Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kto dostarczy pierwsze elektrobusy do Gniezna? Analiza SWZ

infobus
02.10.2023 08:00
0 Komentarzy

Gniezno poszukuje dostawcy 10 sztuk fabrycznie nowych autobusów elektrycznych klasy MAXI wraz z infrastrukturą ładowania.

Autobusy mają być dostarczone do miasta w dwóch etapach, przy czym ostatnia partia ma pojawić się w Gnieźnie nie później niż do dnia 31 marca 2025 roku. O finansowaniu i formalnościach tego przetargu pisaliśmy wcześniej w InfoBusie. Standardowo przyszedł czas na szczegółową analizę SWZ.

Kryteria oceny ofert

Zamawiający wybierze najlepszą ofertę na podstawie oceny dwóch kryteriów: ceny (60%), właściwości techniczno-eksploatacyjnych oraz gwarancji (40%). W kryteriach technicznych i gwarancji najwięcej punktów można zdobyć za następujące rozwiązania:

  • zastosowanie jednego silnika elektrycznego ułożonego wzdłużnie do osi autobusu i połączonego wałem napędowym z mostem napędowym – 10 pkt,
  • najniższe zużycie energii elektrycznej  – 10 pkt,
  • zaoferowanie zawieszenia osi przedniej zależnego (belka sztywna) wraz ze stabilizatorem – 4 pkt,
  • zaoferowanie pełnego oświetlenia zewnętrznego wykonanego w technologii LED – 2 pkt,
  • zaoferowanie autobusów wyposażonych w szybę przednią panoramiczną z wydzieloną oddzielną szybą osłaniającą przednia tablicę kierunkową – 2 pkt,
  • zaoferowanie przez wykonawcę w autobusach technologii SiC w przetwornicy napięcia zasilania silnika trakcyjnego – 2 pkt,
  • zaoferowanie gwarancji na cały autobus na okres 60 miesięcy – 10 pkt.
fot. UM Gniezno

Oczekiwania Gniezna

Dziesięć elektrobusów ma mieć długość od 11,8 do 12,2 m, a wysokość max. 3,5 m. Autobusy muszą pomieścić minimum 70 pasażerów, w tym minimum 27 na miejscach siedzących. Pojazdy mają być napędzane silnikiem elektrycznym asynchronicznym centralnym lub silnikami elektrycznymi asynchronicznymi umieszczonymi w osi napędowej lub silnikami elektrycznymi synchronicznymi umieszczonymi w piastach kół o mocy umożliwiającej osiągnięcie przez pojazd warunków jezdnych analogicznych do autobusów z napędem konwencjonalnym. Ich moc ma wynosić minimum 160 kW. Układ napędu musi posiadać funkcję odzyskiwania energii hamowania i wykorzystywać ją do doładowania zastosowanego systemu magazynowania energii. Baterie trakcyjne będą wykonane w technologii NMC lub LFP. Ich pojemność nominalna ma wynosić minimum 275 kWh. Powinny być zabudowane w sposób umożliwiający ich wymianę w warunkach warsztatowych zamawiającego. Zdolność magazynowania energii w pojeździe musi umożliwić przejechanie autobusem co najmniej 220 km, bez konieczności doładowywania baterii trakcyjnych. Ładowanie baterii będzie odbywać się poprzez złącze plug-in oraz przez odwrócony pantograf.

Przechodzimy do środka autobusów, gdzie na przodzie znajdzie się wydzielona kabina kierowcy typu ,,półzamkniętego”, zamykana na zamek patentowy, z zamykanym okienkiem do sprzedaży biletów, wyposażona w stolik do przyjmowania monet. Z kolei w przedziale pasażerskim znajdą się siedzenia, których szkielety będą wykonane z tworzywa sztucznego (gładkiego) lub metalu wandaloodporne, z miękką wkładką na siedzisku i oparciu, wyklejone wykładziną tapicerowaną, odporną na ścieranie, zabrudzenie i przecięcie, nie palne z możliwością demontażu, montażu.

Elektryki będą wyposażone w komplet diodowych, elektronicznych tablic informacyjnych zewnętrznych LED, w kolorze białym. Wewnątrz znajdzie się tablica podsufitowa LCD, o minimalnej przekątnej 21 cali, przeznaczona do emisji przekazu informacyjno-ogłoszeniowego.

Dodatkowo autobusy będą wyposażone w urządzenia do dezynfekcji rąk, zamontowane na rurze wewnątrz autobusu, w niedużej odległości od biletomatu.

Solaris faworytem

Już po krótkiej analizie kryteriów technicznych można określić, kto ma największe szanse na dostawę pierwszych elektryków dla Gniezna. Premiowanie rozwiązań w zakresie technologii silnika elektrycznego, technologii SiC, czy też zawieszenia zależnego, powoduje, że w tym przetargu liczy się przede wszystkim Solaris, który w/w wymagania spełnia i może za nie zebrać komplet punktów. Konkurencja ma jednak pole do walki – w zakresie ceny, zużycia energii elektrycznej oraz okresu gwarancji. O tym, kto ostatecznie złoży oferty, dowiemy się w dniu 12 października.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-25ae9d58-4327-11ee-a60c-9ec5599dddc1

Komentarze