Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ITD bada kierowców. Podczas kontroli

infobus
18.11.2016 09:48
0 Komentarzy

W związku z Światowym Dniem Przewlekłej Obturacyjnej ChorobyPłuc (19 listopada) organizatorzy kampanii Płuca Polski wraz z InspekcjaTransportu Drogowego przeprowadzili akcję bezpłatnych badań płuc dla zawodowychkierowców, której celem jest zwiększenie świadomości na temat POChP.

Badania odbyły się przy drodze krajowej nr 7 niedalekoMagdalenki, a pojazdy zatrzymywali inspektorzy ITD, którzy dodatkowo zachęcalido wykonania bezpłatnej, profilaktycznej spirometrii w celu sprawdzeniakondycji swoich płuc.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest schorzeniem układuoddechowego, które charakteryzuje się trwałym zwężeniem dróg oddechowych, coutrudnia przepływ powietrza przez płuca. Osoba, która cierpi na POChP, odczuwaduszność i ucisk w klatce piersiowej. Chory może także czuć dyskomfort związanyz nieustannym słyszeniem własnego świszczącego oddechu. POChP zajmuje 4.miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Mimo że jest to chorobanieuleczalna, warto poddawać się badaniom profilaktycznym, aby w razie wykryciachoroby jak najszybciej rozpocząć leczenie i poprawić jakość swojego życia.

? Wspólna akcja kampanii Płuca Polski i Inspekcji TransportuDrogowego daje możliwość sprawdzenia pojemności płuc kierowców. Takie badaniasą niezwykle ważne dla kierowców, którzy prowadzą głównie siedzący tryb życia ?skomentował dr inż. Alvin Gajadhur, p.o. Główny Inspektor Transportu Drogowego.Tylko 25% osób chorych ma zdiagnozowane POChP. Natomiast wczesne wykrycie tejchoroby pozwala na złagodzenie jej rozwoju i poprawienie jakości życia chorego.Eksperci podkreślają, że przewlekła obturacyjna choroba płuc rozwija sięniezauważalnie i może być przez wiele lat mylona z gorszą kondycją. Dlatego takistotne jest, aby wykonywać profilaktyczne badania.

? POChP wiąże się z uszkodzeniem układu oddechowego z powodupyłów, gazów, dymów. Zatem nigdy nie będzie tak, że nikt nie będzie palił lubnie będzie narażony na zanieczyszczenia środowiska. Zawsze będą istniećczynniki, które doprowadzają do POChP. Pamiętajmy, że w naszym świecie głównąprzyczyną zachorowania na POChP są papierosy, ale w innych częściach światajest to na przykład palenie biomasy w gospodarstwach domowych. Z tego powoduPOChP zawsze będzie nam towarzyszyć. Nie sądzę, żeby stworzono takie warunki,by ta choroba została usunięta ze środowiska człowieka, to jest właściwieniemożliwe” ? zauważa prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampaniiPłuca Polski.

Zachęcając do badań, Radosław Kawęcki podkreślał, że płucasą bardzo ważne, więc wszyscy powinni o nie dbać i regularnie poddawać siębadaniom kontrolnym. Znany pływak w trakcie przeprowadzania spirometrii chętnieopowiadał, jak dzięki prostym ćwiczeniom można powiększyć objętość płuc. ?Kampanie świadomościowe są bardzo potrzebne, szczególnie jeżeli chodzi o takgroźną chorobę jak POChP. Przerażające jest, że aż 75% chorych nie wie, że maPOChP, przez co nie ma nawet możliwości spróbowania polepszenia jakości swojegożycia. Ciężko uwierzyć, że ta choroba zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszychprzyczyn zgonów, a większość zapytanych o skrót nie jest w stanie go rozwinąć ?podkreśla Radosław Kawęcki, ambasador kampanii Płuca Polski.

Eksperci podkreślają, że wczesne rozpoznanie choroby jestwarunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwojuprzewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Osoby niechorujące na POChP żyją średnio10-15 lat dłużej niż pacjenci chorzy. POChP jest chorobą nieuleczalną, alemożna zapobiegać jej zaostrzeniom, poprawić jakość życia pacjentów i zapobiecprzedwczesnym zgonom poprzez wykonywanie badań spirometrycznych.

Komentarze