Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ITD o pakiecie mobilności. Na 15-leciu

infobus
02.10.2017 09:12
0 Komentarzy

Podczas piątkowej gali z okazji 15 lat GITD, Inspektorat po raz pierwszy wypowiedział się o planach wprowadzenia pakietu mobilności przez KE.

Wprowadzenie niektórych rozwiązań z pakietu mobilności KEmoże obniżyć bezpieczeństwo na polskich drogach – poinformował podczas gali zokazji 15-lecia działalności kontrolnej Inspekcji Transportu Drogowego ŁukaszBryła zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

-„Z punktu widzenia polskiej Inspekcji TransportuDrogowego wdrożenie niektórych propozycji z tego pakietu (mobilności – PAP)oznaczałoby po prostu obniżenie poziomu bezpieczeństwa, poprzez to, że nasiinspektorzy musieliby poświęcać czas na kwestie niezwiązane bezpośrednio zbezpieczeństwem” – powiedział Bryła.

-„Z naszego punktu widzenia wykonywanie czynnościkontrolnych będzie bardzo skomplikowane, długotrwałe. Te czynności odciągnąorgany kontrolne i ich aktywność od rzeczy, które mają bezpośredni wpływ nabezpieczeństwo. Z naszego punktu widzenia i przy obecnych zasobach kadrowychinspekcji, gdybyśmy dodatkowo mieli brać udział w odpowiadaniu na zapytaniainnych państw UE i brać udział w weryfikacji i wymianie administracyjnejdotyczącej kwestii wynagradzania, to nie moglibyśmy tego czasu poświęcić nakontrole drogowe” – dodał.

Bryła poinformował, że gdyby przepisy pakietu mobilnościweszły w życie, to organy kontrolne wszystkich służb europejskich będą musiałydodatkowo kontrolować umowy o pracę, dokładny czas pobytu kierowcy w danymkraju czy też jego przemieszczanie się między krajami Unii Europejskiej.

Komisja Europejska 31 maja opublikowała pakiet ośmiuinicjatyw legislacyjnych dotyczących transportu drogowego. Nowe przepisynakładałyby m.in. na firmy transportowe obowiązek wypłacania płacy minimalnej -zgodnie z zasadami delegowania pracowników – kierowcom wykonującym przewozymiędzynarodowe.

W opinii polskiego rządu, jeśli przepisy weszłyby w życie,znacznie pogorszyłoby to pozycję polskich przedsiębiorców na rynku UE, którzyprzestaliby być konkurencyjni wobec zachodnich przewoźników. Wzrosłyby takżekoszty transportu w Europie, czym docelowo obarczeni zostaliby unijnikonsumenci.

Z krytyką spotkała się także propozycja KE ws. uelastycznieniazasad odpoczynku w trasie. Według propozycji kierowcy nie powinni spędzać tegoczasu w kabinach pojazdów, tylko w domu lub hotelu.

15 lat GITD

Uroczysta gala z okazji 15-lecia GITD odbyła się 29 września wBibliotece Narodowej w Warszawie.

-„Polska Inspekcja Transportu Drogowego jest ocenianajako jedna z najlepszych służb kontroli transportu drogowego w Europie” – mówiłpodczas gali Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Głos zabrali również honorowi goście wydarzenia – małżonkaPrezydenta RP Agata Kornhauser–Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski,minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, szef sejmowej KomisjiInfrastruktury Bogdan Rzońca (PiS) oraz przewodniczący Ogólnopolskiego ZwiązkuPracodawców Transportu Drogowego Piotr Litwiński.

Agata Kornhauser–Duda, pod patronatem której odbywała sięuroczystość, podkreślała, że „Inspekcja Transportu Drogowego bardzorzetelnie wykonuje swoją misję, którą jest nieustanne dbanie o poprawębezpieczeństwa”.

-„Dzięki Państwa wytrwałym działaniom, a takżeskutecznym kontrolom udaje się poprawić poziom przestrzegania przepisów,zwłaszcza jeżeli chodzi o czas pracy kierowców czy przewożenie niebezpiecznychtowarów, a także stan techniczny pojazdów. Dlatego jestem pełna uznania dlaWaszych dotychczasowych działań, bo one realnie wpływają na wszystkichuczestników ruchu drogowego” – mówiła małżonka prezydenta.

Na to, że praca GITD istotnie przyczynia się do poprawybezpieczeństwa na drogach zwracali także uwagę marszałek Stanisław Karczewski iminister Andrzej Adamczyk.

W ciągu 15lat inspektorzy ITD skontrolowali ponad 2 miliony 640 tysięcy pojazdów. Wydali373 tys. decyzji administracyjnych nakładających kary na przewoźników.Inspektorzy nałożyli również 353 tys. mandatów na kierowców z ustawy otransporcie drogowym oraz 244 tys. mandatów za łamanie przepisów prawa o ruchudrogowym. Inspektorzy zatrzymali 188 tys. dowodów rejestracyjnych niesprawnychpojazdów. Przeprowadziliśmy również 22 tys. kontroli w siedzibach firmprzewozowych. (PAP)

Komentarze