Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jakie Chełm chce kupić autobusy wodorowe? Analiza SWZ

infobus
13.10.2023 13:06
0 Komentarzy

Chełm będzie miał 26 autobusów wodorowych. Trwa postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie dostawcy autobusów.

O warunkach formalnych tego zamówienia pisaliśmy już w InfoBusie. Wcześniej informowaliśmy o wniesionym proteście Solarisa, który został częściowo uwzględniony przez zamawiającego. W przetargu zmieniono dwie rzeczy – termin związania ofertą i termin otwarcia ofert. Zaglądamy do pozostałych zapisów SWZ.

Kryteria oceny ofert

Zamawiający wybierze najlepszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (60%), rozwiązań technicznych (20%), warunków gwarancji (20%).

Chełm preferuje następujące rozwiązania techniczne dla autobusów wodorowych:

  • materiał oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego elementów konstrukcyjnych karoserii: szkieletu nadwozia i szkieletu (kratownicy/ ramy) podwozia gwarantującymi wymagany okres trwałości co najmniej 144 miesiące – profile z aluminium lub ze stali odpornej na korozję zgodnie z PN-EN 10088 – 7 pkt,
  • 3-częściowa szyba czołowa składająca się z szyby górnej, części dolnej lewej oraz części dolnej prawej podzielonych w osi pojazdu – 3 pkt,
  • zużycie wodoru na 100km wg SORT 2 – do 7 kg – 10 pkt,
Autobusy dla Chełma podwójnie zielone. Energia z wodoru i ze słońca. Analiza SWZ
Autobusy dla Chełma podwójnie zielone. Energia z wodoru i ze słońca. Analiza SWZ

Specyfikacja techniczna

26 autobusów wodorowych ma mieć długość od 11,5 do 12,5 m, a wysokość max. 3,40 m. Autobusy muszą posiadać dwoje drzwi w układzie 2-2-2. Wysokość wejścia we wszystkich drzwiach nie może przekraczać 340 mm. W standardzie jak zwykle przewidziano funkcję przyklęku, która pozwoli obniżyć wysokość wejścia.

Pojazdy będą napędzane silnikiem lub silnikami elektrycznymi o mocy co najmniej 150 kW. Autobusy muszą być wyposażone w ogniwo paliwowe o mocy minimum 70 kW zasilane wodorem zmagazynowanym w systemie połączonych zbiorników ciśnieniowych. Ogniwo to musi stanowić podstawę zasilania autobusu w energię niezbędną do napędzania pojazdu. Układ napędowy będzie posiadał również funkcję odzyskiwania energii kinetycznej podczas hamowania. Oprócz tego, bilans energetyczny mają poprawić również ogniwa fotowoltaiczne, umieszczone na dachu pojazdu. Z kolei magazyny energii mają zapewnić gotowość przejechania autobusu do 20 km bez ładowania. Baterie będą ładowane poprzez złącze plug-in.

Miejsce pracy kierowcy to kabina wydzielona, typu zamkniętego, wyprowadzona do pierwszego skrzydła pierwszych drzwi. Ma być wyposażona m. in. w gniazdo USB, radio z MP3. Pasażerowie pojadą na siedzeniach o budowie modułowej, profilowanych. Pokrycie siedzeń stanowić ma wykładzina odporna na ścieranie i zabrudzenia oraz niepalna.

System informacji pasażerskiej to oczywiście tablice kierunkowe zewnętrzne – elektroniczne, wykonane w oparciu o diody SMD, w kolorze białym. Ponadto, wewnątrz znajdzie się tablica wykonana na bazie ekranu LCD o wielkości ekranu minimum 37 cali. Tablica ma pokazywać przebieg trasy w formie poziomej linii. Warto zwrócić uwagę na wyposażeniem dodatkowe nowych autobusów. Mowa tu o systemie zliczania pasażerów, systemie lokalizacji pojazdu oraz systemie kontroli trzeźwości kierowców.

Autobusy dla Chełma podwójnie zielone. Energia z wodoru i ze słońca. Analiza SWZ
Autobusy dla Chełma podwójnie zielone. Energia z wodoru i ze słońca. Analiza SWZ

Wodorowy klasyk?

Przy opisie SWZ przetargu na autobusy wodorowe, na myśl przychodzi klasyczny pojedynek marek takich jak NesoBus, Arthur Bus czy Solaris. Chociaż obecność producenta z Bolechowa w tym przetargu stoi pod znakiem zapytania, bowiem złożył on odwołanie do KIO. W rezultacie spodziewamy się minimum dwóch ofert. Czy tak będzie? Weryfikacja nastąpi podczas otwarcie ofert, które odbędzie się 16 października.

Więcej informacji przetargowych znajduje się bezpośrednio na stronie zamawiającego, do której odsyłamy pod linkiem: https://umchelm.ezamawiajacy.pl/pn/umchelm/demand/notice/public/105594/details

Komentarze