Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Irizar wprowadza do oferty autobusy CNG i LNG

infobus
25.11.2020 12:00
0 Komentarzy

Hiszpańska Grupa Irizar wprowadza do swojej autobusowej oferty pojazdy z zasilane na sprężony gaz ziemny (CNG) i skroplony gaz ziemny (LNG).

Dzięki temu firma chce oferować innowacyjne i zrównoważone rozwiązania dla różnych przyszłych potrzeb w zakresie mobilności.

Gazowa gama

Tym samym aktualna gazowa oferta będzie obejmować modele:

  • Irizar i4 w wersji CNG;
  • Irizar i3LE od 12 do 15 metrów w wersji CNG
  • Irizar i4, Irizar i6 i Irizar i6S od 12 do 15 metrów w wersji LNG – wszystkie na podwoziach Scania.

Wszystkie te pojazdy mają zasięg do 500 km w wersji CNG i dwukrotnie większy w technologii LNG. Pojazdy te są zgodne z regulaminem R66.02 nawet przy dodatkowym ciężarze 700 kg na dachu oraz z protokołami bezpieczeństwa termicznego i mechanicznego zgodnie z regulaminem 110.

Premierowy gazowiec

Pierwszym pojazdem wyposażonym w gazowy napęd jest model Irizar i4 klasy II, czyli wszechstronny autokar do transportu podmiejskiego, szkolnego lub międzymiastowego. Debiutant zbudowany został na podwoziu Scania K320 EB 4X2 E6D CNG i ma długość 12,9 m. Przypomnijmy, że nowa generacja modelu i4 została zaprezentowana w październiku 2019 roku na międzynarodowych targach Busworld.

Na dachu gazowej wersji znajduje się zespół 4 zbiorników z CNG o łącznej wadze około 750 kg i objętości 1260 dm3. Przybliżona pojemności zbiornika z gazem to 240 kg. Jednak w zależności od potrzeb operatora można dołożyć dodatkowy zbiornik i tym samym zwiększyć zasięg.

Integracja zbiorników zachowuje estetykę i aerodynamikę pojazdu, co oznacza, że ​​może on wykonywać ten sam rodzaj usług, co podobny pojazd z silnikiem diesla, przy optymalnej przyczepności do drogi i maksymalnym bezpieczeństwie. Jak podkreśla Irizar, gazowce wyposażone są w ten sam system klimatyzacji, co pojazdy z silnikiem diesla. Wysokość wewnętrznego sufitu, wewnętrznych półek bagażowych i pojemność bagażnika także są takie same.

Dodatkowo kierowca ma ekran kontroli gazu, aby zachować zgodność ze wszystkimi protokołami bezpieczeństwa. Służy on także wykrywania wycieków i monitorowania uruchamiania systemu gaśniczego w postaci aerozolu z dodatkiem wody.

Jakie korzyści?

Zdaniem hiszpańskiego producenta, gazowe autobusy zmniejszają emisję CO2 o 20 do 25%, NOx nawet o 60%, a  emisję cząstek stałych o ponad 98%. Oprócz wyższej wydajności cieplnej niż w przypadku oleju napędowego, minimalizowane są wibracje i hałasu (o 4-5 dB). W odniesieniu do kosztów operacyjnych Irizar szacuje, że redukcja może sięgać nawet 35%, w zależności od różnicy między kosztami gazu i oleju napędowego. Koszt serwisu pozostaje podobny do kosztu konwencjonalnego pojazdu z silnikiem diesla.

Irizar informuje, że ma już pierwsze zamówienia na gazowe autokary.

Komentarze