Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Koniec kryterium najniższej ceny?

infobus
16.01.2014 15:09
0 Komentarzy

Według zmienionych zasad, rozstrzygając przetarg, władze publiczne będą mogły w większym stopniu niż do tej pory wziąć pod uwagę jakość oferowanych dostaw, robót budowlanych czy usług, rzetelność wykonawcy, a także inne czynniki, takie jak korzyści społeczne czy wpływ na środowisko. Decydujące nie musi być to, który wykonawca oferuje najniższą cenę, ale to, który wykonawca gwarantuje najlepszą jakość w stosunku do ceny. Ma to sprawić, że publiczne pieniądze będą lepiej wydatkowane. -’To koniec dyktatury najniższej ceny’ – oświadczył sprawozdawca PE w tej sprawie belgijski socjaldemokrata Marc Tarabella.- Nowe zasady dotyczące zamówień publicznych zostały zaadaptowane do modelu zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu to kryteria jakości i trwałości, a nie ceny staną się od teraz znacznie bardziej istotne podczas przetargów.”

Według polskiej eurodeputowanej Małgorzaty Handzlik (PO) dzięki reformie procedury dotyczące zamówień publicznych będą prostsze, szybsze i tańsze. Małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną zwolnione z dostarczania różnego rodzaju dokumentów przed przystąpieniem do przetargu. Będą za to mogły otrzymać informację i przystąpić do przetargu drogą elektroniczną. –„Nowe przepisy zachęcają zamawiającego do podziału zamówienia na części, dzięki czemu nie tylko duże firmy będą mogły wziąć udział w przetargu, ale również te małe i średnie przedsiębiorstwa uzyskają do nich szerszy dostęp’ – wskazała Handzlik, cytowana w komunikacie prasowym grupy Europejskiej Partii Ludowej. Reformę zasad zamówień publicznych muszą jeszcze zatwierdzić kraje UE, które będą miały około dwóch lat na wdrożenie nowych przepisów.

Komentarze