Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kto wyprodukuje elektrobusy dla Białegostoku? Analiza SWZ

infobus
16.05.2022 08:00
0 Komentarzy

Dnia 12 kwietnia miasto Białystok ogłosiło przetarg na dostawę m.in. 20 nowych autobusów elektrycznych. Ich dostawa ma nastąpić w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Pisaliśmy o tym w InfoBusie wcześniej.

Co ponadto przygotowało miasto dla producentów? Przyglądamy się bliżej zapisom SWZ.

Kryteria oceny ofert

Miasto przy wyborze najkorzystniejszej oferty będzie kierować następującymi kryteriami: ceną (60%), oceną techniczną (20%), warunkami gwarancji i serwisu (20%). Oceniając kryteria techniczne, miasto przyzna najwięcej punktów za następujące rozwiązania:

  • najniższa wartość zużycia energii spośród ofert nieodrzuconych – 20 pkt,
  • czas (w godzinach) potrzebny do pełnego naładowania całkowicie rozładowanej baterii za pomocą dostarczonej stacji ładowania – poniżej 5 godzin – 10 pkt,
  • łączna pojemność zainstalowanych baterii w autobusie – powyżej 450 kWh – 30 pkt,
  • długość przebiegów międzyobsługowych autobusu – 60 000 km i więcej – 10 pkt,
  • zasięg autobusu w warunkach komunikacji miejskiej – powyżej 380 km – 30 pkt.

Specyfikacja techniczna

Zamawiane autobusy mają mieć długość od 11,5 do 12,75 m, a ich wysokość nie może przekroczyć 3,3 m. Pojazdy mają posiadać niską podłogę na całej długości autobusu bez progów wewnątrz pojazdu. Co ciekawe miasto dopuszcza konstrukcje z pojedynczym schodkiem w trzecich drzwiach. W standardzie jak zwykle przewidziano funkcję przyklęku, która pozwoli obniżyć wysokość wejścia. Zamawiający wymaga, aby autobusy były napędzane silnikiem lub silnikami elektrycznymi o parametrach umożliwiających osiągnięcie przez pojazd prędkości co najmniej 50km/h przy maksymalnej liczbie pasażerów. Elektryki będą wyposażone w zespół baterii o łącznej pojemności co najmniej 300 kWh. Zasięg autobusu w warunkach komunikacji miejskiej musi wynosić co najmniej 230 km. Ładowanie baterii odbywać się będzie wyłącznie za pomocą złącza przewodowego.

Pasażerowie usiądą na fotelach odpornych na ścieranie z miękkimi, odejmowalnymi wkładkami tapicerskimi oparć i siedzisk wyposażonych w grubą gąbkę (piankę) zmiękczającą pod tapicerką. Z kolei dla kierowców przewidziano  kabinę typu zamkniętego z wydzielonym wejściem przez przednie skrzydło pierwszych drzwi oraz poprzez drzwi wewnętrzne z przestrzeni pasażerskiej. Fotel kierowcy będzie amortyzowany pneumatycznie, regulowany w płaszczyźnie pionowej i poziomej, podgrzewany elektrycznie, z zagłówkiem i dwoma, regulowanymi podłokietnikami, z możliwością obrotu siedziska. Prowadzący pojazd podczas pracy będzie miał możliwość korzystania m. in. z radiotelefonu, radia, wieszaków na ubranie, kasetki metalowej na bilety i pieniądze zamykanej na patentowy zamek, uchwytu do mocowania rozkładu jazdy na desce z oświetleniem LED, uchwytu umożliwiającego bezpieczne postawienie typowego naczynia (np. kubka) o pojemności do 0,5 l, a także z gniazda USB. Wentylację przestrzeni pasażerskiej zapewnią okna przesuwne i klimatyzacja. Tablice kierunkowe mają być wykonane w technologii LED w kolorze białym. Informacje dla pasażerów wewnątrz pojazdu dostarczą dwie tablice wewnętrzne prezentujące m.in. numer linii oraz przebieg trasy. Ponadto, pojazdy będą wyposażone w system zliczania pasażerów.

Oczekiwania zamawiającego

Białystok zrezygnował z autobusów ładowanych poprzez pantograf na pętlach. Miasto potrzebuje elektryków, które obsłużą całe dzienne zadanie bez ładowania podczas pracy. To z kolei przemawia za autobusami o dużych bateriach i zasięgu – przy jednoczesnym niskim zużyciu energii – co też odzwierciedla punktacja w kryteriach technicznych. Jednym z producentów, który posiada autobus elektryczny spełniający oczekiwania urzędników jest MAN ze swoim Lion’s City E.

O zamówienie mogą powalczyć również Solaris i Volvo. Za to na pewno w przetargu nie zobaczymy Mercedesa, którego eCitaro przekracza dopuszczalną przez miasto wysokość autobusu. Nasze typy zostaną zweryfikowane podczas otwarcia ofert, które zaplanowano na dzień 17 maja.

Komentarze