Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jakie są Solarisy Urbino 12 electric dla Opoczna? Elektryczna dwunastka

infobus
16.05.2024 14:01
0 Komentarzy

Flotę MPK Opoczno zasiliło już 12 elektrobusów od Solarisa. To największy w historii przewoźnika jednorazowy zakup nowych autobusów. Czas więc się przyjrzeć nowym nabytkom opoczyńskiego operatora publicznego.

Zamówienie Opoczna zostało sfinalizowane umową, którą zawarto w kwietniu 2023 r. Kontrakt opiewa na 36.037.071,36 PLN brutto. W jego skład weszła dostawa sześciu Urbino 12 electric oraz takiej samej liczby Urbino 9LE electric, a także dedykowanych ładowarek plug-in. Wychodzi więc średnio 2 441 533 PLN netto na autobus. W pakiecie mamy 5 lat gwarancji całopojazdowej oraz 8 lat na trwałość baterii trakcyjnych. Na początek przyjrzymy się większym „e-jamnikom”.

Co i jak?

Bateryjny Urbino 12 w wersji opoczyńskiej umożliwia podróż zdaje się 71 pasażerom, w tym 32 na fotelach Ster 8MU Ultra Light, a więc dedykowanym dla Solarisa. Benchmark na pełnej zatem. Z niskiej podłogi jest dostępnych prawdopodobnie 12 foteli. Ilość foteli oczywiście w pełni odzwierciedla specyfikę linii, na których operuje MPK Opoczno. To jak najbardziej słuszne posunięcie zważywszy, że postawiono target w postaci „dwunastki” 100% LF. Dostęp na pokład tego w pełni niskopodłogowego pojazdu jest zapewniony przez trzy wejścia w układzie 2-2-2. System sterowania oraz płaty drzwiowe dostarczył RAWAG.

Opoczno postawiło na elektrobusy, które mają być przystosowane do pokonywania dziennych dystansów rzędu co najmniej 220 km. Przez to ograniczono się tylko do ładowania plug-in. Solaris zastosował baterie High Energy o pojemności najprawdopodobniej między 360 – 400 kWh. Napęd stanowi sterowanie impulsowe warszawskiego Medcomu z wybranymi elementami w technologii SiC, które przetwarza prąd z zasobników energii na potrzeby silnika asynchronicznego austriackiej firmy TSA. To jednostka typu TMF 35-44-4 o mocy 160 kW i 1400 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Opoczyński standard

W elektrycznych nU12 dla Opoczna nie zabrakło klimatyzacji i monitoringu. Najprawdopodobniej zastosowano agregat chłodniczy Konvekta UL700 o mocy 26,5 kW, oczywiście z pompą ciepła. Naturalną wentylację zapewnia sześć uchylnych okien. Pasażerowie mają do dyspozycji ładowarki USB zamontowane na poręczach.

 System informacji pasażerskiej oparto na autorskich rozwiązaniach Solarisa, czyli platformie Oneline. Mamy tutaj zewnętrzne diodowe wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości z białymi diodami. W środku znajdziemy tablicę o przekątnej ok. 22” za kabiną kierowcy. Odpowiada ona za graficzną odsłonę informacji liniowej. Nie zabrakło także systemu GPS i głosowych zapowiedzi przystanków. Zastosowano dwusystemowe, które umożliwiają kasowanie biletów papierowych oraz zakup kartą płatniczą. Całością steruje autokomputer z dotykowym interfejsem.

Podsumowując…


Dla Opoczna to doniosła chwila. A Solaris znów pokazał, że nawet dla tak epizodycznego klienta zawsze warto się postarać i na ile tylko produkt pozwala wycisnąć jak najwięcej by spełnić pokładane oczekiwania. Dokładamy do tego cenę, dobre warunki gwarancji i w zasadzie spokojnie można mówić o sytuacji win-win.

Komentarze