Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

InnoTrans 2022: Premiera autobusu VDL Citea

infobus
22.09.2022 11:00
0 Komentarzy

Podczas targów InnoTrans, firma VDL Bus & Coach po raz pierwszy zaprezentowała publicznie swoją nową generację autobusów miejskich – New Citea.

Najnowsza seria VDL obejmuje już tylko pojazdy bezemisyjne. Natomiast jak na razie Holendrzy nie przewidują wejścia na nasz rynek autobusów miejskich. Ich zdaniem w Polsce panuje zbyt duża konkurencja i zbyt niskie marże…

Nowa rodzina

W ciągu ostatniej dekady firma VDL Bus & Coach stała się jednym z wiodących graczy w Europie w dziedzinie e-mobilności. Od czasu wprowadzenia pierwszego elektrobusu – Citea SLF-120 Electric (premiera podczas targów UITP Mobility & City Transport w 2013 roku), firma mocno skoncentrowała się na mobilności elektrycznej i teraz wypuściła pierwszą w swojej historię generację pojazdów opartych wyłącznie na elektrycznym układzie napędowym.

Nowe Citea to m.in. baterie w podłodze, jednoczęściowa kompozytowa ściana boczna, sprytne zarządzanie energią, wyrafinowany system klimatyzacji i ergonomiczne miejsce kierowcy. Seria składa się z czterech wariantów gabarytowych i pięciu podstawowych typów. Nowa generacja Citea została już sprzedana w kilku krajach i będzie jeszcze w tym roku wdrożona w kilu miastach czy obszarach. To: Holandia (Eindhoven), Finlandia (Kotka i Lahti), Belgia (cała Flandria), Niemcy (Oberhausen i Braunschweig) oraz Francji (Bordeaux).

Pozycja na rynku

Jak informuje VDL, w I połowie 2022 roku w Europie zarejestrowano łącznie 1767 autobusów elektrycznych, w tym marki VDL – 242 szt. Dla porównania w I połowie 2021 r. było to 1385 rejestracji, czyli mamy wzrost o 28%. Generalnie w całym ubiegłym roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby autobusów elektrycznych: zarejestrowano łącznie 3282 e-busy m(+48% r/r), podczas gdy w 2021 r. – 1706 szt., a w 2020 r. – 2210 r. Tym samym skumulowana liczba zarejestrowanych autobusów elektrycznych w Europie po raz pierwszy przekroczyła 10 000 i wynosi aktualnie 10 270 szt..

-„Jeśli spojrzysz na liczby, to oczywiście uderzające jest to, że rynek staje się coraz większy, a jednocześnie bardziej otwarty, co oznacza, że większą liczbę graczy” – powiedział Alex de Jong, business manager transportu publicznego w VDL Bus & Coach. – „Jako lider od lat utrzymujemy pierwszą pozycję, co potwierdzają rejestracje z pierwszej połowie 2022 roku. Wraz z opracowaną nową generacją VDL Citea wprowadzamy teraz na rynek wszechstronną platformę, która będzie pozwali nam pozostać w czołówce rynku transportu publicznego w nadchodzących latach.”

Dziś 1300 elektrycznych pojazdów VDL Citea pokonuje dziennie około 240 000 kilometrów w 11 krajach Europy i 77 miastach i regionach. 200 milionów kilometrów przejechanych elektrycznie zapewnia oszczędność prawie 28 milionów kilogramów emisji CO2. Pod koniec lipca firma VDL Bus & Coach świętowała kamień milowy w postaci pokonania przez e-busy tej marki poziomu 200 milionów elektrycznych kilometrów.

Najwięcej pojazdów VDL jeździ w Holandii, gdzie w 35 miastach kursuje około 650 autobusów elektrycznych tej marki. Do tej pory pokonały one prawie 165 milionów elektrycznych kilometrów. Drugi najważniejszy e-rynek dla VDL to Niemcy, gdzie działa 270 elektrycznych modeli Citea w 15 miastach. Do tej pory przejechały one ponad 12 milionów km. Kolejne miejsca to Skandynawia, czyli Norwegia, Szwecja, Finlandia i Dania, gdzie kursuje ok. 250 autobusów ze znaczkiem VDL i które przejechały około 25 milionów kilometrów elektrycznych.

Komentarze