Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kolejne zamówienie na autobusy Akia Ultra 12 LF. Od Mikrusa

infobus
24.04.2024 16:05
0 Komentarzy

Mamy kolejne zamówienie na niskopodłogowe autobusy miejskie Akia Ultra12 LF z silnikami diesla, które oferuje na naszym rynku firma Mercus z Urszulina.

Po mocnym uderzeniu ze strony firmy Kłosok, która kupiła aż 16 takich pojazdów, teraz swoje dwa egzemplarz dołożyła firma Mikrus z Żor. Pojazdy przyjadą do Polski pod koniec roku i od stycznia zaczną operować na trasach w Zabrzu.

Akia Ultra 12 LF

Zanim Mikrus zdecydował się na zakup dwóch autobusów Akia Ultra12 LF, wcześniej przetestowała ten pojazd w wersji demonstracyjnej.

-„Ciężko coś powiedzieć na podstawie przejechanych 2,5 tys. km, natomiast nasze wrażenia z tego testu były całkiem dobre – powiedział nam Waldemar Matysek, właściciel firmy Mikrus. – Przekonuje nas przede wszystkim silnik Mercedesa i skrzynia biegów ZF, którą mamy w innych pojazdach i wiemy, jaką serwisować. Dzięki takiemu zespołowi napędowemu, Akia jest dość żwawa i łatwo się zbiera z przystanku.”

Na podstawie tej opinii, a przede wszystkim ceny (w okolicy 830 000 PLN netto) Mikrus zamówił dwa takie pojazdy, które przyjadą do Polski pod koniec roku i od stycznia zaczną operować na trasach w Zabrzu. Śląski przewoźnik jest tam podwykonawcą firmy Kłosok, a ZTM wymaga od wszystkich operatorów taboru nie starszego niż 8 lat. W tej sytuacji eksploatowane cały czas Solarisy będą musiały z końcem roku zejść z tras i zastąpią je m.in. własne autobusy Akia.

Kolejne zamówienie na autobusy Akia Ultra 12 LF. Od Mikrusa
Kolejne zamówienie na autobusy Akia Ultra 12 LF. Od Mikrusa

12 METRÓW I NISKA PODŁOGA

Poniżej najważniejsze dane techniczne autobusu Akia Ultra 12 LF. To:

  • Silnik Mercedes Benz OM 934 LA Euro 6;
  • Skrzynia biegów Allison lub ZF;
  • Deska rozdzielcą i CAN-bus od francuskiej firmy Actia;
  • System napędu i zawieszenia oparty na komponenty renomowanych firm niemieckich, jak ZF czy Waleo;
  • Dużą pojemność pasażerską obejmującą 34 miejsca siedzące + 65 stojących.

A to nie koniec. Mercus zakontraktował łącznie 30 takich pojazdów i już myśli o zwiększeniu tego zamówienia do 50 egzemplarzy. Przy takim wolumenie, firma rozpoczęła rozmowy o rozszerzeniu umowy dilerską na całą Europę. Szeroko!

Jak podkreśla mazowiecki przedstawiciel, spółka nie tylko oferuje sam pojazdy, ale także zapewnia pełną opiekę polskiej firmy i to zarówno w zakresie serwisu, jak i części zamiennych. 

Na pewno dobrym krokiem w tym kierunku jest zbudowany od podstaw magazyn części zamiennych w Urszulinie, który pomieści tysiące zapasowych elementów. To inwestycja o wartości ok 200 tys. zł. Tym samym temat szybkiej dostawy i ewentualnych reklamacji jest teraz na głowie Mercusa.

Do tego dochodzi elastyczność w finansowaniu. Mercus słynie z elastycznego podejścia do przewoźników, oferując im różne opcje sprzedaży – od leasingu po wynajem. Dodajmy, że w zeszłym roku w PKS Słupsk testowany był krótszy model – Akia Ultra 8 LE, który także znajduje się w ofercie. Model ten mierzy 8,5 metra długości. Jest więc dość kompaktowy, ale mimo to zabiera na swój pokład 50 osób, z czego 25 na miejscach siedzących. Do tego jest niskowejściowy, czyli posiada niską podłogę w drzwiach. To oznacza łatwą dostępność dla osób o szczególnych potrzebach. Producent wyposażył go również w funkcję „przyklęku”, czyli obniżenia nadwozia do poziomu krawężnika.

Komentarze