Kierowco zbadaj się! 20 czerwca na A2. Można razem z pasażerami
20 czerwca - w godzinach: 13.00-20.00 - na terenie MOP-ów Chociszewo i Rogoziniec na autostradzie A2 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych dla kierowców.
Akcja pod hasłem „Masz jedno życie, badaj się!” została zainicjowana przez spółkę Autostrada Eksploatacja. Wyniki ubiegłorocznej edycji "Masz jedno życie" pokazały, że kierowcy chętnie korzystali z badań pod warunkiem zachwowania anonimowości. Część z nich (obcokrajowcy w Polsce i Polacy za granicą) nie miała stałego dostępu do lekarzy. Niektórzy z badanych nie zdawali sobie sprawy ze swojego złego stanu zdrowia.
Spis treści:
- Gdzie i kiedy będą odbywać się bezpłatne badania profilaktyczne dla kierowców?
- Jakie badania będą przeprowadzane podczas akcji "Masz jedno życie"?
- Jakie dodatkowe aktywności będą dostępne dla kierowców na MOP Chociszewo?
Masz jedno życie
Choć akcja Masz jedno życie, badaj się! dedykowana jest głównie dla kierowców, przebadać będą mogli się też pasażerowie. W ubiegłym roku z bezpłatnych i anonimowych badań skorzystało ponad 150 osób.
„Zdajemy sobie sprawę, że zawodowi kierowcy znaczną część swojego życia spędzają w samochodzie. Będąc nieustannie w trasie nie mają czasu, by zadbać o swoje zdrowie lub boją się wyników przeprowadzonych badań. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować im badania tam, gdzie korzystają z przerwy w pracy, czyli na przyautostradowych parkingach”- mówi Renata Rychlewska, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Eksploatacja.
W trakcie badania ratownicy medyczni z Pomogę bo mogę sprawdzą miedzy innymi: ciśnienie tętnicze i poziom glikemii. Pomogą też ustalić dalsze kroki w przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań. Każdy z przebadanych kierowców otrzyma też broszurkę z podstawowymi informacjami dotyczącymi zdrowego stylu życia. Będzie też okazja do skonsultowania na miejscu wyników badań. W trakcie trwania akcji kierowcy, korzystając z alko i narkogogli będą mogli sprawdzić jak spowalniają nasze reakcje alkohol czy narkotyki. Dzięki specjalnemu urządzeniu będą mogli też zbadać widzenie zmierzchowe.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„Bycie kierowcą wiąże się z ryzykiem wystąpienia między innymi chorób układu krążenia, przede wszystkim niedokrwienia serca oraz nadciśnienia tętniczego. Zawodowi kierowcy narażeni są również na ogromny stres, zmęczenie i zaburzenia wzroku”- wylicza Konrad Pierzchalski, ratownik medyczny z Pomogę bo mogę. „Dlatego bardzo ważne jest, by oprócz badań profilaktycznych, na które trzeba znaleźć czas, zadbać też o aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę”.
edycja 2023
Wyniki ubiegłorocznej akcji pokazały, że kierowcy chętnie korzystali z badań pod warunkiem zachwowania anonimowości. Część z nich (obcokrajowcy w Polsce i Polacy za granicą) nie miała stałego dostępu do lekarzy. Niektórzy z badanych nie zdawali sobie sprawy ze swojego złego stanu zdrowia.
„W grupie przebadanych kierowców ponad 80 osób zdecydowanie gorzej widziała po zmroku. Świadomośc tego faktu miało jedynie 20 z nich. 8 osobom ratownicy medyczni zalecili niezwłoczny kontakt z lekarzem”- podsumowuje Renata Rychlewska.
W tym roku oprócz badań podstawowych parametrów kierowcy będą mogli też nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Na MOP Chociszewo ratownicy medyczni będą prowadzili krótki kurs jak korzystać z defibrylatora ( znajdują się na wszystkich MOP-ach.
Komentarze