Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jak Volvo buduje autobusy elektryczne we Wrocławiu? [FILM]

infobus
11.12.2020 18:00
0 Komentarzy

W ostatnim czasie wrocławska fabryka Volvo Buses zrealizowała gigantyczny kontrakt – jeden z największych w Europie – na dostawę łącznie 145 szt. przegubowych autobusów Volvo 9700 EA dla Göteborga.

To dobry moment, aby zobaczyć, jak we Wrocławiu powstają „elektryki”.

Göteborski kontrakt

W grudniu na ulicach Göteborga pojawi się 145 przegubowych autobusów elektrycznych Volvo 7900 Electric Articulated. Rekordowa  dostawa zwiększy flotę ebusów w lokalnej sieci transportu publicznego Västtrafik do około 210 egzemplarzy (co stanowi około 35% wszystkich autobusów miejskich), co uczyni ją największą w Skandynawii. A to dopiero początek. Cel szwedzkiego miasta jest cały czas ten sam – zelektryfikować wszystkie autobusy miejskie w regionie do 2030 roku!

Przegubowe elektrobusy z Wrocławia będą kursować łącznie na 34 trasach w Göteborgu i jego okolicach. W nocy będą ładowane przez plug-in podczas postoju w zajezdni, a w dzień w szybkich stacjach ładowania na trasie.

Göteborskie Volvo 7900 EA ma 18,75 m długości i może pomieścić 150 pasażerów. Jego zużycie energii jest o 80 procent niższe niż w przypadku odpowiedniego autobusu z silnikiem diesla. W wersji dla Göteborga, każdy autobus mieści sześć akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 396 kWh. Dwa silniki elektryczne z dwubiegową skrzynią biegów maja maksymalną moc wyjściową 2×200 kW i maksymalny moment obrotowy koła na osi napędzanej 31 kNm.

Z wizytą w fabryce

Od premiery w 2019 roku przegubowe Volvo 7900 Electric Articulated zostało sprzedane do kilku miast w Szwecji, Norwegii, Danii, Niemczech i Polsce.

-„Te autobusy pod względem pojemności, zasięgu i ceny są idealnym rozwiązaniem dla średnich i dużych miast, które potrzebują zrównoważonych i niezawodnych pojazdów o dużej pojemności. Autobusy te oferują elastyczne rozwiązania w zakresie ładowania i można je łatwo zintegrować z dowolnym systemem transportowym, który korzysta ze standardowych interfejsów CCS czy OppCharge ” – mówi Ulf Magnusson, szef Volvo Polska.

Volvo Buses oferuje szeroką gamę autobusów elektrycznych i wszystkie są produkowane w fabryce Volvo Buses we Wrocławiu. Ten nowoczesny obiekt odegrał ważną rolę w elektromobilnej podróży Volvo Buses. W ostatnich latach poczyniono tutaj ważne inwestycje, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na nowe, zielone technologie.

-„Posiadamy wysoki poziom kompetencji zarówno w zakresie produkcji, inżynierii, jak i rozwoju produktów, a także byliśmy w stanie dostosować nasze możliwości produkcyjne w szybkim tempie do dużego kontraktu z Göteborga. W krótkim czasie dzięki modularyzacji potroiliśmy nasze zdolności w zakresie produkcji elektrycznych autobusów przegubowych” – mówi Petteri Vuori, wiceprezes ds. produkcji autobusów Volvo we Wrocławiu.

Kontrakt na 145 Volvo 7000 Electric Articulated dla Göteborga to dla wrocławskiej fabryki – jak i dla całego koncernu Volvo Buses – największa pojedyncza dostawa autobusów elektrycznych. Jak dotąd.

Trzy tygodnie

Jak informuje Volvo, aby wyprodukować Volvo 7900 Electric Articulated potrzeba trzech tygodni. W tym czasie autobus mija 21 stacji roboczych na głównej linii.

-„ W przyszłości spodziewamy się wzrostu liczby autobusów elektrycznych. Wieloletnie doświadczenie Volvo Buses w zakresie zelektryfikowanych autobusów oraz dostęp do badań i rozwoju Volvo Group powoduje, że jesteśmy gotowi na dalszy etap elektryfikacji transportu publicznego. Nowe aplikacje i nowe wymagania rynków i klientów będą stanowić pozytywne wyzwania dla naszego zespołu. Jesteśmy przygotowani!”- mówi Tomek Wcislo, wiceprezes Value Chain City Business Unit Europe.

Zobaczcie, jak Volvo 7900 EA powstają we wrocławskiej fabryce:

ABC Volvo Polska

Fabryka Volvo Buses we Wrocławiu została otwarta w 1996 roku i stała się przemysłowym centrum europejskiej działalności autobusowej Volvo. Powierzchnia produkcyjna wynosi 60 000 m2, a fabryka oferuje kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i autokary.

Centrum Przemysłowe Volvo Buses zatrudnia obecnie 1750 pracowników i posiada zdolność produkcyjną na ponad 1500 jednostek rocznie.

To największa jednostka działająca w ramach Volvo Polska, które skupia kilka różnych jednostek biznesowych, jak: Volvo Buses, Volvo Trucks, Volvo Construction Equipment, Financial Control and Accounting, Group IT, Corporate HR, Real Estate and Group Trucks Purchasing. Łącznie zatrudniają one prawie 4000 pracowników.

Komentarze