Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Konkurs CUPT: MZK Malbork z przetargiem na cztery MIDI autobusy elektryczne

infobus
04.11.2022 11:00
0 Komentarzy

4 listopada Miejski Zakład Komunikacji w Malborku ogłosił przetarg na dostawę czterech autobusów elektrycznych oraz dwuwyjściowych ładowarek o mocy 80 kW każda.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku do Miejskiego Zakładu Komunikacji dotarło sześć elektrycznych autobusów Solaris Urbino 12 electric – Klasy MAXI. Teraz firma chce wystartować w konkursie CUPT z budżetem 150 mln i pozyskać cztery kolejne e-busy – tym razem klasy MIDI. Czy będzie malborska „elektryczna dziesiątka”? Zobaczymy.

KlasA MIDI

MZK Malbork zamawia:

  • cztery fabrycznie nowe autobusy elektryczne;
  • dwie stacji ładowania do wolnego ładowania prądem stałym, dwuwyjściowych, o mocy wyjściowej minimum 80 kW (2*40) każda – do zainstalowania na terenie zajezdni MZK.
  • plus przeszkolenie co najmniej 6 pracowników w zakresie obsługi i napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych;

Jak podkreśla firma – zakup autobusów elektrycznych będzie częściowo finansowany w ramach projektu „Elektryfikacja komunikacji miejskiej w Malborku”, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, Priorytet XI – REACT-EU w Działaniu 11.4 „Transport miejski” (POIiŚ.11.4/1/22) i tylko po uzyskaniu tej dotacji zostanie podpisana umowa.

Generalnie MZK poszukuje autobusów niskopodłogowych (wysokość od podłoża do wejścia do autobusu max. 340 mm, bez stopni wejściowych we wszystkich drzwiach, a także bez stopni poprzecznych pomiędzy I, a II drzwiami), a ich konstrukcja ma zagwarantować co najmniej 15 lat eksploatacji, przy założeniu średnio 70 000 km rocznego przebiegu. Zaoferowane pojazdy muszą być produkowane seryjnie (w co najmniej 3 egzemplarzach). Poszukiwane parametry techniczne pojazdów to:

  • Długość: 8 500 mm – 10000 mm
  • Szerokość: do 2450 mm
  • Wysokość: max. 3 400 mm
  • Pojemność: minimum 60, w tym co najmniej 24 siedzących.
  • Układ drzwi: dwoje w układzie 1-2-0 lub 2-2-0;
  • Silnik: zamawiający dopuszcza zastosowanie napędu poprzez zastosowanie jednego lub wielu silników elektrycznych z zastrzeżeniem , że moc sumaryczna ma wynosić minimum 160 kW.
  • Baterie: Przystosowane do szybkiego ładowania mocą 200 kW o pojemności nie mniejszej niż 260 kWh.
fot. MZK Malbork

Przetargowe wymagania

Na oferty MZK Malbork czeka do 6 grudnia, a następnie oceni złożone propozycje według dwóch kryteriów:

  • Technika / Waga: 40
  • Cena – Waga: 60

Z kolei termin realizacji zamówienia: 10 m-cy od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż do 30.11.2023 r., przy założeniu, że dostawy autobusów odbywać się będą w dwóch transzach, po dwie sztuki w odstępie czasowym do dwóch tygodni każda, a dostawy ładowarek nastąpią najpóźniej w dniu dostawy pierwszej transzy autobusów.

Wymagane doświadczenie to m.in. dostawa w okresie ostatnich trzech lat miejskich autobusów elektrycznych o łącznej wartości brutto nie mniejszej niż 5 mln zł.

Zabezpieczony wkład

Szacunkowa wartość najnowszego, taborowego zamówienia MZK Malbork to około 10 milionów złotych.  Na ostatniej sesji Rady Miasta przyjęta została uchwała w sprawie podwyższenia kapitału i wniesienia nowych udziałów do spółki o wartości 1,5 miliona złotych. Te pieniądze mają stanowić wkład własny do projektu unijnego, z którego dofinansowanie zewnętrzne może sięgnąć 85 procent wartości inwestycji (w tym przypadku ma to być około 8,5 mln zł).

Koszt wkładu własnego pokryje miasto Malbork, które zamierza przekazać MZK 1,5 miliona złotych w latach 2024-2028 w ratach – po 300 tysięcy złotych rocznie.

-„Spółka MZK nie jest w stanie samodzielnie wygenerować wyżej wymienionych środków finansowych na zakup taboru autobusowego. Niezbędne staje się zaciągnięcie przez spółkę kredytu inwestycyjnego. Przedmiotowa uchwała zabezpieczać będzie spłatę kredytu i jest niezbędna do potrzeb rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych – można przeczytać w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta Malborka w sprawie podwyższenia kapitału w spółce.

NA koniec przypomnijmy, że elektrobusy operują w Malborku od lipca 2021 roku, a od 1 lipca 2022 roku wożą pasażerów bezpłatnie, w ranach bezpłatnej komunikacji miejskiej. Solaris Urbino 12 electric można spotkać na dwóch liniach – 1 i 6. Na terenie zajezdni MZK znajdują się szybka i wolne ładowarki do ich ładowania. Od firmy Ekoenergetyka-Polska.

Komentarze