Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Komisja Europejska zmieni tachografy

infobus
19.04.2015 08:00
0 Komentarzy

Bernardo Martinez z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiejds. Transportu i Mobilności (MOVE) na konferencji ?Manipulacje tachografem abezpieczeństwo na drodze? zapowiedział Bernardo Martinez z Dyrekcji GeneralnejKomisji Europejskiej ds. Transportu i Mobilności (MOVE) na konferencji?Manipulacje tachografem a bezpieczeństwo na drodze? zapowiedział, że w marcu2016 zostanie przyjęta specyfikacja techniczna inteligentnych tachografów. Tooznacza kolejne wydatki dla firm transportowych, ale i poprawę bezpieczeństwana europejskich drogach. 

Konferencja

16 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja podpatronatem Komisji Europejskiej oraz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.To pierwsza tak ważna dla branży transportowej inicjatywa. Jej organizatorembyła polska firma Inelo, której oprogramowanie do weryfikacji prawdziwościdanych tachografu wykorzystywane jest przez służby kontrolne w całej Europie. Nakonferencji można było się dowiedzieć m.in., że istnieje wiele sposobówmanipulowania tachografami. Od przyłożenia zwykłego magnesu po wyrafinowaneurządzenia elektroniczne służące zakłócaniu pracy sprzętu.  Komisja Europejska szacuje, że 30-35% danychz tachografów podlega manipulacjom. Z drugiej strony służby kontrolne posiadająnarzędzia i coraz większą wiedzę, co sprawia, że na dzień dzisiejszy każda manipulacjaw tachografach może być wykryta. Nie tylko przy bezpośrednim zatrzymaniupojazdu na drodze, ale również podczas kontroli w przedsiębiorstwie napodstawie krzyżowej analizy danych!

Manipulacja to mniejsze bezpieczeństwo

Nowe inteligentne tachografy mają drastycznie ograniczyćmożliwość fałszowania zbieranych przez nie informacji. Udoskonalone urządzeniabardziej odporne na magnesy będą miały łączność z satelitą, dzięki temulokalizacja pojazdu zostanie automatycznie zarejestrowana co najmniej napoczątku i końcu okresu pracy. Dodatkowo służby kontrolne będą mogły zdalniepobierać dane bez konieczności zatrzymywania TIR-a. Obecnie stosowane tachografynie dają tych możliwości. ? ?Problem manipulacji w tachografach to tak szerokiezjawisko, że konieczna jest walka z tym procederem na poziomie europejskim.Nielegalne ingerowanie w dane urządzenia to nie tylko ogromne koszty dla firmzwiązane z karami, ale przede wszystkim zagrożenie dla użytkowników dróg ? awięc nas wszystkich? ? mówi Jakub Gieruszczak, właściciel spółki Inelo. ? ?Dostrzegliśmypotrzebę rozmawiania i dzielenia się na poziomie europejskim doświadczeniamizwiązanymi z manipulacjami oraz ich wykrywaniem. Stąd idea międzynarodowejkonferencji. Każda wykryta manipulacja to zapobieżenie potencjalnejkatastrofie drogowej, ponieważ jak pokazują dane, przemęczenie jest jedną znajczęstszych przyczyn wypadków z udziałem TIR-ów. Dokładniejsza kontrola czasupracy kierowców oraz świadomość przedsiębiorców zwiększy poziom bezpieczeństwaużytkowników dróg  i zabezpieczy firmytransportowe przed poważnymi konsekwencjami ? podkreśla.

ITD liczy

12021 przypadków manipulowania tachografami wykryli w latach2013-2014 inspektorzy transportu drogowego – powiedział w czwartek nakonferencji „Manipulacja tachografami a bezpieczeństwo na drogach”Dariusz Ciereszko z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Ciereszkopoinformował, że inspektorzy w tym okresie nałożyli 3640 kar na kierowców,którzy dokonali manipulacji tachografami oraz 8381 kar na przedsiębiorstwa, wktórych stwierdzono przypadki manipulacji w tych urządzeniach. Dodał, żenajwięcej manipulacji wykryto w województwach; wielkopolskim, łódzkim,podkarpackim, śląskim i małopolskim. Tachografy to urządzenie pomiarowe,rejestrujące przejechaną przez pojazd drogę, jego chwilową prędkość, jakrównież tzw. aktywność kierowcy, czyli czas jego pracy, czy odpoczynku.  ??Mogę powiedzieć, że manipulacje tachografamiwykrywane są praktycznie każdego dnia” – powiedział PAP zastępca dyrektorabiura nadzoru inspekcyjnego Generalnego Inspektora Transportu Drogowego, HubertJednorowski. Dodał, że kierowcy dokonują manipulacji zarówno w tachografachanalogowych jak i cyfrowych. ??Jeżeli chodzi o tachografy analogowe tonajczęściej spotykaną manipulacją jest symulowanie podwójnej załogi przezwpisanie do dokumentów danych drugiego kierowcy, który faktycznie niejechał” – powiedział Jednorowski. Dodał, że z kolei, jeśli chodzi otachografy cyfrowe to najczęstszą manipulacją jest przykładanie silnego magnesudo czujnika ruchu zainstalowanego w urządzeniu, który zakłóca jego pracę itachograf rejestruje czas odpoczynku w trakcie prowadzenia przez kierowcąpojazdu.

Kara – 2000 zł

Inne manipulacje to wprowadzanie zmian w interfejsie dopobierania danych z tachografu, instalacja wewnątrz tachografu dodatkowychurządzeń, które zakłócają jego pracę. Zdarzają się również manipulacje kartkierowcy przeznaczonych do stosowania w tachografach cyfrowych. Są to kartychipowe, na których zapisane są dane personalne kierowcy.  ??Zdarzają się przypadki, że kierowca zgłaszazgubienie karty i ma wtedy obowiązek wyrobienia sobie nowej karty. Okazuje sięjednak, że tak naprawdę nie zgubił jej tylko posługuje się dwoma kartami”- zaznaczył Jednorowski.  Dodał, żekierowcy, który zostanie złapany na manipulacji tachografem grozi mandat karnydo 2000 zł a w przypadku wykrycia przez inspektorów manipulacji tachografami wprzedsiębiorstwie kary są „wyższe i zależne od wielkości danegoprzedsiębiorstwa”. „Przedsiębiorstwom poza karami finansowymi wprzypadku poważnych naruszeń grozi wszczęcie procedury utraty dobrej reputacji.Dla przewoźnika utrata dobrej reputacji de facto oznacza, że on nie możeprowadzić działalności w zakresie transportu drogowego” – zaznaczyłJednorowski. Podkreślił, że manipulacje przy tachografach mają przede wszystkimkonsekwencje dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. „Pierwszą podstawowąkonsekwencją manipulacji przy tachografach jest to, że kierowca oszukuje samsiebie. On może być pierwszą ofiarą takiego działania. Kiedy będzie zmęczony,może spowodować wypadek, w którym ucierpi nie tylko on, ale także innikierowcy” – powiedział Jednorowski.

Komentarze