Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

KLA Kalisz bez elektrobusów. Ikarus bez sukcesu

infobus
18.05.2023 09:21
0 Komentarzy

17 maja Kaliskie Linie Autobusowe Kalisz anulowały przetarg na dostawę pięciu autobusów elektrycznych z ładowarkami oraz budowę wiat z fotowoltaiką.

To już drugie unieważnienie na drodze KLA do zakupu pierwszych elektrobusów. W lutym spółka odwołała pierwszy przetarg na zakup zeroemisyjnego taboru, gdyż jedyna złożona ofertą w tym postępowaniu – od Solarisa – okazała się zbyt droga. Teraz mamy kolejne unieważnienie, ale tym razem powodem jest brak dofinansowania z konkursu CUPT, gdzie nacisk położono na duże i tramwajowe inwestycje. Tym samym wniosek KLA znalazł się za burtą.

TRZY OFERTY

Po frekwencji w drugim przetargu można odnieść wrażenie, że producenci autobusów przewidzieli, jaki los spotka wniosek KLA, gdyż tylko Ikarus złożył swoją ofertę. Dodatkowo dwie firmy zgłosiły się do budowy autobusowej wiaty. Przypomnijmy, że kaliski kontrakt – podobnie jak poprzednio – podzielony został na dwie części:

część 1 dostawa autobusów elektrycznych o długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 11,00 metrów do 13,00 metrów oraz ładowarek plug-in, wraz ze szkoleniem pracowników, wyposażeniem serwisu zamawiającego w niezbędny sprzęt oraz oprogramowanie, obsługą gwarancyjną autobusów i ładowarek;

część 2 to budowa w zajezdni przy ul. Wrocławskiej dwóch wiat postojowych na 22 pojazdy wraz z dachową instalacją fotowoltaiczną o mocy 352,35 kWp.

19 kwietnia przewoźnik otrzymał w zadaniu numer 1 tylko jedną ofertę:

  • od Electrobus Europe Zrt., czyli Ikarusa na kwotę 12.914.446,50 zł brutto (co byłoby pierwszym takim przypadkiem w historii uczestnictwa spółki w polskich przetargach, bo do tej pory podawała cenę netto). W przeliczeniu to 10.4999.549 PLN netto, co daje jednostkową cenę za autobus Ikarus 120E 2.099.909 PLN netto (z ładowarką). Z kolei budżet zamawiającego to 16.873.570,50 PLN brutto, co oznacza, że gdyby nawet oferta Ikarusa była netto, a nie brutto – to mieści się ona w budżecie KLA.

W drugiej, budowlanej części przewoźnik otrzymał dwie oferty. Od:

  • Firma Budowlana Marek Antczak,  ul. Metalowców 13-19, 62-800 Kalisz z cena 7.461.452,04 PLN brutto;
  • Grupa METALCRAFT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Księżnej Jolanty 38, 62-800 Kalisz z ceną 7.294.999,62 PLN brutto.

Budżet na to zadanie wynosił 6.934.393,99 PLN brutto, czyli obie oferty go przekroczyły. Natomiast gdyby w pierwszej części KLA wybrało Ikarusa, to oszczędności pozwolą na dołożenie do budowy wiaty. 17 maja nastąpił koniec „gdybania”, gdyż przetarg został unieważniony. Dodajmy, że podobny los spotkał przetarg MZK Malbork. Natomiast dla węgierskiego Ikarusa jest to kolejna nieudana próba wejścia na polski rynek autobusów.

ZA PIERWSZYM RAZEM

W ramach swojego pierwsze e-postępowania, KLA otrzymały w lutym ofertę od jednego podmiotu, który chciał firmie dostarczyć pięć autobusów elektrycznych klasy MAXI oraz ładowarki. Oferta pochodziła od: Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. – z ceną 23.061.270,00 PLN brutto / 18.749.000 PLN netto, co dawało jednostkowy koszt Solarisa Urbino 12 electric na poziomie 3.749.8000 PLN netto (z ładowarką). Z kolei budżet zamawiającego wynosił 16.873.570,50 PLN brutto, czyli różnica między ceną oferty, a możliwościami finansowymi zamawiającego była spora (ponad 6 mln zł), co przesądziło o unieważnianiu tego kontraktu.

 Przypomnijmy, że elektryki dla Kalisza mają mieć długość od 11 do 13 metrów i wysokość do 3,40 m. Wejście do pojazdów ma odbywać się poprzez troje drzwi, otwieranych do wewnątrz. Napęd pojazdów ma być elektryczny, oparty na silniku lub silnikach o mocy zapewniającej prędkości i przyspieszenia charakterystyczne dla tras publicznego transportu zbiorowego. Zamawiający wymaga zastosowania silnika o mocy znamionowej (lub silników o łącznej mocy znamionowej) nie mniejszej niż 160 kW, z funkcją odzysku energii elektrycznej podczas hamowania autobusu dla potrzeb ładowania magazynu energii. Magazyn energii elektrycznej, elektrycznego układu napędowego może być wyposażony w akumulatory wykonane w dowolnej technologii. Łączna pojemność energetyczna (nominalna) magazynu energii nie może być mniejsza niż 350 kWh, jednakże energia dostępna dla użytkownika (Ed) nie może być mniejsza niż 280 kWh . Ładowane baterii musi być realizowane przewodowo, zewnętrzną ładowarką Plug-in.

Przechodzimy do przedziału pasażerskiego, gdzie znajdą się siedzenia o ergonomicznym kształcie, zaopatrzone w łatwo wymienialne „miękkie” (piankowane o grubości pianki wynoszącej co najmniej 15 mm) wkładki. Kabina kierowcy będzie typu „zamkniętego” z pełnowymiarowymi drzwiami (przeszklonymi co najmniej w 60%), wyposażona w otwory w szybie drzwi ułatwiające komunikację głosową z pasażerem oraz w okno i blat do sprzedaży biletów. KLA nie dopuszcza wykorzystania skrzydła pierwszych drzwi jako drzwi wejściowych do kabiny kierowcy.

Zewnętrzne tablice informacji pasażerskiej powinny być mozaikowe typu Flip Dot-Led, gdzie każda klapka oświetlona jest indywidualną diodą (technologia klapkowo-ledowa). Na tablicy przedniej, kolor klapek i diod je podświetlających będzie zielony, zaś podświetlenie pola numerowego wymagane jest w kolorze zbliżonym do białego. Wewnątrz przewidziano tablicę informacyjną o przekątnej minimum 21,5 cali, prezentującą przebieg trasy. Do wyposażenia dodatkowego autobusów należeć będzie m.in. system zliczania potoków pasażerskich oraz system prewencji kolizyjnej, ostrzegający kierowcę sygnałami wizualnymi i dźwiękowymi m.in. o nieplanowanym i niekontrolowanym zjechaniu z pasa ruchu (z możliwością wyłączenia sygnałów dźwiękowych).

Komentarze