Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Łódzkie szuka dalej hybrydowych autobusów, ale już zupełnie innych. Zmiany SWZ

infobus
23.05.2022 09:00
0 Komentarzy

Województwo Łódzkie ponownie szuka dostawcy 20 autobusów hybrydowych. Z dofinansowaniem z Polskiego Ładu.

Tak jak poprzednio, zamawiający wyznaczył termin dostawy autobusów na 13 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. O aktualnym przetargu pisaliśmy już w InfoBusie wcześniej.

 Czy zamawiający wyciągnął lekcję z poprzedniego nieudanego przetargu? Sprawdzamy SWZ.

Ocena wykonawców

Przy ocenie ofert widać zmiany. Aktualne kryteria oceny ofert to:

  • cena – 60 pkt,
  • gwarancja na cały pojazd – 30 pkt,
  • moc silnika spalinowego – powyżej 190 kW – 8 pkt,
  • liczba miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi – powyżej 7 – 2 pkt.

W stosunku do poprzedniego przetargu zniknęły kryteria techniczne, co zapewne będzie miało istotny wpływ na liczbę oferentów, ale o tym poniżej.

Specyfikacja techniczna

Zmieniła się także długość zamawianych autobusów. Łódzkie nie chce już hybryd klasy MAXI, a pojazdy klasy MIDI o długości od 10,5 do 11 m. Oferowane konstrukcje powinny być napędzane poprzez silnik spalinowy i elektryczny. Układ napędowy ma być wspomagany w czasie jazdy pojazdu przez silnik elektryczny, którego moc znamionowa wynosić będzie co najmniej 14 kW. Pojazdy wyposażone będą w funkcję odzysku i magazynowania energii, która następnie będzie wykorzystana do wspomagania napędu autobusu. Cały układ ma być wyposażony w magazyn energii elektrycznej, zaś pojemność magazynu energii powinna być dobrana tak, aby zmagazynować maksimum energii pochodzącej z odzysku, która następnie będzie wykorzystana do przyśpieszania i ruszania z miejsca pojazdów.

Oferowane autobusy będą posiadały kabinę zabudowaną z oszklonymi odpornymi na uderzenia drzwiami – bezpieczną szybą wandaloodporną, z otworami umożliwiającymi prowadzenie rozmowy kierowca-pasażer. Fotele pasażerskie powinny być dedykowane do transportu lokalnego, wysokie, miękkie, wyposażone w pas bezpieczeństwa.

Autobusy mają być wyposażone w tablice elektroniczne, wykonane w oparciu o diody wysokiej jaskrawości, w kolorze bursztynowym lub białym, z układami ciągłej regulacji natężenia świecenia w zależności od warunków oświetlenia zewnętrznego wraz z urządzeniem sterującym. Wewnątrz pojawi się monitor LCD zabezpieczony hartowaną szybą odporną na wandalizm, z automatyczną regulacją jasności w zależności od natężenia oświetlenia, o przekątnej minimum 37 cali przeznaczony do informacji pasażerskiej.

Zmiany, zmiany, zmiany…

W poprzednim przetargu jako zwycięzcę typowaliśmy Solarisa, ze względu na premiowane rozwiązania techniczne. Obecnie wskazane premie zniknęły, a ich miejsce zajęły dwa inne kryteria. Do tego zmienił się pożądany system hybrydowy.

Wcześniej Województwo Łódzkie chciało twarde hybrydy, a obecnie poszukuje wersji „mild hybrid”. Oznacza to, że możemy być świadkami klasycznego pojedynku trzech dużych graczy. Na otwarcie ofert musimy poczekać do dnia 2 czerwca.

Komentarze