.012.139,24 PLN, wysokość dofinansowania w kwocie 11.061.899,45 PLN.

Komentarze