Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kujawsko-Pomorskie wybiera Iveco na największych zakupach autobusów z CUPT-KPO

infobus
28.01.2025 09:00
0 Komentarzy

27 stycznia Województwo Kujawsko-Pomorskie dokonało wyboru najkorzystniejszych ofert w dwóch przetargach na dostawę łącznie aż 40 nowych autobusów dla regionalnego transportu publicznego.

Jeden z przetargów dotyczy dostawy 25 autobusów międzymiastowych z napędem elektrycznym, a drugi 15 autobusów międzymiastowych z napędem hybrydowym. To największe zakupy realizowane w ramach programu CUPT-KPO. O złożonych ofertach przez ABP Bus & Coach w każdym z tych przetargów – informowaliśmy wcześniej w InfoBusie tutaj.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie kryteria były premiowane przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w przetargach na autobusy elektryczne i hybrydowe?
  2. Jaką łączną kwotę Województwo Kujawsko-Pomorskie przeznaczyło na zakup autobusów elektrycznych i hybrydowych, i czy złożone oferty mieściły się w budżecie?
  3. Jakie szczególne wymagania techniczne musiały spełniać autobusy hybrydowe i elektryczne zamówione w ramach przetargów?
Kujawsko-Pomorskie zamawia 40 autobusów Iveco, w tym pierwsze elektrobusy klasy II
Kujawsko-Pomorskie zamawia 40 autobusów Iveco, w tym pierwsze elektrobusy klasy II

Co chciało Kujawsko-Pomorskie?

Przed zamknięciem tych kontraktów, przypomnijmy, jakie kryteria były premiowane w obu zamówieniach przez Województwo Kujawsko-Pomorskie:

Dla autobusów hybrydowych:

  • Konstrukcja nośna podwozia oraz szkielet nadwozia zabezpieczone antykorozyjnie kąpielą kataforetyczną – 20 pkt.
  • System oczyszczania spalin oparty wyłącznie na systemie SCR lub tylko na systemie EGR – 15 pkt.
  • Ten sam producent silnika i pojazdu (również w ramach grupy kapitałowej) – 5 pkt.

Dla autobusów elektrycznych:

  • Konstrukcja nośna podwozia oraz szkielet nadwozia zabezpieczone antykorozyjnie kąpielą kataforetyczną – 10 pkt.
  • Ten sam producent silnika i pojazdu (również w ramach grupy kapitałowej) – 5 pkt.
  • Nominalna łączna pojemność baterii trakcyjnych powyżej 480 kWh – 10 pkt.
  • Średnie zużycie energii na 1 km poniżej 0,81 kWh/km (wg testu opartego na warunkach E-SORT-2) – 10 pkt.
  • Umiejscowienie silnika centralnie za tylną osią – 5 pkt.

Dwie oferty od ABP

10 grudnia w obu przetargach wpłynęła jedna oferta – od firmy ABP Bus & Coach ze Słupska.

Oferta na dostawę 25 autobusów elektrycznych:

  • Cena ofertowa brutto: 76.825.800,00 PLN. Cena netto: 62.460.000,00 PLN. Jednostkowa cena netto za autobus Iveco Crossway 12 LE Elec: 2.498.400,00 PLN.

Oferta na dostawę 15 autobusów hybrydowych:

  • Cena ofertowa brutto: 29.224.800,00 PLN / Cena netto: 23.760.000,00 PLN. Jednostkowa cena netto za autobus Iveco Crossway 12 LE Hybrid: 1.584.000,00 PLN.

Z kolei województwo przeznaczyło na elektrobusy kwotę 95 325 000,00 PLN brutto, a na autobusy hybrydowe 29 543 370,00 PLN brutto. Obydwie oferty mieszczą się w budżetach, co zostało potwierdzone 27 stycznia. Teraz ABP Bus & Coach już naprawdę może świętować swój największy sukces w historii zamówień publicznych realizowanych w ramach programu CUPT-KPO. To także największe zamówienie na autobusy elektryczne klasy II w Polsce. I wielka zmiana dla lokalnego transportu publicznego.

Kujaswsko-Pomorskie zamawia 40 autobusów Iveco, w tym pierwsze elektrobusy klasy II
Kujawsko-Pomorskie zamawia 40 autobusów Iveco, w tym pierwsze elektrobusy klasy II

Kujawskie hybrydy

Autobusy hybrydowe powinny mieć długość od 10,5 do 11 m. Pojazdy powinny przewieźć co najmniej 50 pasażerów, w tym minimum 43 na miejscach siedzących. Wymiana pasażerów ma odbywać się poprzez drzwi w układzie 1-2-0. Autobusy będą napędzane silnikiem wysokoprężnym, spełniającym normę min. EURO 6E. Napęd ma być wyposażony w moduł hybrydowy typu „mild hybryd” 48V z układem rekuperacji energii hamowania. Wymagana jest funkcja „start stop”. Silnik musi być przystosowany do paliwa zawierającego biokomponenty. Moc silnika spalinowego to minimalnie 260 kW, a elektrycznego – 35 kW.

Fotele pasażerskie będą tapicerowane o podwyższonej jakości (np. welurowe) z wysokimi oparciami zintegrowanymi z zagłówkiem. Mają być skierowane przodem do kierunku jazdy. Kabina kierowcy ma być oddzielona od przedziału pasażerskiego ścianką działową, w górnej części przezroczystą, umieszczoną za fotelem kierowcy.

Autobusy będą wyposażone w system tablic elektronicznych, diodowych zintegrowanych i sterowanych za pomocą bileterki Emar-D205. Z kolei wewnątrz znajdzie się tablica informacyjna wykonana z modułów LED, umożliwiająca wyświetlenie m.in. nazwy następnego przystanku, godzinę i datę.

Kujawsko-Pomorskie zamawia 40 autobusów Iveco, w tym pierwsze elektrobusy klasy II
Kujawsko-Pomorskie zamawia 40 autobusów Iveco, w tym pierwsze elektrobusy klasy II

Kujawskie elektrobusy

Z kolei autobusy elektryczne międzymiastowe powinny cechować się długością od 11,5 m do 12,5 m. Będą to konstrukcje z niską podłogą, bez progów wewnątrz pojazdu w obszarze od początku drzwi pierwszych do końca drzwi środkowych. Maksymalna wysokość podłogi na progu każdych drzwi ma wynieść 340 mm. Autobusy powinny być przystosowane do przewozu co najmniej 50 pasażerów, w tym minimum 42 na miejscach siedzących. Wymiana pasażerów ma odbywać się poprzez drzwi w układzie 1-2-0. Autobusy będą napędzane silnikiem elektrycznym o łącznej maksymalnej mocy minimum 230 kW w zabudowie wieżowej, w piastach lub usytuowanym centralnie przed lub za osią napędową. Moc ciągła silnika elektrycznego (tj. dla minimum 30 min. pracy) synchronicznego (asynchronicznego) z magnesami trwałymi powinna wynieść min. 180 kW lub 140 kW dla każdego z silników zamontowanych w piastach. Energia elektryczna może być magazynowana w: akumulatorach albo superkondensatorach albo innych urządzeniach, będących wynikiem postępu technicznego o porównywalnych lub lepszych zdolnościach magazynowania energii w stosunku do akumulatorów lub superkondensatorów. Łączna pojemność energetyczna (nominalna) magazynu energii nie może być mniejsza niż 400 kWh, a energii dostępnej dla użytkownika  350 kWh. Elektrobusy będą ładowane wyłącznie za pomocą złącza plug-in z zewnętrznej stacji ładowania o mocy do 150 kW.

W pozostałym zakresie wyposażenie autobusów elektrycznych będzie podobne jak w przypadku zamawianych autobusów hybrydowych.

I linki: przetarg na autobusy hybrydowe: https://platformazakupowa.pl/transakcja/974492, a przetarg na autobusy elektryczne: https://platformazakupowa.pl/transakcja/974502.

Komentarze