Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kortrijk 2013: Cummins z rodziną Euro 6

infobus
09.12.2013 18:35
0 Komentarzy

Amerykański producent silników wysokoprężnych Cummins zaprezentował w Kortrijk najnowszą rodzinę silników Cummins ISB6.7, zastosowaną przez Scanię w autobusach Euro 6. Pokazana na stoisku Cummins 6-cylindrowa 6,7 litrowa jednostka ISB osiąga moc do 280 KM i maksymalny moment obrotowy 1100Nm, co czyni ją idealną do trudnej specyfiki pracy autobusu miejskiego przy jednoczesnej niskiej emisji spalin. W zakresie autousów międzymiastowych i turystycznych maksymalna moc tego silnika wynosi 310 KM. O zacieśniającej się współpracy ze Scanią wypowiadał się Neil Pattison, dyrektor Cummins Automotive Engine Business na Europę, Środkowy Wschód i Afrykę: -’Cummins i Scania mają za sobą długotrwały okres współpracy w projektowaniu i produkcji układów paliwowych wysokiego ciśnienia do najnowszych niskoemisyjnych silników spalinowych. Nasze oddziały od lat dostarczały do szwedzkiego producenta turbosprężarki i elementy filtrujące. Po raz pierwszy jednak Scania wybrała nasze kompletne silniki. Jesteśmy dumni mogąc wyposażyć najnowsze autobusy miejskie Scania w nasze silniki ISB Euro 6.”
Silnik ISB 6.7 w celu spełnienia normy Euro6 korzysta ze sprawdzonej technologii układu recyrkulacji spalin (EGR) i turbosprężarki o zmiennej geometrii (VGT). Technologia jest dopasowana do systemu oczyszczania spalin, zaprojektowanego i wykonanego przez Cummins Emission Solutions w oparciu o filtr cząstek stałych oraz SCR, by móc spełnić restrykcyjne normy emisji spalin.

 Silnik Cummins  Silnik Cummins  Silnik Cummins  Silnik Cummins

– „Rodzina silników ISB stosowana w autobusach zyskała doskonałą reputację od czasu jej wprowadzenia w ramach normy Euro 3. Sięgnęło po nią wielu producentów autobusów na europejski rynek, kierując się w swym wyborze kryteriami trwałości, wydajności i efektywności. Bazując na naszych rozwiązaniach wsparcia technicznego, byliśmy zdolni dostarczyć producentom gotowych pojazdów wysokiej jakości podzespoły”- dodaje Pattison. – Zaprezentowaliśmy naszą gotowość do wdrożenia normy Euro 6 odpowiednio wcześnie, by zasygnalizować rynkowi sprawdzony wybór technologii. To daje naszym klientom pewność, by przejść do Euro 6 z nami, pozwala także zdobyć nowe możliwości, takie jak współpraca ze Scania”- podsumowuje Neil Pattison.
Cummins na Busworld w Kortrijk zapowiedział także prace nad nową uniwersalną rodziną silników spalinowych do ciężkich pojazdów, Serią G. Będzie to rodzina oparta o jednostki sześciocylindrowe rzędowe dostępne w wersjach o pojemności skokowej 10,5 i 11,8 l o szerokim zastosowaniu, w tym także w autobusach i autokarach. Według wypowiedzi Neila Pattisona, Seria G ma minimalizować wymagania techniczne stawiane producentom pojazdów. Globalny projekt ma umożliwić łatwe zaadaptowanie odmian jednostek do specyficznych warunków wymaganych przez producentów na konkretnych rynkach na całym świecie. W momencie premiery w 2014 roku jednostki mają spełniać normy emisji spalin Euro 3 i Euro 4, trwają prace nad silnikami spełniającymi normy Euro 5, Euro 6 i amerykańską EPA. Pierwszymi przedstawicielami Serii G będą jednostki Cummins ISG11 i Cummins ISG12, oferujące moc od 290 do 512 KM w zwartej i lekkiej obudowie. Skupiono się na znacznym obniżeniu masy silnika, by uzyskać jak najkorzystniejszą proporcję masy do mocy. Specjalnie ukształtowany blok silnika umożliwił zachowanie sztywności przy jednoczesnym obniżeniu masy, użycie materiałów kompozytowych do wykonania miski olejowej i pokrywy zaworów zapewniły dalszą oszczędność w wadze. Z tak innowacyjnym podejściem, Seria G zdobyła wyjątkowo niską wagę 862 kg przy zachowaniu wytrzymałości i mocy wymaganej dla ciężkich pojazdów. Rodzina silników Serii G zawiera wysokociśnieniowy wielopunktowy system wtrysku paliwa Cummins Xtra-High Pressure Injection (XPI) oferujący imponującą wartość maksymalnego momentu obrotowego 2305 Nm. Produkcja pierwszych jednostek z serii rozpocznie się w chińskiej fabryce Beijing Foton Cummins Engine Co. w pierwszej połowie przyszłego roku.

Komentarze