Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Iveco wygrywa z SOR w powtórce na 5 autobusów dla PKS Nysa. O 0,20 pkt

infobus
13.02.2023 19:03
0 Komentarzy

13 lutego Starostwo Powiatowe w Nysie poinformowało o wyborze najkorzystniejszej oferty w powtórzonym przetarg na zakup pięciu fabrycznie nowych autobusów międzymiastowych.

Ponownie o ten kontrakt starały się dwie marki SOR i Iveco. O ich pierwszym starciu informowaliśmy w InfoBusie już wcześniej. Teraz mieliśmy drugie podejście, które przyniosło rozstrzygniecie. Tym samym flotę PKS Nysa wzmocnią kolejne autobusy marki Iveco, aczkolwiek niewiele brakowało do debiutu nowej generacji SOR. Dodajmy, że to zamówienie ma dofinansowanie z rządowego Programu Polski Ład.

PIERWSZY PRZETARG

23 listopada Powiat Nyski podjął decyzję o unieważnieniu pierwszego postępowania na zakup pięciu nowych autobusów międzymiastowych zasilanych olejem napędowym. Pojazdy miały zostać dostarczone do powiatu w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy. Na początku wszystko wyglądało dobrze – samorząd otrzymał dwie oferty:

  • SOR Libchavy spol. s r.o. z terminem dostawy 36 m-cy i kwotą 5.528.850,00 PLN brutto / 4.495.000 PLN netto, co daje jednostkową kwotę za pojazd (prawdopodobnie SOR ICN10,5) na poziomie 899.000 PLN netto;
  •  ABP BUS & COACH Sp. z o.o. z terminem dostawy 36 m-cy i kwotą 5.749.635,00 PLN brutto / 4.674.500 PLN netto, co daje jednostkową kwotę za pojazd (prawdopodobnie Iveco Crossway 10,8 LE) na poziomie 934.900 PLN netto.

Nyski budżet wynosił 5.000.000,00 PLN brutto, czyli obie oferty nie miesiły się w budżecie, ale SOR był całkiem blisko, dlatego powiat rozpoczął ocenę złożonych propozycji, stosując dwa kryteria: ceny – 60 pkt, okresu gwarancji – 36 miesięcy – 40 pkt. Równolegle samorząd zwrócił się do oferenta o uzupełninie dokumentacji i potwierdzenie złożonych w ofercie  deklaracji. Co zaskakujące, Czesi nie potrafili tego zrobić i dlatego samorząd odrzucił ich propozycję, a całe postepowaniu unieważnił z powodu znaczącego przekroczenia przez Iveco umowy przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia.

ZA DRUGIM RAZEM

W powtórce Starostwo Powiatowe w Nysie otrzymało ponownie oferty od ABP Bus & Coach oraz SOR, ale już lekko zmodyfikowane. W ramach negocjacji samorząd otrzymał takie propozycje;

  • spółka ABP BUS & COACH zaproponowała sumę 5.498.100,00 PLN brutto / 4.47.000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt prawdopodobnie za Iveco Crossway 10,8 LE na poziomie 894.000 PLN netto. Do tego oferent zadeklarował gwarancję na okres 36 miesięcy;
  • firma SOR Libchavy zaoferowała kwotę 5.516.550 PLN brutto / 4.485.000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt prawdopodobnie SOR ICN10 na poziomie 897.000 PLN netto. Do tego oferent zadeklarował gwarancję na okres 36 miesięcy.

Z kolei zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia to kwota 5.530.000 PLN brutto, czyli obaj oferenci się w niej zmieścili.

Następnie komisja przetargowa oceniła złożone propozycje stosując dwa kryteria:

  • ceny – 60 pkt,
  • okresu gwarancji – 36 miesięcy – 40 pkt.

Przy takiej punktacji wygrało ABP z autobusami Iveco Crossway,, ale SOR był bardzo blisko i przegrał różnicą zaledwie … 0,20 pkt.

POWIATOWE AUTOBUSY

Zamawiane pojazdy mają cechować się długością w przedziale 10 do 13,5 m. Autobusy muszą przewieźć minimum 35 pasażerów na miejscach siedzących oraz przynajmniej 10 na miejscach stojących. Powinny być niskowejściowe – tj. dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym jednej – poruszającej się na wózku inwalidzkim. Zamawiający wymaga wyposażenia autobusów w manualną, minimum 6-biegową skrzynię biegów z retarderem. Pojazdy mają być napędzane silnikiem spalinowym o mocy minimum 230 kW, spełniającym normę emisji spalin Euro 6. Wymiana pasażerów będzie odbywać się poprzez drzwi w układzie 1-2-0 lub 2-2-0. Miejsce pracy kierowcy to kabina, wyposażona w fotel na zawieszeniu pneumatycznym z pełną regulacją, a także w minimum 2 gniazda zapalniczki, wieszak, schowek i radioodtwarzacz z wejściem na USB.

Do dyspozycji pasażerów będą miękkie siedzenia z zagłówkiem, obłożone wykładziną tapicerowaną, wyposażone w podłokietniki. Siedzenia mają być wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Na system informacji pasażerskiej mają składać się tablice zewnętrzne (przednia i boczna), wyświetlające kierunek jazdy, a także tablica wewnętrzna oraz system zapowiedzi głosowych informujący o przebiegu trasy. Wyposażeniem dodatkowym autobusów będzie lokalizacja GPS, monitoring, tachograf.

Komentarze