Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Litewski autobus elektryczny Dancer na lotniskowej linii

infobus
19.01.2022 08:00
0 Komentarzy

18 stycznia na trasie łączącej centrum miasta z lotniskiem w Wilnie ruszył test litewskiego elektrycznego autobusu Dancer.

Liniowy sprawdzian zakłada przetestowanie autobusu w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych podczas przewozu pasażerów w ramach porozumienia między firmami” „Systemy elektrycznego transportu”, Airport Wilno i spółką obsługi naziemnej „Litcargus”.

Lotniskowy tancerz

12-metrowy autobus elektryczny „Dancer” może przewozić jednocześnie prawie 90 pasażerów, ma 32. miejsca siedzące i 56 miejsc stojących, z których dwa można przekształcić w jedno miejsce dla wózków inwalidzkich. Nadwozie autobusu wykonane jest z materiału kompozytowego zawierającego przetworzony plastik PET. Ze względu na swoją wyjątkowo niską wagę, litewski autobus elektryczny wymaga mniej energii na podróż, dlatego jego zużycie energii wynosi średnio 0,72 kWh na kilometr.

Za lotniskowy test odpowiedzialna jest spółka „Systemy elektrycznego transportu”, która realizuje szerszy program „Projekty wiatru” finansowany z Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej.

-„Pierwsze kroki podejmowane są na lotnisku w Wilnie, chociaż droga jest jeszcze daleka i nadal aktywnie poszukuje się sposobów na zachęcenie do zmian w transporcie zanieczyszczeń przez firmy zajmujące się obsługą naziemną. Już teraz obserwujemy w Europie szereg inicjatyw, takich jak elektryczne autobusy lotniskowe, elektryczne taksówki dla pasażerów przylatujących i odlatujących oraz wprowadzanie innych pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi. Autobus „Dancer” na lotnisku w Wilnie jest tego doskonałym przykładem. Tym bardziej cieszy, że ten autobus pasażerski jest produktem litewskiej firmy” – mówi minister Transportu i Komunikacji Marius Skuodis.

Litewskie lotniska – podobnie jak cała Europa – dążą do ograniczenia zanieczyszczeń, dlatego świadczenie usług obsługi naziemnej pojazdami elektrycznymi jest jedną z możliwości „zazieleniania” ich działalności.

-„Cieszymy się, że możemy przyczynić się do realizacji aspiracji litewskiej spółki kapitałowej, która naszym zdaniem ma potencjał, by odnieść globalny sukces. Litewskie lotniska są uczestnikami inicjatywy Net Zero, co oznacza, że ??szukamy sposobów na zmniejszenie ilości CO2 w naszej działalności za wszelką cenę i jestem przekonany, że przetestowanie takiego rozwiązania będzie dla nas krokiem do przodu w wybranym kierunku” — mówi Arnas Dumanas, szef Departamentu Operacji i Infrastruktury Litewskich Lotnisk.

Lekki jak Dancer

Według Alvydas Naujekas dyrektora generalnego „Projekty wiatru”, wyniki eksploatacji autobusu „Dancer” na lotnisku w Wilnie zostaną wykorzystane do poprawy parametrów technologicznych i konstrukcji pojazdu.

-„Lotnictwo jest zawsze o krok do przodu w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań transportowych. Stworzyliśmy najlżejszy autobus elektryczny na rynku, „Dancer”, i uczyliśmy się od mistrzów włókien kompozytowych, którzy pracowali w klastrze lotniczym „Airbus” w Niemczech. Dlatego współpraca przy testowaniu autobusu na terenie lotniska może dać pozytywne efekty w rozwoju nowych rozwiązań technologicznych nie tylko w zakresie transportu elektrycznego, ale także w lotnictwie” – mówi Naujekas.

Komentarze